Informacje

Doom 3 BFG Edition - wymagania sprzętowe i trailer premierowy

60 Mateusz Stanisławski

Jak świeżynki w warstwie graficznej tytułów z pakietu Doom 3 BFG Edition wpłynęły na ich wymagania sprzętowe? Cóż, odnotujmy chociażby, że gier nie odpalicie na Windowsie XP.

Doom 3 BFG Edition właśnie debiutuje w Stanach Zjednoczonych i można powiedzieć, że w ostatniej chwili twórcy pakietu ujawnili zarówno minimalne, jak i rekomendowane wymagania sprzętowe. Upublicznionym konfiguracjom, na które składają się podzespoły zdecydowanie wydajniejsze od tych z wymagań sprzętowych oryginalnych wersji gier, możecie się przyjrzeć poniżej.

Minimalne wymagania sprzętowe Doom 3 BFG Edition:

  • system operacyjny Windows Vista lub Windows 7;
  • dwurdzeniowy procesor taktowany częstotliwością 2,0 GHz;
  • 3 GB pamięci RAM;
  • 11 GB wolnej przestrzeni na dysku twardym;
  • karta graficzna NVIDIA GeForce 9800 GT lub ATI Radeon HD 5500 (512 MB);
  • karta dźwiękowa kompatybilna z systemem operacyjnym Windows.

Zalecane wymagania sprzętowe Doom 3 BFG Edition:

  • system operacyjny Windows Vista lub Windows 7 (64-bitowe);
  • dwurdzeniowy procesor taktowany częstotliwością 2,4 GHz;
  • 3 GB pamięci RAM;
  • 11 GB wolnej przestrzeni na dysku twardym;
  • karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 260 lub ATI Radeon HD 5850 (768 MB);
  • karta dźwiękowa kompatybilna z systemem operacyjnym Windows.

Konsolowe edycje zestawu Doom 3 BFG Edition (PlayStation 3 i Xbox 360) – zgodnie z czerwcową zapowiedzią – trafią do polskich sklepów w najbliższy piątek (wyłącznie w angielskiej wersji językowej). Rodzimym wydawcą tego apetycznego pakietu jest firma Cenega.

60 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G Ciekawski94

Niedobrze grafika prawie ta sama a wymagania dużo większe. chyba odpuszczam.

Odpowiedz
G Henrar

O Boże.

Shitstorm nadchodzi.

Odpowiedz
G Crew_900

Nie prawie, tylko identyczna. Jedynie dodali możliwość ustawienia rozdzielczości panoramicznej w menu gry oraz trochę je zmienili oraz dodali te parę mapek. Wszystko i za to chcą 30 €
HEHEHE śmiać się i płakać...

Odpowiedz
G Zgreed66

Co oni zrobili z tymi wymaganiami? W00t?
Przynajmniej ludzie będą mogli nabyć Dooma na konsolę ;P

@Henrar
Shitstorm był oczywisty ;)

Odpowiedz
G Crew_900

Ano zapomniałem dodać, jest to port z konsoli, max 30 fps na komputerach i kontrolki z pada od xbox`a 360

Odpowiedz
cHICEK

Zabawne że dawniej działała na XP jak nawet Win7 jeszcze nie było a teraz nagle na XP nie działa.... co to wsparcie dla DX11 dali ? A pewnie będzie wyglądać tak samo jak zwykły DOOM 3 z modami darmowymi a cena jak za nową grę.... nie dziękuje. Nie wspominam już nawet o wymaganiach.... i skoro Bethesd za tym stoi to pewnie jeszcze będzie pełno bugów :P Żeby przynajmniej w zestawie np na Xboxa dawali kod na DOOMa z xbox live.

Odpowiedz
G DeMichel

Dziękuję za brak możliwości kupna gry na Steamie. Thank you Cenega.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

A dlaczego Cenega nie wydaje wersji PC? Rozmawiałem wczoraj z przedstawicielem Cenegi/Muve i potwierdzał premierę wersji konsolowych, o PC nic nie wiedział. :( Na Steam gry też nie można zamówić, jedynie na GreenManGaming za 29,99 $ + voucher na 20%, co daje zakup DOOM'a 3 po liftingu za 76,8 zł. Trochę drogo jak na remake...

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Dziękuję za brak możliwości kupna gry na Steamie. Thank you Cenega.
Możesz kupić na GreenManGaming - razem z voucherem na 20% zniżki zapłacisz ok. 76,8 zł. Pozdrawiam.

