Niepewny los gry po LAN-ie w StarCrafcie II

Grzegorz Bonter
2009/03/17 22:03
40
0

StarCraft II bez możliwości gry po LAN-ie? Blizzard nie jest jeszcze pewny, czy chce tę opcję zaimplementować w kontynuacji kultowego RTS-a.

Czasami deweloperzy lubią się zabawić i wtedy owijają się w prześcieradło, nakładają na głowę wieniec laurowy i z łaską widoczną w gestach wychodzą do fanów aby odpowiedzieć na ich śmieszne, ziemskie pytania. Podobnie, tylko bez togi, wieńca i gestów (chociaż kto go tam wie), uczynił Kevin Yu - społecznościowy menedżer Blizzarda. Trzeba przyznać - nie obyło się bez rewelacji. Gdy jeden z graczy zadał pytanie o zabawę po LAN-ie, Yu... nie był w stanie zapewnić, że ta opcja pojawi się w StarCrafcie II i przyznał, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Czy byłby to aż tak niespodziewany ruch? Przecież już małe dzieci wiedzą, że najlepszy sposób na darmową grę po sieci w SC1 to nie battle.net, a właśnie LAN po Hamachi czy innym programowym ustrojstwie. Oczywiście jest to sposób wysoce kombinatorski i być może Blizzard poczyni wreszcie ten drastyczny krok. Zwłaszcza w kontekście walki Zamieci z prywatnymi serwerami World of Warcraft, jest to tym bardziej prawdopodobne.

Drugi powód takiego scenariusza - uciekające zyski. Nawet z głupiego wyświetlania reklam w battle.necie jest jakiś grosz i szkoda go by było tracić...

GramTV przedstawia:

Niemniej to tylko gdybanie i przypuszczenia, bowiem klamka w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Możecie zatem spać spokojnie. Na razie.

Komentarze
40
Akoss-94
Gramowicz
18/03/2009 15:49

Po ogłoszeniu że SC II to trylogia o_O nic mnie nie zdziwi. To tym bardziej.N/c...

loczyn
Gramowicz
18/03/2009 15:45
Dnia 18.03.2009 o 13:15, KaPe napisał:

Czemu zatem takie wykształcone osoby tolerują złą jakość usług od dostawcy? To nie czasy dominacji tepsy, gdzie miałeś jedyne słuszne rozwiązanie i musiałeś żyć z tym co było. Naprawde marny argument...

Ha! Teraz jest tak samo źle :] Powiem Ci tak, mieszkam w jednym z największych miast o wałki tu są nie małe. Ostatnio chciałem zmienić z jednego operatorka na drugiego, ale! ale nie mogłem... bo podobno nie maja "tutaj" kabli (nie ważne że do centrum miasta mam rzut beretem i widzę dobrze z okna ale nvm). Prawda jest taka, że Ci szanowni dostawcy się umówili po cichutku, że 1 ma strefę A i B a 2 C i D a może na jednym osiedlu dla niepoznaki są razem (i tam jest chyba najlepiej). Ale wracając jeszcze do możliwości, to powoli wbijają się średni dostawcy lub duzi z innych miast i powoli rynek staje się konkurencyjny, ale żeby zapewnić sobie na prawdę super warunki trzeba jeszcze poczekać ze dwa latka.

RazorBMW
Gramowicz
18/03/2009 14:50
Dnia 17.03.2009 o 22:21, Naars napisał:

Jak zwykle uczciwi gracze będą cierpieć przez piratów...

lol, ludzie lykaja wszystko jak pelikanySC to gra turniejowa, nie ma takiej mozliwosci zeby wypuscili ten tytul bez mozliwosci grania po lanieWydaja na ten projekt miliony, przeznaczaja pare lat na dopracowanie produktu to chyba logiczne, ze beda sie starali zarobic najwiecej jak sie da. Tylko, ze usuniecie lana napewno im w tym nie pomoze :]Zawsze lepiej grać na LANie, jeśli jest taka możliwość. Malutkie pingi... a co do imprez... tam są właśnie LANParty

