Felieton

West i Zampella z Electronic Arts!

Patryk Purczyński, 12 kwietnia 2010 16:56 31

Electronic Arts powołało do życia nowe studio - Respawn Entertainment. Na jego czele staną wyrzuceni z Infinity Ward przez włodarzy Activision Jason West i Vince Zampella.

Minął nieco ponad miesiąc, a twórcy serii Call of Duty, w tym największego bestsellera wszech czasów, Modern Warfare 2, znaleźli nowego pracodawcę. O ironio, jest nim największy konkurent Activision, czyli firmy, która rozstała się z duetem Jason West - Vince Zampella, Electronic Arts. Amerykański gigant ogłosił dziś stworzenie nowego niezależnego studia, Respawn Entertainment.

Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie prasowym, ekipa pragnie wzmocnić się czołowymi projektantami i już uruchomiła adres mailowy, na który można składać podania o pracę (jobs@respawn.com). Na mocy zawartego porozumienia, Electronic Arts ma wyłączne prawo do dystrybucji gier Respawn Entertainment na całym świecie. Szczegółów umowy nie ujawniono.

"Respawn Entertainment wyznacza nowy początek dla mnie i Jasona" - skomentował Vince Zampella, który w nowo sformowanej jednostce objął stanowisko menedżera generalnego. "W ciągu ostatniej dekady dowodziliśmy świetnym zespołem i wkładaliśmy całe nasze serca w tworzenie spektakularnych marek growych. Jesteśmy dumni z tego, co zbudowaliśmy, ale także z faktu, że miliony fanów czerpały radość z naszych produkcji. Dziś mamy nadzieję, że uda nam się tego dokonać ponownie, dzięki nowemu studiu, zbudowaniu znakomitego zespołu i stworzeniu świetnych gier przy współpracy z nowym wydawcą, EA" - dodał Zampella w oficjalnym komunikacie prasowym.

Ekscytacji podpisaną z Electronic Arts umową nie krył również Jason West. To właśnie były głównodowodzący Infinity Ward zasiadł w fotelu prezesa Respawn Entertainment. "Teraz, kiedy zespół ma kontrolę nad swoimi projektami i markami, możemy zapewnić, że gracze będą traktowani tak, jak na to zasługują" - powiedział.

Electronic Arts już wcześniej nie kryło swego rozczarowania sposobem, w jaki wspominany duet został potraktowany przez wcześniejszego pracodawcę. "Sądzę, że teraz będą spędzać czas z prawnikami, zamiast poświęcić go na tworzenie kolejnych świetnych doświadczeń. To nie jest dla nich żadne zwycięstwo, to nie jest zwycięstwo całej branży. To po prostu rozczarowanie" - komentował nieco ponad tydzień po zwolnieniu Westa i Zampelli przez Activision John Schappert, dyrektor finansowy EA. Już wówczas przypuszczano, że obaj panowie mogą zostać podebrani konkurencji właśnie przez "Elektroników". Modern Warfare 2 - ostatnie dzieło Westa i Zampelli w ramach współpracy z Activision

Tak jak kilka tygodni temu, tak i teraz amerykański gigant nie ma wątpliwości, że West i Zampella dysponują nieprzeciętnym talentem i umiejętnościami. "Jason i Vince to dwaj przywódcy branżowi z absolutnego szczytu" - skomplementował Frank Gibeau, prezes EA Partners. "Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być ich partnerami i okazać im wsparcie, jakiego potrzebują do stworzenia zespołu i powrotu do tworzenia niesamowitych gier" - dodał.

Afera związana z wyrzuceniem Westa i Zampelli z Infinity Ward wybuchła na początku marca. Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy przypadek w ostatnich miesiącach, gdy dochodzi do zmiany frontu na linii Activision - Electronic Arts. W lipcu ubiegłego roku pierwszej z wymienionych firm udało się podkupić Glena Schofielda i Michaela Condrey'a z Visceral Games. Twórcy Dead Space'a stanęli na czele Sledgehammer Games, które zajmie się nowym Call of Duty, niezależnym od serii Infinity Ward i Treyarcha.

Nadmieńmy też, że West i Zampella procesują się z poprzednim pracodawcą o prawa do marki Modern Warfare. Choć wydają się stać na straconej pozycji, i tak zagrali Activision na nosie. Ze względu na toczące się postępowanie wstrzymane zostały bowiem prace nad Modern Warfare 3.

Reżyser Star Citizen twierdzi, że dla Anthem jest jeszcze nadzieja
EA komentuje przebieg prac nad Command & Conquer Remastered
Walka w Star Wars Jedi: Fallen Order nie będzie tak wymagająca jak w Soulsach
Jedi: Fallen Order i nowy zwiastun Star Wars: Episode IX. Wiedźmin w Ogrodzieńcu? GramtTV News
najnowsze