XIII Wiek: Śmierć lub Chwała - recenzja

Curtiss
2008/04/07 17:52

Rozkwit Średniowiecza przypadał na XIII wiek. Czas eposów rycerskich, ciężkich pancerzy i i chwalebnych czynów. XIII Wiek: Śmierć lub Chwała jest tytułem który ma wskrzesić wszystkie te wartości. Co im z tego wyszło, przekonacie sie czytając naszą recenzje.

b>XIII Wiek: Śmierć lub Chwała to produkcja rosyjskiego studia 1C, które kolejne tytuły swojego autorstwa rzuca na rynek niemal z prędkością strzałów karabinu maszynowego. Pomijając nieliczne wyjątki, gry tego producenta lokują się zazwyczaj w stanach średnich. Nie inaczej jest z XIII Wiek: Śmierć lub Chwała, które podejmując temat średniowiecza, nie ma niestety szans, by stanąć w szranki z rewelacyjnym Medieval: Total War. Jest zdecydowanie bardziej uproszczona, uboższa pod względem oprawy graficznej i mniej skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że nie warto się nią zainteresować. Po pierwsze oferuje dość szeroki okres działań i wydarzeń historycznych, które rzucają nas do Francji, Anglii, Niemiec, Rusi i państwa Mongołów w tytułowym XIII wieku.

Całość recenzji znajdziecie tutaj.

GramTV przedstawia:

Komentarze
10
Vojtas
Gramowicz
14/04/2008 17:01

Mam nieodparte wrażenie, że autor myli pojęcia:RTS to gra w której mamy do czynienia z kwestiami ekonomiczno-logistycznymi i konstrukcyjnymi, choćby takimi jak budowa bazy, zbieranie surowców, produkcja itd. Natomiast to, co widzimy tutaj, to gra taktyczna, tzw. Real Time Tactics - wyłącznie dowodzimy wojskiem i to wg dużo bardziej złożonych reguł. RTS to również nieodłączny element zręczniościowy - akronim APM mówi wszystko. Zaś RTT to gry takie jak Fields of Glory, Sid Meier''s Gettysburg czy WarHammer Shadow of the Horned Rat. Tam zręczność się nie liczy, a jednostki charakteryzuje mnóstwo współczynników, podobnie jak warunki bojowe.Po drugie - nie rozumiem, jak można porównywać całego Medievala, który jest grą strategiczno-taktyczną, do XIII Wieku, który jest tylko grą taktyczną. Rozumiem, że można porównywać tylko elementy taktyczne, wtedy jak najbardziej ok. Ale pisząc, żę MTW jest lepszy, bo ma część strategiczną, to tak jakby zarzucać Cywilizacji, że nie można rozgrywać epickich bitew, heh... Zresztą, Jacek Piekara tak zrobił na łamach "GameRankingu", co uważam za totalną nierzetelność w jego wydaniu. On tam prawie napisał "Cywilizacja IV ssie, bo nie jest Medievalem" - jestem w stanie zrozumieć, że jest mańjakiem MTW, ale ośmieszył się pisząc w ten sposób. Jeśli porównujemy to gry podobne pod względem zawartości.

Usunięty
Usunięty
14/04/2008 16:04

XIII Wiek: Śmierć lub Chwała to produkcja rosyjskiego studia 1C,Wow, niezła bzdura na wstępie. 1C to nie studio tylko koncern wydawniczy, a gra jest dziełem Unicorn Games Studio (tak się chyba w całości nazywa).A czy szybko wydaje? Biorąc pod uwagę ile pomniejszych studiów posiada, 1C wydaje kilka razy mniej gier niż zachodnie odpowiedniki typu EA czy Sega.stanowiąc niejako pozycję typu "casual"Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że ostatnio strasznie nadużywa się określenia "casual". Jak strategia może być grą typu casual? Bądź co bądź wymaga ona strategicznego myślenia i pomimo tego, że jak piszesz w grze nie da się nic budować, jest ona nadal strasznie daleka od prościutkich zręcznościówek.Ale fajnie jest ten tekst napisany. Dużo informacji się dowiedziałem o tym co robimy w grze i jakie są możliwości.

TheDoc
Gramowicz
07/04/2008 21:31

IMO marny klon MTW




Trwa Wczytywanie