Dark_Sebat
Gramowicz
18/03/2009 14:49

Na pewno wielu graczy bardzo nie chciałoby, aby w StarCrafcie II zabrakło gry po LAN-ie, ale coś nie chcę mi się wierzyć, żeby Blizzard robił graczom aż tak na złość nie dając możliwości grania po LAN-ie. Jednaj i tak na dzień dzisiejszy, nie można tego jednoznacznie wykluczyć, oby klasyczny LAN pozostał.

hans_olo
Gramowicz
18/03/2009 13:20
Dnia 18.03.2009 o 13:15, KaPe napisał:

Czemu zatem takie wykształcone osoby tolerują złą jakość usług od dostawcy? To nie czasy dominacji tepsy, gdzie miałeś jedyne słuszne rozwiązanie i musiałeś żyć z tym co było. Naprawde marny argument, jeśli u mnie pingi nie pozwalały na normalne korzystanie z netu - nie płaciłem dopóki nie naprawili. I oczywiście dość szybko się to stało, podczas gdy bez tego były standardowe "przyszły tydzień".

Nie o tym pisałem. A tolerują, bo zazwyczaj nie mają wyboru. Nie sądzę by TPSA zainwestowała w lepszy sprzęt, gdy ich pozycja monopolisty jest wciąż podmywana w celu umożliwienia działania konkurencji, któa czeka na inwestycje po stronie tepsy. Ja korzystam z ISP mającego własny światłowód na zewnątrz i pingi mam eleganckie, więc tym bardziej nie wiem jak się czują userzy neo.

KaPe
Gramowicz
18/03/2009 13:15
Dnia 18.03.2009 o 12:58, hans olo napisał:

Przepustowość możesz mieć nawet 1Gbps, ale zależnie od dostawcy pingi i tak możesz mieć kosmiczne. No ale co ja wymagam żeby ludzie odróżniali pingi od przepustowości? (ret.) Przecież nie każdy ma odpowiednie wykształcenie.

Czemu zatem takie wykształcone osoby tolerują złą jakość usług od dostawcy? To nie czasy dominacji tepsy, gdzie miałeś jedyne słuszne rozwiązanie i musiałeś żyć z tym co było. Naprawde marny argument, jeśli u mnie pingi nie pozwalały na normalne korzystanie z netu - nie płaciłem dopóki nie naprawili. I oczywiście dość szybko się to stało, podczas gdy bez tego były standardowe "przyszły tydzień".Nie mówiąc o tym, że RTS to nie FPS, gdzie ping >50ms to już tragedia uniemożliwiająca granie na poziomie.

S1G
Gramowicz
18/03/2009 13:11

Tyle że to jest łącze od ciebie do dostawcy netu, a dalej różnie może być (no chyba że w tym łączu masz przepustowość gwarantowaną od dostawcy do węzła sieci, ale to kosztuje i to niemało) . A ja np mam net przez sieć osiedlową (ponad 100 uzytkowników), podpiętą do netu łączem 6 mb/s i fajnie wszystko działa. Przy tak dużej sieci z pewnością było by z kim pograć po lanie (nawet bez znoszenia kompów w jedno miejsce), to już nie te czasy gdzie "krosowany" kabel do sąsiada z dołu pionem "grzewczym" szedł (celem pogrania we 2). Wspomniany sąsiad aktualnie ma nim internet (z tej samej sieci osiedlowej). potem jeszcze paru doszło, i "wymieniliśmy" tą mini sieć na brak opłaty za podpięcie do internetu.

hans_olo
Gramowicz
18/03/2009 12:58
Dnia 18.03.2009 o 12:48, DemoBytom napisał:

> Ależ robi, łącze internetowe może zwyczajnie tego nie wytrzymać (nie każdy ma kilka mb/s) Dziś praktycznie każdy ma dostęp do łącza na poziomie 2 Mb/s za normalną, przystępną cene. Masz kablówkę, telefon? To i internet ci podłączą. Niedługo już nawet gazownia wystartuje z własną ofertą.. :P Ja swego czasu na 512 Kb/s grałem spokojnie na bnecie nawet na 2-3 kompy. I dawało radę. Dziś przepustowośc neta w grach to już nie problem. No chyba, że ktoś chce urządzić lan-party na 100++ kompów..