Odpowiedz
G Henrar

> Nie prawie, tylko identyczna. Jedynie dodali możliwość ustawienia rozdzielczości panoramicznej
> w menu gry oraz trochę je zmienili oraz dodali te parę mapek. Wszystko i za to chcą 30
> €
Support dla 3D, HMD wszelakich, zmiana systemu zapisu gry, dźwięk 5.1, zmienione oświetlenie i ulepszony rendering. Tak, dodali tylko możliwość ustawienia rozdzielczości panoramicznych.> Ano zapomniałem dodać, jest to port z konsoli, max 30 fps na komputerach i kontrolki z pada od xbox`a 360
Tak, port z konsoli, który z kolei jest portem z PC. Yhy - całość bazuje na PCtowym oryginale, nie na wersji konsolowej. Gdyby tak było, to większości oczy by wypaliło.Co do FPS - jakieś źródło? Bo ja mam to: http://www.thebitbag.com/2012/08/03/doom-3-bfg-60fps-pc-30fps-consoles/Ba, z tego, co widzę na Neogafie, to na konsoli ta gra leci w 60FPSach. Port z konsoli lecący w mniejszej ilości klatek niż konsolowy oryginał? Nie rozśmieszaj mnie.Co do pada - nie wiem, czy wiesz, ale pad od X360 jest uznawany za standardowy pad dla PC i większość gier wykorzystuje właśnie ten, bo MS go wspiera. Dlatego są te oznaczenia.I do całej reszty narzekających o DX - DX11 to nie tylko ulepszona grafika. Nauczcie się tego w końcu.

Odpowiedz
G kodi24

Doom 3 smigal na maksymalnych na karciochach typu Radek 9800 ze 128MB, a tu GF 9800, Vista... Panowie, bardziej na pale sie nie dalo?

Odpowiedz
G Fang

Ja rozumiem odgrzewać kotlecika ale to już przesada... Gdyby to jeszcze była przeróbka na silnik który jest w Rage to by było uczciwe ale za wydanie ponownie tego samego +kilka fanowskich łatek za tą cenę jest śmieszne...

Odpowiedz
G Crew_900

Wolę oglądać dzisiejsze nagrania użytkowników i ich opinie niż czytać jakieś przesadzone informacjei co oni zmienili i jak się napocili przy tym, że wycenili to na 30 € Łał 3D, rzeczywiście to jest potrzbne grze z 2004 roku.

Odpowiedz
G Henrar

> Wolę oglądać dzisiejsze nagrania użytkowników i ich opinie niż czytać jakieś przesadzone
> informacjei
Bo przecież użytkownicy są tacy obiektywni...

Odpowiedz
G TobiAlex

> Wolę oglądać dzisiejsze nagrania użytkowników i ich opinie niż czytać jakieś przesadzone
> informacjei
To pojechałeś po bandzie. W takim razie to bym w 99% gier nie grał (i w 98% bardzo bym tego żałował), gdyby słuchał graczy.

Odpowiedz
G Crew_900

No masz racje, co tam nie będę oglądał nagrań, nie będę czytał komentarzy, po prostu przeczytam se jakże obiektywy artykuł od twórców jak oni zmienili grę i kupię na ślepo bo to co widzę na nagraniach to nieprawda.Wyrzucę w błoto 30 € by się przekonać, że to w co gram to ta sama gra która mam na steamie z 2004 roku. No to widać jak wy kupujecie gry. Żadnych wcześniejszych zwiadów komentarzy od innych.. Cheers

Odpowiedz
porckypizgus

Dla prawdziwych (PRAWDZIWYCH) fanów to edycja jest bardzo miodna. Każdy narzeka ! DAMN co za kraj. Nie zmuszają was do zakupu - i tak nie kupicie to po kiego wała jęczycie i narzekacie ?
Dla fanów gradka na pc bo w tej edycji jest wersja Doom II z dodatkowym epizodem, który ukazał się tylko na X360 !!! no i bonusowe levele do Doom 3 :)
Niestety nie zawiera Plutonii i TNT.

PS - jak na konsolę PS3 wydadzą Wam np HD Collection z PS2 czyli też ponad dziesięcioletnie tytuły i też wołają za to 30 EURO to jest wtedy ok spoko ? Weźcie mnie nie rozśmieszajcie bo jesteście żałośni.

