Informacje

Xbox One już niedługo ze wsparciem dla 1440p

... Katarzyna Dąbkowska

Ale co to właściwie znaczy?

Xbox One już niedługo ze wsparciem dla 1440p - obrazek 1

Jakiś czas temu Microsoft zapowiedział, że doda do swoich konsol wsparcie dla rozdzielczości 1440p. Teraz dowiedzieliśmy się, że osoby biorące udział w programie Xbox Insider już na dniach będą mogły pobrać aktualizację systemu i przetestować obsługę 1440p na Xboksach One S i Xboksach One X. Zastanawiacie się pewnie teraz czemu to takie ważne? Śpieszę z wyjaśnieniem.

Konsola Xbox One X, bo głównie o nią tutaj chodzi, w przypadku bycia podpiętą pod wyświetlacz o rozdzielczości 1080p renderuje gry w najwyższej możliwej jakości (na przykład natywne 4K w Forzie Horizon 3) i potem skaluje obraz w dół do 1080p, co daje dużo lepszy obraz, niż gdyby renderowała go w 1080p. Problem jednak pojawia się w momencie, kiedy konsola zostanie podłączona do monitora 1440p: obraz renderuje się w 4K, konsola skaluje go do 1080p, a potem monitor rozciąga go do 1440p. Wychodzi wtedy tak, że mając w teorii lepszy ekran, dostajemy gorszy, rozmazany obraz. Obsługę 1440p dostanie również Xbox One S, jednak w jego przypadku będzie ona wykorzystywana jedynie przy materiałach wideo.

Matryce 1440p rzadko kiedy, jeśli w ogóle, występują w telewizorach, ale są za to bardzo popularne w monitorach dla graczy. Fajnie, że Microsoft postanowił zadbać również o tych graczy i mamy nadzieję, że na podobno ruch zdecyduje się Sony.

Xbox One już niedługo ze wsparciem dla 1440p - obrazek 2

Najnowsze
Lubisz nas?