HBO Max czekają ogromne zmiany. Zagadka usuniętych produkcji rozwiązana (Aktualizacja)

Radosław Krajewski
2022/07/04 17:20
1
0

Platforma przejdzie restrukturyzację, która spowoduje zmiany w ofercie serwisu.

Aktualizacja: Otrzymaliśmy odpowiedź od polskiego oddziału HBO Max, że zawieszenie produkcji oryginalnych treści dla platformy dotyczy również Polski.

Tak, ta decyzja dotyczy również Polski.
W kwestii zapowiadanych produkcji na tę chwilę możemy powiedzieć, że aktualnie trwają prace nad przygotowaniem najbardziej atrakcyjnej dla polskich widzów oferty programowej, która będzie zawierała treści najwyższej jakości. W ramach dalszych prac nad połączeniem HBO Max i Discovery+ w jedną globalną platformę streamingową prezentującą szeroki zakres treści z całego Warner Bros. Discovery, trwa przegląd aktualnej oferty programowej dotychczasowych serwisów. Elementem tego procesu jest decyzja o usunięciu z HBO Max części produkcji oryginalnych, a także zaprzestaniu dalszych prac nad lokalnymi produkcjami oryginalnymi HBO Max w Polsce, a także w krajach skandynawskich i pozostałej części Europy Środkowej.

Oryginalna wiadomość: Jeszcze w ostatni dzień czerwca z HBO Max zniknęło kilka oryginalnych produkcji ze Skandynawii. Dzień później z biblioteki serwisu usunięto wiele innych oryginalnych filmów i seriali od HBO, również amerykańskich. Oficjalnym powodem była fuzja platformy z Discovery+ i nie wiadomo do końca było, kiedy i czy w ogóle skasowane produkcje powrócą do oferty. Teraz serwis Variety zdradził nowe szczegóły, które nie napawają zbytnim optymizmem i HBO Max czekają duże zmiany.

HBO Max czekają ogromne zmiany. Zagadka usuniętych produkcji rozwiązana (Aktualizacja)

Warner Bros. Discovery podjęło decyzję o zawieszeniu produkcji oryginalnych tytułów tworzonych dla HBO Max w krajach skandynawskich (Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia), Europie Środkowej, Holandii i Turcji. Zgodnie z artykułem platforma usunie część swoich oryginalnych produkcji (już to zrobiła), w celu uwolnienia umów licencyjnych, aby sprzedać je innym platformom. Ten zaskakujący ruch ma przynieść firmie aż 3 miliardy dolarów oszczędności.

Ponieważ nadal pracujemy nad połączeniem HBO Max i Discovery+ w jedną globalną usługę przesyłania strumieniowego, prezentującą szeroki zakres treści w Warner Bros. Discovery, dokonujemy przeglądu naszej obecnej oferty w istniejących usługach. W ramach tego procesu postanowiliśmy usunąć ograniczoną ilość oryginalnych programów z HBO Max, a także zawiesić tworzenie oryginalnych produkcji dla HBO Max w krajach skandynawskich i Europie Środkowej. Zaprzestaliśmy także jakichkolwiek działań dotyczących rozwoju na terytoriach Holandii i Turcji, które rozpoczęliśmy w ciągu ostatniego roku. Nasze zaangażowanie w te rynki nie uległo zmianie. Będziemy nadal zamawiać lokalne treści dla liniowych sieci Warner Bros. Discovery w tych regionach i pozostajemy znaczącymi nabywcami lokalnych treści stron trzecich do użytku w naszych usługach przesyłania strumieniowego.

GramTV przedstawia:

Restrukturyzacja HBO Max obejmie również kadrę pracowniczą i w związku z tym firma dokona cięć etatów. Szczegóły dotyczące zwolnień nie są na razie znane. Variety podaje, że jedynie Francja i Hiszpania nie zmaga się z przedstawionymi powyżej problemami i platforma nadal będzie zamawiać nowe produkcje na tamtejszych rynkach na identycznych zasadach, co do tej pory.

Portal Naekranie dowiedział się od polskiego oddziału HBO Max, że decyzja dotyczy również naszego rynku. Nie wiadomo więc, czy zamówiony już jakiś czas temu serial Warszawianka z Borysem Szycem dojdzie do skutku. Jak jednak zapewnia Variety, programy które są już w produkcji, będą nadal powstawać.

Warto również pamiętać o dyrektywie Unii Europejskiej obowiązującej w krajach członkowskich, według której audiowizualne usługi na żądanie muszą posiadać w swoim katalogu minimum 30% produkcji europejskich i odpowiednio je eksponować. HBO Max nie może więc pozwolić sobie na całkowite zrezygnowanie z oryginalnych produkcji z europejskich krajów, aby zachować odpowiedni procent tytułów pochodzących z Europy.

Komentarze
1
JakiśNick
Gramowicz
04/07/2022 18:44

To jaka jest korzyść z tej fuzji skoro nie dość, że kasują swoje stare produkcje, to jeszcze anulują te nowe w produkcji?