Przepustowość możesz mieć nawet 1Gbps, ale zależnie od dostawcy pingi i tak możesz mieć kosmiczne. No ale co ja wymagam żeby ludzie odróżniali pingi od przepustowości? (ret.) Przecież nie każdy ma odpowiednie wykształcenie.Dla wyobrażenia powiem Ci, że są standardy sieci o przepustowościach 32kbps (przemysłowy profibus PA), ale pingach tak niskich, że w Ethernecie możesz pomarzyć.A wśród moich znajomych LAN party wraca do łask po kilku latach przerwy, bo coraz więcej jest laptopów i do tego budzą się wspomnienia, a samo granie w towarzystwie daje dużo więcej radości niż najczęściej anonimowo przez jakieś serwery.

DemoBytom
Gramowicz
18/03/2009 12:48
Dnia 18.03.2009 o 12:11, sig. napisał:

Ależ robi, łącze internetowe może zwyczajnie tego nie wytrzymać (nie każdy ma kilka mb/s)

Dziś praktycznie każdy ma dostęp do łącza na poziomie 2 Mb/s za normalną, przystępną cene. Masz kablówkę, telefon? To i internet ci podłączą. Niedługo już nawet gazownia wystartuje z własną ofertą.. :PJa swego czasu na 512 Kb/s grałem spokojnie na bnecie nawet na 2-3 kompy. I dawało radę.Dziś przepustowośc neta w grach to już nie problem. No chyba, że ktoś chce urządzić lan-party na 100++ kompów..

KaPe
Gramowicz
18/03/2009 12:37
Dnia 18.03.2009 o 12:11, sig. napisał:

Ależ robi, łącze internetowe może zwyczajnie tego nie wytrzymać (nie każdy ma kilka mb/s)

Jakoś nie wydaje mi się, by sama gra zżerała aż tyle pasma, ile max graczy może tam być, 8? Może do 12 podniosą? Nie przesadzajmy. Łącza za czasów wyjścia SC1 były na poziomie 56kb i dawały rade.

S1G
Gramowicz
18/03/2009 12:14
Dnia 18.03.2009 o 08:14, shadowman22 napisał:

Przyznam się bez bicia iż nie raż sciągnołem pirata. Przyczym traktowałem go bardziej jak demo do 2 godzin.

Panu już podziękujemy, ban

S1G
Gramowicz
18/03/2009 12:11
Dnia 18.03.2009 o 11:44, DemoBytom napisał:

A co za różnica czy się połączycie kabelkiem komp - komp, czy przez routerek do sieci i pogracie na b-necie? Jak już zamierzasz zebrać tylu znajomych z kompami obok siebie i grać - to i tak ci routerek czy inny switch potrzebne - więc czy to wepniesz do kompa czy zostawisz Lana - różnicy nie zrobi.

Ależ robi, łącze internetowe może zwyczajnie tego nie wytrzymać (nie każdy ma kilka mb/s)

DemoBytom
Gramowicz
18/03/2009 11:44
Dnia 18.03.2009 o 11:09, loczyn napisał:

@darthork Dużo bardziej wole zebrać z 10 znajomych i zrobić po sieci przy okazji wszamać pare pizz obejrzeć dobrą komedie i miło się bawić, a nie siedzieć jak ten głupi i grać nie wiadomo z kim i ślinić się gdy moja pozycja w ladderze spada.

A co za różnica czy się połączycie kabelkiem komp - komp, czy przez routerek do sieci i pogracie na b-necie?Jak już zamierzasz zebrać tylu znajomych z kompami obok siebie i grać - to i tak ci routerek czy inny switch potrzebne - więc czy to wepniesz do kompa czy zostawisz Lana - różnicy nie zrobi.

Dnia 18.03.2009 o 11:09, loczyn napisał:

PS. Widać, że już powoli zaczną upadać zjazdy graczy i zawody LANowskie.

Lan party - to już dziś przeżytek - a przynajmniej w formie takiej jak kiedyś. Zresztą jak wspomniałem - co za różnica czy będę mieć te kompy spięte ze sobą czy podpięte do netu? Dziś - żadna. To nie czasy SC1 -> modemów, wolnego netu i pingów pokroju 1000-2000ms. Dziś spokojnie ściągając na torrencie z max szybkością mogę na 2 kompach połączyć się z b-netem i mieć ping w granicach < 100ms - na "zwykłej" sieci osiedlowej.To już 21 wiek - to co kiedys było niezbędne do "normalnej" gry - dziś jest praktycznie nieużywane..

