Ile zysku przyniósł Avatar: Istota wody? Ta kwota to szaleństwo – czwarty najwyższy wynik w historii

Radosław Krajewski
2023/04/20 13:30
0
0

Druga część Avatara wygenerowała ogromne pieniądze dla Disneya i Jamesa Camerona.

Na długo przed premierą Avatara: Istoty wody eksperci zastanawiali się, czy kontynuacja wydana po trzynastu latach od premiery pierwszej części, będzie mogła zarobić równie duże pieniądze, co poprzedniczka. Szybko okazało się, że widzowie zainteresowani są Avatarem 2, tłumnie wybierając się do kin, pomimo długiego metrażu filmu. Po 125 dniach produkcja nadal obecna jest w kinach na całym świecie, niedawno doczekując się premiery na VOD, a w maju debiutując na nośnikach fizycznych. Podane poniżej dane są szacunkowe i mogą nie być dokładne, ale podana kwota zysku już i tak robi wrażenie, a wraz z kolejnymi tygodniami może być jeszcze wyższa.

Ile zysku przyniósł Avatar: Istota wody? Ta kwota to szaleństwo – czwarty najwyższy wynik w historii

Avatar: Istota wody przyniosła ponad pół miliarda zysku

Według danych podanych przez serwis Deadline Avatar: Istota wody zarobił łącznie z kin 2,316 mld dolarów, czyniąc z filmu trzecią produkcję z największymi wpływami w historii. Z tej kwoty pochodzi 1,268 mld USD netto. Z rynku domowego, a więc sprzedaży filmu na VOD i nośnikach fizycznych, Disney ma zarobić dodatkowe 150 mln dolarów, zaś ze sprzedaży licencji na Avatara 2 do telewizji i na platformach streamingowych (w tym na Disney+), kwota ma wynieść 200 mln USD. Łącznie daje to 1,618 mld dolarów zysku.

GramTV przedstawia:

Od tej kwoty trzeba jednak odliczyć koszty produkcji, które wyniosły aż 400 mln dolarów, a także promocji i marketingu, na które przeznaczono 175 mln USD. Ponadto 100 mln dolarów poszło na stworzenie i wysłanie kopii filmu do kin, 40 mln USD na tantiemy dla aktorów i ekipy produkcyjnej, 72 mln USD odsetek i innych kosztów, a także ogromne 300 mln dolarów udziału w zyskach dla producentów, aktorów i samego Jamesa Camerona, który miał przygarnąć większość tej kwoty. Łączne koszty Avatara: Istoty wody wyniosły więc 1,087 mld dolarów.

Tym samym Avatar 2 przyniósł Disneyowi aż 531,7 mln dolarów zysku. To czwarty najwyższy wynik w historii. Większymi kwotami mogły pochwalić się jedynie pierwszy Avatar, Avengers: Koniec gry (890 mln USD) oraz Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (780,11 mln USD). Warto nadmienić, że ta kwota nie obejmuje dodatkowych dochodów obecności Avatara w parkach rozrywki, które Disney również podlicza do swoich ksiąg.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!