News

E3 2019: Reklama napoju Mix It Up z transseksualną postacią w Cyberpunk 2077 wywołała burzę w sieci

LM, 13.06.2019 19:51 10

Autorka grafiki przekonuje, że jest to jedna z form zaprezentowania zepsucia korporacyjnego świata, z którym przyjdzie nam się mierzyć w grze.

Wczoraj przy okazji informacji o wsparciu dla techniki Nvidia RTX w Cyberpunk 2077 podrzuciliśmy Wam przygotowane na tę okoliczność grafiki z nadchodzącej gry studia CD Projekt RED. Okazuje się, że na jednym z zaprezentowanych na nich bannerów reklamowych możemy zobaczyć kobiecą postać z męskimi genitaliami, która dodatkowo reklamuje napój „Mix It Up – 16 smaków, które uwielbiasz mieszać”. Jak łatwo się domyślić, sprawa bardzo szybko wywołała burzę wśród środowisk powiązanych z mniejszościami seksualnymi. Niektórzy zarzucają twórcom celową prowokację, inni, że nie do końca dobrze orientują się w ramach gatunku, pozostali uznają, że całość jest zwyczajnie w bardzo złym guście. Co o tym sądzą twórcy?

Kasia Redesiuk z CD Projekt RED odpowiedzialna za przygotowanie grafiki tłumaczy, że jest to jeden z wielu sposobów, w jakie twórcy ukazują zepsucie, które opanowało korporacyjny świat przyszłości wykreowany na potrzeby Cyberpunka 2077. Redesiuk podkreśla, że już teraz widzimy wiele zabiegów marketingowych ukierunkowanych na hiperseksualizowanie ludzi. Cyberpunk 2077 zaprezentuje konsekwencje tych praktyk w świecie, gdzie modyfikacje ciała stały się obsesją.

W Night City spotkamy więcej osób, które nie zgadzają się na podział płci, a te dodatkowo będą jeszcze znacznie wyraźniej się z tym afiszować. Agresywne korporacyjne reklamy prezentujące kobietę z męskimi genitaliami są skierowane właśnie do nich, by wyciągnąć z tego dodatkowe korzyści, podczas gdy modelka jest dla korporacji tylko rzeczą. A jest to jedynie jeden z powodów, dla których podczas zabawy rzucimy wyzwanie korporacyjnemu światu przyszłości. Umieszczenie właśnie tego bannera na obrazkach promocyjnych było całkowicie celowe.

Cóż, nie da się ukryć, że najnowsza gra RED-ów kupiła sobie jeszcze więcej atencji, nawet jeśli jest ona podszyta kontrowersją. Zatrzymajmy się jednak na moment przy wizji Redesiuk – co o tym sądzicie? Kupujecie taką wizję przeszłości? Na zwiastunach widzieliśmy bohaterów z ostrzami zamiast rąk i masą innych urozmaiceń, usprawnień, zwyczajnie modyfikacji. Czy w obliczu tego wydaje się to nierealne, oderwane od wizji zaprezentowanego świata?

Cyberpunk 2077 ukaże się 16 kwietnia 2020 roku na PC, PlayStation 4 i Xbox One.


Sprawdź bogatą ofertę gier na PC i konsole w sklepie Sferis.pl.

najnowsze