News

Assassin's Creed Unity może się przydać przy odbudowie Notre Dame

Małgorzata Trzyna, 17.04.2019 16:28 0

W wyniku pożaru spłonęła i zawaliła się iglica, ucierpiał także dach, lecz udało się ocalić strukturę budowli i zachodnią fasadę.

Zdjęcie: Geoffroy Van Der Hasselt, AFP/Getty Images

W poniedziałek, tuż przed godziną 19, w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęła i zawaliła się iglica. Ogień objął też dach nawy poprzecznej, później rozszerzył się na cały dach. Pożar udało się ugasić około północy. Ocalał krzyż, ołtarz główny i ołtarze znajdujące się w bocznych nawach. Katedra zostanie odbudowana. W przywróceniu katedrze dawnej świetności mogą pomóc trójwymiarowe modele.

Niewykluczone, że w pracach nad odbudową przyda się Assassin's Creed Unity, w którym bardzo dokładnie katedra została odwzorowana. Caroline Miousse, starsza projektantka poziomów, poświęciła na przygotowanie cyfrowej wersji tej budowli dwa lata. Współpracując z historykami i artystami przygotowującymi tekstury, dołożyła starań, by każda cegła była na swoim miejscu.

Wersja Notre Dame z gry różni się od swego historycznego odpowiednika. Przykładowo, iglice dodano po wydarzeniach z gry. Nie można było też wykorzystać chronionych prawem autorskim dzieł znajdujących się na ścianach katedry. W grze dodano też elementy ułatwiające graczom poruszanie się.

katedra Notre Dame w Assassin s Creed Unity

W odtworzeniu może też pomóc dokładny model katedry stworzony z pomocą laserowego skanowania przez historyka, Andrew Tallona. Jak podkreśla Tallon w rozmowie z National Geographic, jeśli poprawnie wszystko zeskanować, można uzyskać dokładność do 5 milimetrów.

najnowsze