Odpowiedz
G Henrar

Nie, czytam obie wersje + jeszcze opinie dziennikarzy.Bo Ty jak widać słuchasz tylko graczy. Doskonałe podejście, gracze są przecież nieomylni i wcale nie ma wśród nich fanbojów bądź haterów, prawda?I nie, Doom 3 z 2004 roku a ten remake pod względem kodu to dwie zupełnie różne gry.Ale ja to piszę do osób, których przygoda z programowaniem skończyła się na Hello World, jeżeli nie wcześniej...

Odpowiedz
G Crew_900

Jak dziennikarze napiszą opinię, że palenie leczy raka to zaczniesz palić ?Ano słucham graczy i dobrze na tym wychodzę, mało było przypadków gdzie gra była wychwalana przez twórców i wysoko oceniana a gdy gracze dostali ją w swoje ręce załamanie i WTF is that sh*t ?Wolisz opinie jakichś starych koni którzy zobaczą wycięte fragmenty z gry i się jarają niż opinie graczy (nabywców produktu) to już twoja sprawa.

Odpowiedz
TuRaSs

Wymagania takie są ponieważ to będzie pierwsza gra w którą będziemy mogli zagrać z użyciem nowego headseta "Oculus Rift" który ma premierę w grudniu albo w styczniu. Ale niestety autor pominął ten fakt a szkoda bo jest ważny.

Odpowiedz
G Henrar

> Jak dziennikarze napiszą opinię, że palenie leczy raka to zaczniesz palić ?
A jak gracze zrobią to samo, to im uwierzysz?>
> Ano słucham graczy i dobrze na tym wychodzę, mało było przypadków gdzie gra była wychwalana
> przez twórców i wysoko oceniana a gdy gracze dostali ją w swoje ręce załamanie i WTF
> is that sh*t ?
A ja wręcz przeciwnie. Praktycznie zawsze wychodziłem na tym źle.> Wolisz opinie jakichś starych koni którzy zobaczą wycięte fragmenty z gry i się jarają
> niż opinie graczy (nabywców produktu) to już twoja sprawa.
Bo przecież lepiej jest wierzyć opiniom ludzi, którzy hate'ują wszystko i wszystkich, bo twórcy zmienili wygląd głównego bohatera. To takie dojrzałe.

Odpowiedz
G Fang

> I nie, Doom 3 z 2004 roku a ten remake pod względem kodu to dwie zupełnie różne gry.
Oj bardzo ale to bardzo przegiąłeś. Nie wiem czy one się będą różniły nawet na poziomie 10%.

Odpowiedz
G Henrar

Jeżeli weźmiemy pod uwagę silnik, to na pewno różnią się bardziej niż te 10%.

Odpowiedz
G Hemiq

Od czego są konsole :)

Odpowiedz
G Fang

> Jeżeli weźmiemy pod uwagę silnik, to na pewno różnią się bardziej niż te 10%.
3D – nie za specjalnie dużo nowego kodu5.1 surround sound – to co wyżejimproved rendering and lighting – tu pewnie najwięcej zmian ale ciągle jest to tylko ULEPSZONE renderowanie i oświetlenie a nie napisane całkiem od nowa (już nie wspomnie że bez nowych tekstur w wyższej rozdzielczości to i tak nie ma sensu)a new check point save system – to żadna zmiana a już na pewno nie w silniku tylko jak już to w projekcie poziomówthe new armor-mounted flashlight, allowing players to illuminate dark corners and blast enemies at the same time – aha to co już moderzy zrobili pierwszego dnia po premierze w 2004…Coś pominąłem?

Odpowiedz
maniekk

Tutaj też nie można trzymać latarki i karabinu jednocześnie? :D

Odpowiedz
G Henrar

> > Jeżeli weźmiemy pod uwagę silnik, to na pewno różnią się bardziej niż te 10%.
>
> 3D – nie za specjalnie dużo nowego kodu
> 5.1 surround sound – to co wyżej
Zależy od implementacji. Jak poszli po najmniejszej linii oporu, to rzeczywiście, zmian w kodzie brak.> improved rendering and lighting – tu pewnie najwięcej zmian ale ciągle jest
> to tylko ULEPSZONE renderowanie i oświetlenie a nie napisane całkiem od nowa (już nie
> wspomnie że bez nowych tekstur w wyższej rozdzielczości to i tak nie ma sensu)
Tego nie wiadomo, bo nie mamy dostępu do kodu. Ulepszony może oznaczać tutaj napisany na nowo, chociaż wtedy raczej by się tym chwalili, jak Bioware swego czasu przy ME2 na PS3.> Coś pominąłem?
Obsługę HMD :D

