Powitajcie nowego handhelda - Wiz!

Zaitsev
2008/08/26 21:21

DS, PSP - obecnie na rynku handheldów to te dwie maszynki wiodą prym. Raczej nikt nie sądzi, że istnieje jakakolwiek szansa na konkurowanie z wyżej wymienionymi. A jednak - firma GamePark Holdings właśnie ogłosiła wydanie konsolki Wiz.

Południowokoreańska firma GamePark Holdings już od 7 lat próbuje wejść na rynek handheldów. Niestety, kolejne open-source'owe konsolki przegrywały ze sprzętem Nintendo, a później także Sony. Powitajcie nowego handhelda - Wiz!

Pierwszą próbą GamePark Holdings była konsola GP32, wydana jeszcze w 2001 roku. Teoretycznie, ten handheld miał wszystko, czego potrzebuje sprzęt, aby znaleźć nabywców - 133 MHz procesor, 9 MB RAM-u, złącze USB, możliwość odtwarzania DivX, emulatory starszych stacjonarek oraz bardzo dobre wsparcie dla deweloperów homebrew. Wobec takiej artylerii GameBoy Advance, który również wystartował w 2001, powinien spakować się, zaszyć gdzieś w górach i do końca swojej baterii wstydzić się za swoich twórców. Zamiast tego GBA wygrało walkę bez problemu, nawet nie zauważając pojawienia się GP32. Przyczyna była prosta - twór Nintendo miał gry.

Cztery lata później na rynek został wypuszczony sukcesor GP2X. Dwa 200-MHz procesory, 64 MB RAM-u - ta konfiguracja miała potencjał nawet przewyższyć możliwościami PlayStation Portable. Ani otwarta architektura (oparta na Linuksie) ani dodanie dotykowego ekranu (w wersji wydanej w zeszłym roku) nie pozwoliły GP2X na wyjście z cienia dwóch konkurencyjnych konsol.

Obie nieudane próby jak widać nie zraziły GamePark Holdings do ponawiania swoich starań, bowiem dziś zapowiedziano wypuszczenie w połowie października (cena nie została podana) nowej kieszonkonsolki o wdzięcznej nazwie "Wiz". Trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o specyfikację techniczną, to jest to potwór wśród handheldów: procesor taktowany zegarem 533 MHz, akcelerator 3D, 64 MB RAM-u, pamięć wewnętrza NAND 1 GB, bateria litowo-polimerowa 2000 mAh (pozwalająca na 5 godzin gry), 2,8-calowy dotykowy wyświetlacz OLED. Wiz obsługuje nie tylko natywne gry i te odpalane przez emulatory, ale także przeglądarkowe flashki. Jakby tego było mało, jest to istny kombajn multimedialny - obsługuje ebooki, komiksy, filmy, MP3... Wszystko, czego dusza zapragnie!

Szkoda tylko, że jego szanse w starciu z DS-em i PSP są niemalże zerowe ze względu na brak wsparcia ze strony komercyjnych studiów deweloperskich...

GramTV przedstawia:

Ciut więcej o Wizie można dowiedzieć się z tej broszurki.

Komentarze
45
Usunięty
Usunięty
05/09/2008 18:27

Może w pierwszych chwilach nowy handheld - Wiz , robi raczej bardzo pozytywne wrażenia , ale moc obliczeniowa nie wprawia w zachwyt , wygląd i wielkość może budzić wątpliwości. Więc chyba konsolka ta nie ma większych szans zagrozić mocnej pozycji PSP , a tym bardziej DS-a. Nie jestem pewny ale chyba gdzieś widziałem że na ta konsole ma wyjść pierwsza część Quake oraz Duke 3D , jeśli to prawda to może się okazać że tak mocnymi tytułami konsolka ta zachęci ludzi do jej kupna , ale jak na razie ważne światowe portale internetowe o grach niezbyt poważnie traktują ta konsolkę.

Usunięty
Usunięty
31/08/2008 15:14

Jak dla mnie, z takim sprzętem powinni dogadać się z jakąś większą firmą...

Usunięty
Usunięty
28/08/2008 10:23

http://pl.engadget.com/2008/08/27/konsola-open-source-gp2x-wiz-juz-niedlugo-w-sprzed azy/ na tej stronce napisali że będzie kosztować 179$ czyli koło 400zł i wyjdzie 8 pażdziernika
Trwa Wczytywanie