Paul Allen, jeden z założycieli Microsoftu, nie żyje

Małgorzata Trzyna, 16 października 2018 15:11 0

Allen zmarł w wieku 65 lat w wyniku komplikacji powiązanych z chłoniakiem nieziarniczym.

Paul Allen i Bill Gates założyli Microsoft w 1975 roku. Allen opuścił Microsoft w roku 1983, gdy zdiagnozowano u niego chorobę Hodgkina (udało się ją wyleczyć po wielomiesięcznej radioterapii). W roku 2009 nowotwór ponownie zaatakował. Allen cierpiał na chłoniaka nieziarnicznego i w wyniku powiązanych z nim komplikacji zmarł w wieku 65 lat.

- Mój brat był niezwykłą osobą pod każdym względem. Choć znaliśmy Paula Allena przede wszystkim jako technologa i filantropa, dla nas był ukochanym bratem i wujkiem oraz wyjątkowym przyjacielem - pisze siostra Paula, Jody Allen. - Rodzina Paula miała szczęście cieszyć się jego poczuciem humoru, ciepłem, hojnością i troską. Choć miał wiele obowiązków, zawsze znajdywał czas dla rodziny i przyjaciół. Teraz odszedł i nastał dla nas - a także dla wielu innych - czas żałoby. Jesteśmy głęboko wdzięczni za jego troskę, którą okazywał każdego dnia.

- Mam złamane serce po odejściu jednego z moich najstarszych i najlepszych przyjaciół - pisze Bill Gates. - Bez niego nie istniałyby komputery osobiste.

Allen zajmował się działalnością charytatywną - szacuje się, że przeznaczył ponad 2 miliardy dolarów na naukę, edukację i ochronę przyrody (w tym 100 milionów dolarów na walkę z wirusem Ebola). Założył własne przedsiębiorstwo, Vulcan Ventures (firmę zarządzającą jego majątkiem, inwestującą w nieruchomości, linie lotnicze i inne przedsięwzięcia), był także właścicielem klubu sportowego Portland Trail Blazers grającego w lidze NBA oraz klubu Seattle Seahawks należącego do ligi futbolu amerykańskiego. Założył także Allen Institute for Brain Science oraz Institute for Artificial Intelligence, placówki badawcze non-profit. Należał do najbogatszych ludzi na świecie.

Nowe studia Microsoftu pokażą coś na E3
Microsoft zapowiada Xbox One S All-Digital Edition oraz Xbox Game Pass Ultimate
Microsoft zapowiada konferencję na E3 2019
Darmowe Forza Street zadebiutowało na PC
najnowsze