Odpowiedz
G Zgreed66

> Tutaj też nie można trzymać latarki i karabinu jednocześnie? :D
Nie można ;)A to, że jest doczepiona do ciała, to inna bajka :D

Odpowiedz
G Blazkovic

O tym kotleciku mozna powiedziec trzy rzeczy:

- pewnie odpali sie na XP, bez obaw. A piraci odpala go na XP "na necie" przed premiera znajac zycie. Zadnych cudow w grafice tu nie ma, wrecz przeciwnie.
- cena mnie rozsmieszyla. Za tyle to kupuje premiery ze znizka na muve, a nie cos podobnego do moda zrobionego przez fanow wzorem Black Mesa
- HL2 i Far Cry byly znacznie lepsze od Duma 3 w owym czasie i wole je zdjac z polki i zaliczyc jeszcze raz, zamiast tego "ciemno-jak-w-d****-swiec-po-katach" fps-a.

Ciekawe czy tekstury beda straszyc w "jasnosci" jak dawniej.

Odpowiedz
maniekk

A nie było tak, że do obsługi HMD nawet w bardzo starych grach wystarczyły zwykłe stery? Tak jak było np. z "Descent"?

Odpowiedz
G Zgreed66

> Ciekawe czy tekstury beda straszyc w "jasnosci" jak dawniej.
Straszące tekstury? o.O

Odpowiedz
G Henrar

W tym przypadku chodzi o coś więcej niż zwykłe wyświetlanie obrazu, chociaż cholera wie, co tam Carmack wymyślił. Chociaż patrząc na to, jak się napalił na Rifta, to podejrzewam, że raczej zrobił coś więcej.I tak, obsługa wyświetlacza takiego jak HMD to kwestia sterów (teoretycznie - jak ktoś chce, by gra dobrze wyglądała w takim 3D, to musi się pobawić z silnikiem). Tylko tyle i aż tyle. Reszta wymaga ingerencji w kod i gameplay.

Odpowiedz
G Henrar

Okej, zaraz wrzucę Overhaula do Morrowinda i porównam ze stockowym Skyrimem. Zacne porównanie milordzie.Albo zmodowanego Crysisa 1 do niezmodowanego i niespatchowanego Crysisa 2. Kocham takie porównania.

Odpowiedz
maniekk

> W tym przypadku chodzi o coś więcej niż zwykłe wyświetlanie obrazu, chociaż cholera wie,
> co tam Carmack wymyślił. Chociaż patrząc na to, jak się napalił na Rifta, to podejrzewam,
> że raczej zrobił coś więcej.
>
> I tak, obsługa wyświetlacza takiego jak HMD to kwestia sterów (teoretycznie - jak ktoś
> chce, by gra dobrze wyglądała w takim 3D, to musi się pobawić z silnikiem). Tylko tyle
> i aż tyle. Reszta wymaga ingerencji w kod i gameplay.
Tak, czy siak to jedyna możliwość, a właściwie prawdopodobieństwo, że tutaj mogli grzebać w kodzie. Chociaż jakby okazało się, że to prawda, to żądanie za to takiej ceny to trochę dziwne.

Odpowiedz
G Zgreed66

> No i proszę, miałem rację. Doom 3 został przeniesiony na konsole gdzie został przerobiony
> na BFG edition i potem na PC xD
Rozumiem, że wyregulowanie jasności było już za skomplikowane? Obiektywizm FTW.Tylko dalej nie porównał, czy gra używa >1 jeden rdzeń. Jak system oświetlenia wpływa na samą grę.Co by nie mówić o moim starym A64x2 o taktowaniu 2.4Ghz + Radeona 3850, to jednak D3 nie chodził za różowo ;pJak to poprawili... to kończenie na wyglądzie mija się z celem. Co by też odnosiło się do Morro + overhaul vs Skyrim

Odpowiedz
MBi

Szerze, nadal boję się wracać do Doom 3, tak się wystraszyłem przy pierwszej grze, że aż nie chcę o tym myśleć ;d

Odpowiedz
G Muradin_07

Ja powiem tak: grałem tylko kiedyś w jedynkę, bardzo dawno temu przy odświeżaniu sobie starszych tytułów. W trójkę zagrałem chwilę, ale jakoś mnie ta gra nie zachwyciła. Tak więc na pewno sobie odpuszczę i poczekam na coś lepszego.

