Felieton

Wyniki i plany THQ

Patryk Purczyński, 04 lutego 2010 12:09 8

THQ przedstawiło swoje wyniki finansowe. Prezes Brian Farrel uchylił też rąbka tajemnicy na temat kontynuacji znanych gier firmy, których można spodziewać się na przestrzeni kilku najbliższych lat.

Nowa odsłona Red Faction i FPS Homefront to dwie gry, których premierę THQ zaplanowało na nadchodzący rok fiskalny. Oba tytuły zostaną zaprezentowane na targach E3, zatem ich debiutu należy spodziewać się jesienią lub nawet po Nowym Roku. Bliższe szczegóły na ten temat poznamy zapewne na czerwcowej imprezie w Los Angeles.

To jednak nie koniec zapowiedzi THQ. Debiut kolejnych trzech produkcji przypadnie w roku fiskalnym 2012 (rozpoczyna się w kwietniu 2011). Największymi hitami firmy powinny okazać się Saint's Row 3, Warhammer: Space Marine i nowa odsłona Darksiders. Ostatni z wymienionych najwyraźniej sprzedał się na tyle dobrze, że zachęcił wydawcę do postawienia na kontynuację.

Wątpliwości wokół Darksiders powstały po tym, jak analityk Todd Greenwald z Signal Hall zasugerował, że sprzedaż gry rozczarowała THQ. Według jego obserwacji produkcja Vigil Games nie zdołała osiągnąć pułapu miliona zakupionych egzemplarzy. Według dzisiejszych danych pochodzących wprost od wydawcy Darksiders zawędrowało do sklepów w liczbie 1,2 miliona kopii w ciągu czterech tygodni.

Dostateczne przychody zapewniła również pierwsza gra z cyklu Ultimate Fighting Championship, UFC 2009 Undisputed. Szerzej pisaliśmy o tym już wczoraj. THQ potwierdziło, że kolejna odsłona serii zadebiutuje już w maju tego roku. Ujawniono, że gra będzie zawierała multiplayer z nowymi trybami rozgrywki i szerszym wachlarzem stylów walki.

Oprócz dalekosiężnych planów amerykańska firma ma też do zrealizowania kilka celów krótkoterminowych. Brian Farrell zdradził, że w tej chwili dla THQ najważniejsze są wspomniany już Darksiders, Metro 2033 i Warhammer 40,000: Dawn of War II – Chaos Rising. Dwa ostatnie tytuły swoją premierę mają dopiero przed sobą. Debiut obu wyznaczono na marzec. Metro 2033

Ponadto dwa wewnętrzne studia THQ będą od tej pory ukierunkowane na produkcję gier przeznaczonych do dystrybucji cyfrowej. Chodzi o Juice Games i Rainbow Studios, które nazywać się będą od teraz (odpowiednio): THQ Digital Studios Warrington i THQ Digital Studios Phoenix.

"Konsumenci poszukują głębszego zaangażowania w ich ulubione doświadczenia" - mówi w komunikacie prasowym Danny Bilson, wiceprezes THQ. "Chcą cieszyć się grami poprzez towarzyskie i przenośne platformy, które wpisują się w ich styl życia. Planujemy spełnić te potrzeby poprzez dostarczanie bogatej zawartości na wszystkie platformy cyfrowe, bazując zarówno na naszych głównych markach, jak i nowościach" - dodaje. Pierwsze efekty pracy wspomnianych ekip powinniśmy poznać w rozpoczynającym się w kwietniu nowym roku fiskalnym firmy.

Czas wreszcie przedstawić wyniki finansowe THQ. W kwartale zakończonym w grudniu zanotowany przychód to 356,7 miliona dolarów. Co ciekawe, ten sam okres w poprzednim roku przyniósł amerykańskiej spółce niemal identyczne wpływy. "Jesteśmy zadowoleni z zysków osiągniętych w trzecim kwartale roku fiskalnego" - komentuje Farrell. "Jesteśmy na najlepszej drodze do osiągnięcia celów, które wyznaczyliśmy sobie na początku roku".

Największymi hitami okazały się WWE Smackdown! vs. RAW (ok. 3,5 miliona sprzedanych egzemplarzy) i The Biggest Loser. Prezes THQ pochwalił również wspominana wcześniej Darksiders i UFC 2009 Undisputed. "Te dwie nowe marki umocniły naszą pozycję" - zapewnia.

ELEX - poradnik - przetrwanie na Magalanie
Knack II trafił na PS4 - zobacz zwiastun premierowy
Knack 2 - recenzja - może za trzecim razem się uda?
W co zaGRAMy we wrześniu 2017 roku - najciekawsze premiery miesiąca
najnowsze