DemoBytom
Gramowicz
18/03/2009 11:38

A dla mnie to wcale takie jakieś strasznie głupie nie jest. Da radę żyć bez lanu - już dziś mało kiedy się z tej opcji kożysta. Większosc graczy np. CSa gra na zewnętrznych serwerach. Z SC pewnie też tak będzie. Dziś po prostu internet jest czymś tak zwyczajnym i na tyle szybkim że zwyczajnie kożystanie z zewnętrznego serwera jest wygodniejsze. Dziś różnica między grą na b-necie czy lanie praktycznie nie istnieje.Jedynie ucierpią na tym studenci na wykładach..Osobiście nie uważam, żeby brak LANu w SC2 jakoś strasznie wpłynął na jej sukces czy porażkę.Osobiście sporo kiedyś w Warcrafta 3 grałem - i po Lanie zagrałem - 1 raz. A tak zawsze na b-necie, nawet z kumplami z jednej sieci się na b-necie umawialiśmy. Bo tak i można kogoś do 2v2 znaleźć i jakoś tak - wygodniej było.

loczyn
Gramowicz
18/03/2009 11:09

Widzę Panowie z Blizzardu zazdroszczą rekordu Guinnessa ustanowionego przez EA a dokładniej grę SPORE za najbardziej spiraconą grę wszech-czasów i dążą do pobicia tego wyniku :]Pomysł z usunięciem LANu jak najbardziej chory, kiedyś w tą grę grało się tylko po LANie i nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej.@darthorkTak "uwarzasz"? A ja uważam ze battlenet jest zbędny bo osobiście nie korzystałem nigdy. Dużo bardziej wole zebrać z 10 znajomych i zrobić po sieci przy okazji wszamać pare pizz obejrzeć dobrą komedie i miło się bawić, a nie siedzieć jak ten głupi i grać nie wiadomo z kim i ślinić się gdy moja pozycja w ladderze spada.Nie dziękuję postoję, mam nadzieję, że Panowie pójdą po rozum do głowy i się jeszcze zastanowią bo to byłby istny strzał w stopę.PS. Widać, że już powoli zaczną upadać zjazdy graczy i zawody LANowskie.SC2 R.I.P.

DARTHORK
Gramowicz
18/03/2009 10:50

naprawde nie wiem w czym problem pezecież będzie opcja gry na necie i oto chodzi osobiście nigdy nie skorzystałem z lanu i uwarzam że ta opcja jest zbędna ważny jest darmowy battlenet. a jakie jest wasze zdanie

Szlomber
Gramowicz
18/03/2009 10:40

Niektórzy mają w domu np 4kompy i może chcą pograć z braćmi.(mimo iż braci mniej :-)) To co mam kupować 3 oryginały zamiast jednego?.

AjKnowJu
Gramowicz
18/03/2009 10:35

Ojj, jak mi szkoda piratów... nie pograją sobie z kolegami w sc2 na nie oryginalnej kopii gry..chlip... albo i ja też nie pogram z kolegami na nieoryginalnej kopii gry...do kitu. >P

svartee
Gramowicz
18/03/2009 10:24

Hę? Brak lanu? Oj, co się porobiło, wszak granie przez lan w SC było wygodniejsze od grania przez battlenet na komputerach będących dosłownie tuż obok siebie. A ja tam mam jedną uwagę do jednego z pierwszych komentarzy: otóż to, że ktoś ma komputer, wcale nie oznacza, że ma też internet... Ja jestem przykładem. I wiele innych osób. No, chyba, że chodziło o "prawie" według reklamowej mądrości. ;)

hans_olo
Gramowicz
18/03/2009 08:17
Dnia 17.03.2009 o 22:51, Valium napisał:

Tu nawet nie chodzi o piratow, w posiadaczy oryginalow to raczej nie uderzy. Kto dzis gra tylko w LAN bez internetu? Nawet w kafejkach nie bedzie problemem grac w SC2 przez neta mimo bliskosci komputerow.. A wlasnie dzieki Hamachi glownie piraci graja (np. w takiego L4D). Taki PES nie ma opcji LAN i tylko piraci tesknia za nia. ;] Bardziej sie przejmujcie tym, ze Blizzard sobie was doi wydajac SC2 po 3 razy.