Odpowiedz
G Jarden

Na pewno kupię D3 BFG, głównie po to żeby pograć w 3D i nie musiec sie bawic w modowanie gry by moc uzyskac panoramiczne tryby.
Graficznie gierka nie zachwyca i raczej w tej kwestii malo (albo nic) nie zmienili ale srednio mi to przeszkadza.

Odpowiedz
BloodyHarry

Ja Cie ...... no :) Same marudy. Ja gierke kupuje na mojego Xboxa i wiem ze zapowaida się super weekend :) Mialem Doom'a na pierwszego Iksa, bede miał też tutaj. Jest to jeden z najlepszych shooterów ostatnich 10 lat. Jak wiec nie zagrać w niego jeszcze raz.

Odpowiedz
G Ifym

Uważam się za PRAWDZIWEGO fana Dooma, ale to uznaję za zwyczajny skok na kasę, no kur**. Za co tu 8 dych dawać? Za większe wymagania (Skąd oni je kur** wzięli? To kiedyś chodziło na gównianym radeonie!), co tu jest poza wymaganiami i rozdzielczością nowego? Fakt, jest wersja na konsole, sam bym ja kupił, bo pograłbym na PS3 w Dooma, ale nie za taką cenę do ch*** pana.A co gier w wersji HD na PS3 - Nie wiem skąd wziąłeś te 30 euro, chyba w życiu PS3 na oczy nie widziałeś, tym bardziej PSN.

Odpowiedz
G Zgreed66

> Uważam się za PRAWDZIWEGO fana Dooma, ale to uznaję
> za zwyczajny skok na kasę, no kur**. Za co tu 8 dych dawać?
Zagraniczna cena 30€. Bo ja wiem, czy taka zła jak na te realia? ;p> Za większe wymagania (Skąd oni je kur** wzięli? To kiedyś chodziło
> na gównianym radeonie!),
Pewnie w rozdzielczości 800x600 czy coś podobnego. Nie mamy roku 2004.Dzisiaj minimalne rozdzielczości są jak kiedyś maksymalne ;)> co tu jest poza wymaganiami i rozdzielczością nowego?
Cały temat o tym jest ;p> Nie wiem skąd wziąłeś te 30 euro.
Oficjalna cena to 30€?

Odpowiedz
G Ciekawski94

Czyli wychodzi na to, że na PC lepiej zdobyć zwykłą wersję i zainstalować darmowego moda który wygląda o niebo lepiej niż ten konsolowy port BFG.

Odpowiedz
G Crew_900

> Czyli wychodzi na to, że na PC lepiej zdobyć zwykłą wersję i zainstalować darmowego moda
> który wygląda o niebo lepiej niż ten konsolowy port BFG.
No ba o wiele lepiej. W tym BFG to jedynie dodali te Lost Missions, które przed wydaniem Doom 3 zostały wycięte, a teraz wklejone.

Odpowiedz
G Zgreed66

> które przed wydaniem Doom 3 zostały wycięte, a teraz wklejone.
O jak ja to lubie. Szczególnie dziś :)Zbuduj wehikuł czasu, cofnij się te 9lat wstecz i ich zjedź, że "wycieli" lvle.Albo jeszcze lepiej. Zjedź ich, że wydali BFG Edition na PC, a wtedy oglądaj flame, bo na PC tych lvli jednak nie ma.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Zagraniczna cena 30€. Bo ja wiem, czy taka zła jak na te realia? ;p
Na GreenManGaming razem z voucherem na 20% zniżki gra, po przeliczeniu na złotówki, wynosi 76,8 zł (księgują w dolarach nie w €)! To tyle w kwestii ceny "DOOM'a 3" po liftingu. :)

Odpowiedz
G Zgreed66

Tak realnie patrząc po informacjach. To jest bieda w opcjach:
http://www.gamespot.com/forums/topic/29304459/do-not-purchase-doom-3-bfg-edition-terrible-port
Z tego co wyczytałem, w opcji Frame Rate można ustawić 120FPS.
Patrząc na screen obok, to dochodzę do wniosku, że reszta detali sama się ustawia.
Co jeszcze udało się wyczytać... latarka nie rzuca cienia. Choć jeżeli chciałbym być obiektywny.
To i tak ten cień z reguły był błędny. Choć nie wiem, czy lepszy jakiś niż żaden.
Bo w sumie nawet jak się nie załamywał, to był i tak kozacki ;d
Niby poprawione są loadingi na PC, to jednak na PS3 jest teoretycznie tragiczny.
http://www.ps3trophies.org/forum/doom-3-bfg-edition/175895-really-bad-load-times.html

Odpowiedz