W co zaGRAMy w sierpniu 2023 roku - najciekawsze premiery miesiąca

Adam "Harpen" Berlik
2023/07/30 17:00
5
1

Czas na pierwszą część zestawienia najciekawszych premier sierpnia, w którym zagramy m.in. w Baldur’s Gate III, Atlas Fallen i Armored Core VI.

Baldur's Gate III

Baldur's Gate III, W co zaGRAMy w sierpniu 2023 roku - najciekawsze premiery miesiąca
  • platformy docelowe: PC
  • data premiery: 3 sierpnia
  • producent: Larian Studios
  • wydawca: Larian Studios
Stała się rzecz niesłychana - pierwotnie gra Baldur’s Gate III miała zostać wydana 31 sierpnia, lecz ostatecznie Larian Studios zdecydowało się na… przyspieszenie wydania swojej produkcji (mowa oczywiście o wersji 1.0, bo nowy Baldur od twórców serii Divinity znajduje się od dłuższego czasu we Wczesnym Dostępie na Steamie) przynajmniej w wersji na PC. Gra trafi na komputery osobiste w najbliższy czwartek, a 6 września ukaże się na konsolach PlayStation 5 (jak na razie nie wiadomo, czy w późniejszym terminie Baldur’s Gate III pojawi się również na Xbox Series X/S, ale nie można tego oczywiście wykluczyć). Tak czy inaczej mamy tutaj do czynienia z kolejną odsłoną kultowej serii RPG, która opracowywana jest przez ekipę mającą na swoim koncie Divinity: Original Sin i Divinity: Original Sin II. Czy trzeba dodawać coś jeszcze? Aha - na jednorazowe przejście gry potrzeba będzie jakieś 70-100 godzin…

Atlas Fallen

Atlas Fallen, W co zaGRAMy w sierpniu 2023 roku - najciekawsze premiery miesiąca
  • platformy docelowe: PC, Xbox Series X/S, PlayStation 5
  • data premiery: 10 sierpnia
  • producent: Deck13
  • wydawca: Focus Entertainment
To nie jest souls-like - powtarzali wielokrotnie przedstawiciele Deck13 Interactive, czyli studia znanego z obu części The Surge, czyli gry wzorowanej na kultowym Dark Souls. Choć wspomniana ekipa ponownie zaserwuje nam rozgrywkę z perspektywy trzeciej osoby, nadchodzące Atlas Fallen nie ma być ani trudne, ani zawierać innych elementów charakterystycznych dla gatunku opracowanego przez studio From Software. Atlas Fallen to po prostu klasyczne RPG akcji osadzone w fantastycznym świecie, którego główną atrakcją ma być wszędobylski piasek. Będziemy eksplorować lokacje, niejako serfując po jego powierzchni, wykonamy różnego rodzaju questy dla postaci niezależnych, zmierzymy się z rozmaitymi przeciwnikami i rozwiniemy swoją postać, sukcesywnie odkrywając kolejne tajemnice nowego uniwersum. Warto przypomnieć, że Atlas Fallen to jednocześnie nowa gra, która znajdzie się w portfolio studia współodpowiedzialnego za Lords of the Fallen z 2014 roku (mający prawię dekadę souls-like powstał we współpracy z polskim CI Games).

GramTV przedstawia:

Komentarze
5
Niakadan
Gramowicz
31/07/2023 13:43

No to z ciekawszych jest Blasphemous, Trine 5 no i może Sea of Stars

Nogradis
Gramowicz
31/07/2023 12:18
dariuszp napisał:

BG3 nie konkuruje ze Starfield.

Dodatkowo kto jest napalony na BG3 to grę już raczej kupił bo pierwszy akt gry od dawna jest dostępny dla wszystkich we wczesnym dostępie. 

Też nikt nie spodziewa się nie wiadomo czego z gry Bethesdy bo na premierę to są zawsze zabugowane gnioty.

Ależ oczywiście, że konkuruje, choć nie tyle o uwagę graczy, co o uwagę mediów. Starfield dysponuje co najmniej kilkukrotnie większym budżetem marketingowym i możesz być absolutnie pewny, że branżowe portale przez bity miesiąc nie będą poświęcać większej uwagi żadnej innej produkcji. Do tego dochodzą jeszcze influencerzy, dla których zajmowanie się głośną grą mainstreamową jest zwyczajnie lepszym biznesem. No i znacznie łatwiej się to "sprzedaje" na streamach.

Baldur's Gate III od kilku tygodni nie schodzi z topki najlepiej sprzedających się gier na Steam, więc to też nie jest tak, że kto był zainteresowany, ten już kupił. A prawdziwa lawina ruszy dopiero po premierze, nie mam co do tego wątpliwości.

Akurat oczekiwania wobec Starfielda są ogromne, szczególnie po stronie fanbojów Xboxa, dla których to nie tyle gra, co broń wymierzona w Sony. No i sam Microsoft desperacko potrzebuje już nie tyle "system sellera", co jakiegokolwiek większego sukcesu.

dariuszp
Gramowicz
31/07/2023 09:23
FromSky napisał:

Trudno nie zrozumieć przyśpieszenia BG3, po co bić się ze Starfieldem jak można mieć cały miesiąc dla siebie

BG3 nie konkuruje ze Starfield. Jedna gra to zabugowany FPS a druga to porządne drużynowe, taktyczne RPG z rzutem izometrycznym.

Dodatkowo kto jest napalony na BG3 to grę już raczej kupił bo pierwszy akt gry od dawna jest dostępny dla wszystkich we wczesnym dostępie. Więc też nie muszą się martwić o ludzi co by mieli wybierać między jednym a drugim. Mogłeś kupić, zagrać i zdecydować. A jak się nie podobało to mogłeś zwrócić.

Też nikt nie spodziewa się nie wiadomo czego z gry Bethesdy bo na premierę to są zawsze zabugowane gnioty.

Znowu konkurencja wręcz błagała ostatnio w mediach społecznościowych żeby nie porównywać ich do gry Laryan Studios i próbowali wytłumaczyć jak ich produkt to nie jest standard w branży i że jest wynikiem ogromnego talentu i przygotowania dzięki ich dwóm poprzednim grom.

Realia są takie że jak wyjdzie Starfield to ja będę radośnie grał w BG3. Po Starfield sięgnę tak za 3-4 lata jak community patch załata wszystkie błędy Bethesdy bo my wiemy że Bethesda nie naprawia swoich gier i jak będzie za 20zł albo dołączona za darmo do nakładek na gałki pada jak to było z Fallout 76.

FromSky
Gramowicz
30/07/2023 19:59

Trudno nie zrozumieć przyśpieszenia BG3, po co bić się ze Starfieldem jak można mieć cały miesiąc dla siebie

MisticGohan_MODED
Gramowicz
30/07/2023 18:11

Do tego dodatek do CP także bardzo intensywny miesiąc.