Tak powstało Chernobylite – od dokumentu VR do pełnoprawnej gry

Mateusz Mucharzewski
2021/08/20 16:00
0
0

Nowa produkcja The Farm 51 to nie tylko gęsty klimat i wysoka jakość. To również wyboista droga jaką przeszli twórcy, aby dojść do miejsca w którym są obecnie.

Tak powstało Chernobylite – od dokumentu VR do pełnoprawnej gry

Po długim okresie spędzonym w steamowym Wczesnym Dostępie pod koniec lipca do sprzedaży trafiło Chernobylite – nowy tytuł gliwickiej ekipy The Farm 51. Dla polskiego studia była to kolejna zmiana. Zespół od lat tworzy gry akcji, ale każda jest nieco inna – zaczynając od NecroVison, przez Painkiller: Hell & Damnation do Deadfall Adventure, kończąc na Get Even. Chernobylite to kolejna zmiana. Większy nacisk położono na klimat, świat, elementy rozwoju postaci i fabułę. Efekt? Recenzujący u nas grę Myszasty wystawił mocne 8,0. Taka nota od tak wymagającego recenzenta, w dodatku dobrze obeznanego w podobnych klimatach, to bez wątpienia spora nobilitacja dla dewelopera. To również happy end długiej, wyboistej drogi jaką przeszło studio – Chernobylite w pewnym sensie swoje początki ma w 2015 roku. Dzięki temu jest to gra o Czarnobylu inna niż wszystkie inne. Pod pewnymi względami najlepsza w tej tematyce jaka kiedykolwiek powstała.

Od testów po wirtualny dokument

Nie każdy pewnie wie, ale początki Chernobylite to dosyć nietypowy jak na studio deweloperskie projekt. Był nim interaktywny dokument przewidziany na wirtualną rzeczywistość o nazwie Chernobyle VR Project. Jego geneza z kolei kręci się wokół testów nowych technologii. W tamtym czasie The Farm 51 sporo eksperymentowało z nowymi rozwiązaniami programistycznymi, takimi jak skanowanie 3D, zaawansowane techniki przechwytywania ruchu czy dźwięk proceduralny. Wśród testowanych nowinek znalazł się również raczkujący wówczas VR. Studio zainteresowane możliwościami tej technologii postanowiło przygotować wykorzystujący ją dokument. Jako tematykę wybrano katastrofę w Czarnobylu. Dlaczego właśnie taki wybór? Na pewno z racji naszego położenia geograficznego. Część osób pracujących w The Farm 51 pamięta katastrofę z dzieciństwa i wszystko to co działo się w związku z tym na terenie Polski. Jednocześnie uznano, że Strefa Wykluczenia to coś, co łączy dwie mocne emocje – przerażenie i fascynację. Dokument miał być próbą stworzenia cyfrowego odpowiednika tego miejsca.

GramTV przedstawia:

Prace nad Chernobyl VR Project trwały rok. W tym czasie przedstawiciele studia wykonali kilka podróży na Ukrainę, gdzie mieli okazję dokonać wielu skanów, zrobić zdjęcia czy nagrać filmy. Kilka fotografii dokumentujących ten proces znajdziecie poniżej. Studio przygotowało nawet wideo, w którym pokazuje ludzi żyjących obecnie w tych okolicach. W podziękowaniu za pomoc deweloperzy przywieźli im sporo przydatnych rzeczy (jedzenie czy chemię domową). Filmik znajdziecie nieco niżej.

Chernobyl VR Project finalnie trafił do sprzedaży w lipcu 2016 roku. Później pojawiły się też porty na kolejne gogle wirtualnej rzeczywistości, między innymi te do PlayStation. To właśnie na nich „gra” The Farm 51 znalazła najwięcej nabywców. Do dzisiaj rozeszło się kilkadziesiąt tysięcy kopii. Niewiele, ale z drugiej strony mówimy o stworzonym w rok interaktywnym dokumencie. Ciężko więc ocenić potencjał komercyjny takiego projektu. Inna sprawa, że dla gliwickiego studia ważne było też samo przetestowanie technologii VR i fotogrametrii. Dzięki temu powstało nawet Reality 51, dodatkowy filar biznesu The Farm 51 skoncentrowany właśnie na tych rzeczach. Powołany do tego celu zespół zajmuje się między innymi zaawansowanym skanowaniem (nie tylko przedmiotów, ale i całych budynków), tworzeniem realistycznych modeli postaci (również opartych na skanach) czy realizacją projektów z zakresu VR. Część z tych rzeczy wykorzystywanych jest w grach, inne w branży reklamowej czy edukacji.

Wróćmy do wątku głównego, a więc Chernobylite. Pomysł na grę powstawał w głowach twórców w czasie prac nad dokumentem. Z każdym kolejnym wyjazdem na Ukrainę ekipa była coraz mocniej przekonana o tym, że jest to idealny temat na grę. Pierwsze szkice dokumentu projektowego powstały w 2017 roku, co mniej więcej zbiegło się z premierą Get Even. Sam projekt przydał się nie tylko jako źródło inspiracji. Studio wykorzystało część już przygotowanych assetów. Najważniejsza była jednak wiedza zdobyta w trakcie odwiedzin Strefy Wykluczenia. Tworzenie Chernobyl VR Project pozwoliło lepiej poznać to miejsce i zrozumieć jego historię, co z kolei przełożyło się na stworzenie ciekawszej historii oraz lepszego zarysowanie motywacji bohaterów. Pomocne na pewno były opowieści ostatnich lokalnych mieszkańców, którzy dobrze pamiętają czasy katastrofy.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!