A myślisz, że studenci na wykładach i seminariach to co robią? Właśnie wczoraj koleżanka nam opowiadała o swojej maisterce. Szkoda tylko, że grałem z kolegami przez postawiony routerek WiFi :D.

shadowman22
Gramowicz
18/03/2009 08:14

NIe tylko piraci tesknia do grania po lanie. Lan przedewszystkim daje mniejszy ping oraz brak jakiegokolwiek opoznienia, zaś internet?? Różnie to bywa z Polskimi operatorami. Dla mnie by to było dziwne posunięcie. Sam osobiście mam internet przez ogromną sieć miejską. Jest ponad 3k komputerów. Zawsze znalazł sie jakis znajomy do gry. Bez zmartwień o pingi, opóżnienia, w tle skype do komunikacji głosowej:P Piękne czasy.Co do piractwa i Starcraft2. Jedynie ludzie, którzy nie grali w pierwszą część bądź im sie nie podobała ściągną nową odsłonę. Reszta w 95% kupi legala. Są gry które zasługują na kupno oryginała. A tu takie tytułu jak Starcraft 2 Diablo III, oby tez Alien Colonial Marines, niewspomne o battleforge, który jest genialny. Przyznam się bez bicia iż nie raż sciągnołem pirata. Przyczym traktowałem go bardziej jak demo do 2 godzin. Gra dobra?? Kierunek Empik. Gra do d.p.?? Kierunek kosz.Uważam iż trzeba sobie jakoś radzić z oszustwami developerów jaki to ich tytuł och ach jest. Dema nie wypuszczą, bety nie było :P!! Gra 99zł przykładowo i można się naciąćDo Valium i KifaCzy jest to grzech iż starcraft II będzie w 3 odsłonach?? Osobiście uważam iż nie, o ile będzie on tak rozbudowany jak zapowiada Blizz oraz tak wciagajacy jak poprzednik.PozdrawiamPozdrowienia dla wszystkich legal gamerów:P

Bajta2
Gramowicz
18/03/2009 07:59

Mi to tam lotto bo i tak kupie orgiała :P

czaki222
Gramowicz
18/03/2009 07:56

Po postach widzę, że ilość trolli forumowych na forum gram.pl i w komentarzach, utrzymuje swoją stałą wartość :)

S1G
Gramowicz
18/03/2009 07:15

czyli pewnie o sytuacji z SC1 gdzie można było zainstalować klienta do gry po sieci lan bez cd-key można tylko pomarzyć? a fajnie by było, bo umożliwiało to granie po sieci dysponując tylko jedną kopią gry (serwer musiał mieć pełną instalację, z cd-keyem)

Gregario
Gramowicz
18/03/2009 02:48

SC2 bez możliwości gry LAN to brzmi jak nieudany dowcip

Kifa
Gramowicz
18/03/2009 01:01

Hm. Generalnie ja dla siebie nie widzę problemu, po prostu trzeba będzie się logować na BattleNet i tyle. Ale nie przeczę że może to ukrócić urządzanie różnych turniejów (szczególnie o konwenty mi chodzi). Ciekawi mnie co dalej będzie z LAN''em w SCII, poczekamy, zobaczymy...A poza tym to tak jak napisał Valium - niewybaczalnym grzechem ActiBlizza jest wydanie Gwiezdnego Krawca 2 w 3 odcinkach i nie wierzę że to jest podyktowane rozbudowaniem gry... :|

Zaitsev
Gramowicz
17/03/2009 23:33
Dnia 17.03.2009 o 23:20, ArreatPL napisał:

"Przecież już małe dzieci wiedzą, że najlepszy sposób na darmową grę po sieci w SC1 to nie battle.net, a właśnie LAN po Hamachi czy innym programowym ustrojstwie" HAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHA Przecież w SC1 można legalnie grać na battle.necie od... 2 miesiecy?? :D hahahahaha, smiejemy sie z ciebie, gram.pl

ale trzeba mieć oryginał "

