Diuna niczym Władca Pierścieni? Tak twierdzi scenograf filmu

Radosław Krajewski
2020/08/26 11:50

Jeden z członków ekipy pracujących nad filmem porównał skalę widowiska Diuny do trylogii Petera Jacksona.

Premiera najnowszego widowiska Denisa Villeneuve’a zbliża się wielkimi krokami. Warner Bros. wstrzymuje się z promocją filmu do czasu uzyskania pierwszych wyników finansowych Tenet z premierowego weekendu, które wyznaczą daty premier na najbliższe miesiące, w tym i Diuny. Film od początku zapowiadany jest jako spektakularne widowisko, które zmieni postrzeganie współczesnych blockbusterów. Wielkich oczekiwań nie studzi scenograf Tom Brown, który w niedawnym wywiadzie wspomniał o Władcy Pierścieni w kontekście filmu, nad którym właśnie pracuje.

Diuna niczym Władca Pierścieni? Tak twierdzi scenograf filmu

„Myślę, że to, co robi Denis Villeneuve, będzie przełomową wersją tej historii. Szczerze mówiąc, nie sądzę, by ktoś to kiedyś przebił. Sama skala filmu jest ogromna. Uważam, że będzie to coś wyjątkowego. Niedawno przeczytałem gdzieś, że Diunę porównują do Władcy Pierścieni i mocno w to wierzę. Wydaje mi się, że nasz film będzie z rodzaju największych hitów” – wyznał Tom Brown.

Scenograf wskazuje również, że zamiast ulepszać fantastyczne elementy serii, które fani powieści Herberta doskonale znają z różnych filmowych adaptacji, ich dzieło jest mocno osadzone w naszej rzeczywistości, dlatego będzie to fascynujący seans dla każdego, kto wybierze się do kina. „Wspaniałe jest to, że film jest tak realistyczny. To nie przypomina niczego, co do tej pory widzieliśmy. Reżyser przyjął założenie, żeby uczynić ze statków obiekty, które rzeczywiście mogłyby latać. W przeciwieństwie do wielu statków kosmicznych, które po prostu unoszą się i latają, nasze są niesamowicie realistyczne. Nawet gdy mowa i statkach wielkości drapaczy chmur czy niewielkich pojazdów dwumiejscowych” – zachwyca się scenograf.

GramTV przedstawia:

Diuna to najnowsza ekranizacja kultowej powieści Franka Herberta z 1965 roku. Historia opowiada o konflikcie dwóch potężnych rodów walczących o kontrolę nad najważniejszą we wszechświecie planetą – Arrakis. Znajdują się na niej złoża Przyprawy, cennego surowca, wytwarzanego przez ogromne pustynne czerwie. Pozyskuje się z niej substancje poszerzającą granice ludzkiej świadomości i odblokowuje korzystanie z wyjątkowych umiejętności umysłu. Wykorzystywana jest do przewidywania przyszłości i podróży międzygwiezdnych. Na tle konfliktu poznajemy historię Paula Atrydy, który jest kluczowym elementem programu eugenicznego, trwającego od setek pokoleń.

W obsadzie są: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Oscar Isaac, Josh Brolin, Javier Bardem i Stellan Skarsgård.

Diuna zadebiutuje w kinach na całym świecie już 17 grudnia 2020 roku. Jeszcze w tym miesiącu mamy otrzymać pierwszy zwiastun produkcji.

Komentarze
1
Argael
Gramowicz
26/08/2020 13:32

Niedawno przeczytałem gdzieś, że Diunę porównują do Władcy Pierścieni i mocno w to wierzę.

Jemu chyba chodzi o książki, nie o trylogię Jacksona. Jeśli wierzyć temu, co mam napisane na tylnej okładce amerykańskiego wydania Diuny, do Władcy Pierścieni przyrównał ją na przykład Arthur C. Clarke.