Robert J. Sawyer – „Hominidzi” – recenzja

Trashka
2007/07/28 23:55

Inna gałąź na Drzewie Ludzkości

Inna gałąź na Drzewie Ludzkości

Inna gałąź na Drzewie Ludzkości, Robert J. Sawyer – „Hominidzi” – recenzja

Wyobraźmy sobie, że kiedyś drogi ewolucji przebiegły nieco inaczej i... nie ma naszej cywilizacji. Nigdy nie było. Na Drzewie Ludzkości rozwinęła się całkiem inna gałąź, zaś nasza obumarła. Być może wymordowaliśmy się nawzajem (w co łatwo uwierzyć), a być może po prostu coś nie zaskoczyło i nie rozpaliła się iskra prawdziwej żywej inteligencji w przymałych mózgach. Choć przywykliśmy do myśli, podsycanej przez różnorakie religie, że to homo sapiens jest „koroną stworzenia” i w związku z tym konsumuje radośnie, niszcząc wszystko, co popadnie, tłumacząc się przed co bardziej zaniepokojonymi przedstawicielami własnego gatunku, że wszak siedzimy na szczycie łańcucha pokarmowego i czynimy sobie Ziemię poddaną, to przecież wcale nie musiało tak być. W uhonorowanej nagrodą Hugo 2003 trylogii Neandertalska paralaksa Robert J. Sawyer pokazuje inną możliwość.

Niedawno wydana przez Solaris książka Hominidzi stanowi pierwszą część owej trylogii. To utwór z gatunku tych, gdzie „Science” ma znaczącą przewagę nad „Fiction”. Podczas lektury zanurzamy się w alternatywny świat, w którym to neandertalczycy rozwinęli cywilizację, zaś nasz rodzaj znikł w pomroce dziejów, budząc zaciekawienie i spekulacje. Oto neandertalscy naukowcy przyglądają się czaszkom Gliksinów - istot pozbawionych przydatnego wału nadoczodołowego, mających niewielką puszkę mózgową, malutki nos (zamiast prawdziwego porządnego nochala) i cofniętą szczęk z dziwacznym wyrostkiem w brodzie. Zastanawiają się, jak funkcjonowały te dziwne stworzenia oraz dlaczego wymarły.

Zatem możemy sobie wyobrazić, jak wielki szok przeżywa Uczony Ponter Boddit, gdy wskutek przełomowych doświadczeń z komputerem kwantowym nieoczekiwanie ląduje w miejscu, gdzie otaczają go chmary żywych Gliksinów. Ludzi podobnych doń, a jednocześnie przerażająco odmiennych.

Tak rozpoczyna się historia, która wciąga niczym chodzenie po bagnach. Oczywiście, jeśli kogoś interesują naukowe teorie i dywagacje. Powieść ta nie przypadnie do gustu osobom, które oczekują jedynie „szybkiej akcji, śmiałych dialogów i oszałamiających efektów specjalnych”. Hominidzi wyróżniają się na tle innych opowieści Hard SF przede wszystkim oryginalnym tematem i sposobem jego przedstawienia. Autor w przystępny sposób serwuje nam mnóstwo informacji na temat genetyki, fizyki kwantowej oraz rozmaitych teorii dotyczących życia neandertalczyków. Naturalnie przyjmuje jeden z dyskusyjnych modeli jako podstawę wykreowanej na kartach utworu cywilizacji. Jest to ważna opowieść o ludziach, ich szlachetnych i podłych stronach jako gatunku, lecz także, a może nawet głównie, o jednostkach. Strona psychologiczna należy do bardzo mocnych atutów powieści. Robert J. Sawyer pokazuje bohaterów z krwi i kości. Silne wrażenie sprawia zwłaszcza sytuacja doktor Mary Vaughan, która próbuje uciec w pracę przed traumatycznymi wspomnieniami. Niedawno doświadczyła gwałtu i wciąż zmaga się ze strachem. Interesują też przeżycia Adikora Hulda, który w alternatywnej wersji Ziemi został oskarżony o zabójstwo swojego najlepszego przyjaciela – nie kogo innego, lecz właśnie Pontera Boddita.