Spoiler

HAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHA

"

ArreatPL
Gramowicz
17/03/2009 23:20

"Przecież już małe dzieci wiedzą, że najlepszy sposób na darmową grę po sieci w SC1 to nie battle.net, a właśnie LAN po Hamachi czy innym programowym ustrojstwie"HAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAPrzecież w SC1 można legalnie grać na battle.necie od... 2 miesiecy?? :D hahahahaha, smiejemy sie z ciebie, gram.pl

Naars
Gramowicz
17/03/2009 23:11

Część z was chyba nigdy nie grała po LANie - nie ma lagów, nie jesteś uzależniony od aktualnego połączenia z netem, można zabrać komputery na totalne zadupie, gdzie nie ma jak się połączyć z netem, podpiąć maszyny do kontaktu i ze sobą grać. Jest to wygodniejsze, pewniejsze, szybsze. Wiadomo, że teraz mniej osób z tego korzysta, ale jednak na tyle dużo, że taka decyzja Blizzarda byłaby dla nich krzywdząca.

The_Nemezis
Gramowicz
17/03/2009 23:09

Ależ tu chodzi, żeby gra była jak najlepsza, bez bugów itp. Blizzard by czegoś takiego nie zrobił graczom. Dobra, koniec żartów, też uważam że to jest skok na kasę, a ciemny lud to kupuje.

Usunięty
Usunięty
17/03/2009 23:08
Dnia 17.03.2009 o 22:47, Jakubu napisał:

Jak ja niecierpie eksperymentów na grach Boże jakie to jest chore... x.X

A co jest tym eksperymentem ? brak LANu ?

Valium
Gramowicz
17/03/2009 22:51

Tu nawet nie chodzi o piratow, w posiadaczy oryginalow to raczej nie uderzy. Kto dzis gra tylko w LAN bez internetu? Nawet w kafejkach nie bedzie problemem grac w SC2 przez neta mimo bliskosci komputerow.. A wlasnie dzieki Hamachi glownie piraci graja (np. w takiego L4D). Taki PES nie ma opcji LAN i tylko piraci tesknia za nia. ;] Bardziej sie przejmujcie tym, ze Blizzard sobie was doi wydajac SC2 po 3 razy.

Kubuntu
Gramowicz
17/03/2009 22:47

Jak ja niecierpie eksperymentów na grach Boże jakie to jest chore... x.X

L33T
Gramowicz
17/03/2009 22:44

Do implement brain. To że "święte" forum gram.pl nie ściągnie gry nie oznacza że nikt tego nie zrobi. Szkoda tylko że taki ruch o ile zostanie wykonany może troszkę uprzykrzyć życie graczom.

MisioKGB
Gramowicz
17/03/2009 22:41

Blizzard wie, że jeśli spieprzy 2 cześć gry-legendy, to posypią się głowy, otwarte beta będą dobrym rozwiązaniem ale... brak lana? Dużo wygodniej jest podłączyć w bliskiej odległości od siebie 10 kompów i odpalić LAN, niż logować się na battle.net ... Jak oni mogą myśleć, że ktoś w ogóle pirata ściągnie, przecież to będzie zniewaga związana z karą w postaci chłosty. !

Pile
Gramowicz
17/03/2009 22:21

Nie wiedziałem że to nielegalne, ale że opłacalne jak najbardziej ;]

Naars
Gramowicz
17/03/2009 22:21

Jak zwykle uczciwi gracze będą cierpieć przez piratów...

Spychi
Gramowicz
17/03/2009 22:18

Nie ma to jak bzdety.Oni nie są w stanie przewidzieć co będzie w przyszłości i nie wiadomo czy będzie tak czy siak, dlatego oni nie podają daty wydania ani bety ani żadnych wymagań sprzętowych!Battle.net 2.0 będzie darmowy, a zyski będzie czerpał z mini-reklam, zostało to potwierdzone do jasnej cholery.

PLEXIUS1
Gramowicz
17/03/2009 22:17

szkoda by bylo nie moc grac w SC2 przez LAN, chociaz aktualnie to i tak prawie kazdy posiadacz komputera ma internet wiec...

ODIN85
Gramowicz