Sawyer pokusił się o bardzo ambitną rzecz. Postanowił pokazać nasze postępowanie i motywacje widziane oczami kogoś, kto w zasadzie myśli i odczuwa podobnie, ale wywodzi się z cywilizacji o odmiennych priorytetach, z kultury wyrosłej na innych zasadach. Na oklaski zasługuje zręcznie wykazanie, że religia ma wielki wpływ na postrzeganie rzeczywistości – nawet współczesna nauka nie jest wolna. Czytelnikom może się wydawać, że autor idealizuje neandertalczyków, ale w miarę rozwoju akcji okazuje się, że to nie do końca prawda – obie gałęzie człowieczeństwa mają swoje blaski i cienie.

GramTV przedstawia:

Konstrukcja powieści okazuje się bardzo interesująca. Początkowo występują odrębne rozdziały poświęcone obu światom, pogłębiając wrażenie obcości. Lecz w miarę jak fabuła się zagęszcza, a zarazem widzimy coraz więcej podobieństw międzygatunkowych, wydarzenia zaczynają współistnieć. Pierwotnie żywsza akcja rozgrywa się jedynie tam, zaś po naszej stronie toczą się naukowe dysputy z udziałem Pontera. Niestety, Sawyerowi nie udało się uniknąć w nich pewnego moralizowania... Jednakże koniec końców można to wybaczyć. Pojawiają się też internetowe wieści związane z przybyszem, wywołujące śmiech, a zarazem smutną refleksję na temat głupoty ludzi. W dodatku całość pisana jest potoczystym i przejrzystym stylem.

Miejmy nadzieję, że następne części – kolejno: Ludzie i Hybrydy – okażą się równie udane.

Zalety: + oryginalny pomysł + ciekawa konstrukcja książki + przystępnie wyłożone kwestie naukowe + interesujący bohaterowie z krwi i kości + ważne przemyślenia Wady - momentami za dużo moralizatorstwa Tytuł: Hominidzi Autor: Robert J. Sawyer Przekład: Agnieszka Jacewicz Wydawnictwo: Solaris, 2007 rok Wydanie: oprawa miękka, 376 str. Cena: 35,90 zł Strona www: tutaj

Komentarze
15
Usunięty
Usunięty
09/08/2007 14:44
Dnia 09.08.2007 o 14:39, castlerock napisał:

To opwodanie ziemiańskiego znajduje się w w/w zbiorze "Zapach szkła" tegoż autora. To tak gwoli informacji.

Zapachu Szkla, z ubolewaniem musze przyznac, nie czytalem jeszcze, lecz mam zamiar naprawic ten blad. Opowiadanko to z kolei czytalem w wymienonym juz zbiorku Zajdel 2002, nie zmienia to faktu, iz uwazam je za bardzo klimatyczne i bardziej nawet niz udane :)P.S. Jeszcze jedno opowiadanie z cyklu alternatywnej rzeczywistosci A. Ziemianski - Waniliowe plantacje Wroclawia i polecam serie komiksow autorstwa Adlera i Piatkowskiego - Status 7.

Usunięty
Usunięty
09/08/2007 14:39
Dnia 09.08.2007 o 14:36, MorTimer napisał:

> Gorąco Polecam. Mam pytanie jakie znacie dobre książki z historią tz alternatywną Polski lub > Świata które możecie Polecić ? Autor Polski lub zagraniczny to obojętne =D > Pozostanmy przy Pilipiuku i polecam bardzo zbiorek opowiadan "2586 krokow", mozna tam znalezc niektore genialne wrecz opowiadanka na temat Polski i nie tylko. Polecam tez opowiadanko Andrzeja Ziemiańskiego „Autobahn nach Poznań”, znalezc je mozesz w zbiorku opowiadan laureatow nagrody Zajdel 2002, niezwykle klimatyczne i jedno z lepszych jakie czytalem :)

To opwodanie ziemiańskiego znajduje się w w/w zbiorze "Zapach szkła" tegoż autora. To tak gwoli informacji.

Usunięty
Usunięty
09/08/2007 14:36
Dnia 29.07.2007 o 01:08, kulken napisał:

Gorąco Polecam. Mam pytanie jakie znacie dobre książki z historią tz alternatywną Polski lub Świata które możecie Polecić ? Autor Polski lub zagraniczny to obojętne =D

Pozostanmy przy Pilipiuku i polecam bardzo zbiorek opowiadan "2586 krokow", mozna tam znalezc niektore genialne wrecz opowiadanka na temat Polski i nie tylko.Polecam tez opowiadanko Andrzeja Ziemiańskiego „Autobahn nach Poznań”, znalezc je mozesz w zbiorku opowiadan laureatow nagrody Zajdel 2002, niezwykle klimatyczne i jedno z lepszych jakie czytalem :)




Trwa Wczytywanie