Historie wybitne, czyli najlepsze growe fabuły ostatnich lat - ranking TOP 10

Mateusz Mucharzewski
2023/11/04 12:00
3
0

Świetnych storytellerów jest w branży wielu. Kto jednak najmocniej się wybija? Zestawienie, które bez wątpienia wzbudzi polemikę.

Gier ze świetną historią jest całe mnóstwo, a więc wybranie tylko dziesięciu wydaje się niezwykle trudne. Z tego względu spojrzałem wyłącznie na ostatnie lata, aby klasykę zostawić na inną okazję. Mimo wszystko wybranie finałowej dychy nie należało do najłatwiejszych zadań.

Wybierając wyróżnione gry szukałem nie tylko tego, aby były to dobre historie, ale też wyróżniały się na tle innych. Czasami scenariuszem, innym razem tematyką. Poniższe zestawienie jest więc bardzo różnorodne i przede wszystkim niezwykle subiektywne. Myślę, że każdy inaczej by to ułożył. Liczę więc, że w komentarzach przedstawicie swoje topowe dziesiątki!

Bioshock Infinite

Zaczynamy od gry, która w swoim czasie potrafiła wzbudzać spore kontrowersje i nie mam tutaj na myśli tylko porzucenia Rapture. BioShock Infinite to jedna z najbardziej wymagających w odbiorze produkcji jakie kiedykolwiek powstały, przynajmniej w segmencie AAA. Myślę, że wiele osób po zobaczeniu napisów końcowych nie wiedziało o co w zasadzie chodziło w historii poszukiwań młodej Elizabeth. Nie ukrywam, że miałem podobnie. Ekscytowała mnie ta opowieść, ale ciężko było zrozumieć puentę. Kiedy jednak zapoznałem się z objaśnieniem wszystko stało się niezwykle proste. Motyw światów równoległych jaki przygotowało Irrational Games pozwolił na umieszczenie w grze mnóstwa małych, drobnych informacji, które budowały tę niezwykłą intrygę. Kiedy więc rozumie się wszystkie zawiłości BioShock Infinite, trudno nie wyjść z podziwu przed tym co przygotował Ken Levine i jego zespół.

Bioshock Infinite, Historie wybitne, czyli najlepsze growe fabuły ostatnich lat - ranking TOP 10

Wiedźmin 3 Dziki Gon

Tutaj akurat wielkich wątpliwości nie będzie. Dziki Gon ma absolutnie wszystko - charyzmatyczne postacie, niezapomniane dialogi i mnóstwo emocji. Kogo nie ruszył wątek Krwawego Barona ten ma chyba serce z kamienia. Do tego całe mnóstwo innych, często wzruszających i pełnych wrażeń scen oraz wydarzeń. Te minimum kilkadziesiąt godzin jakie potrzeba na tę grę to niezapomniana przygoda, którą chciałoby się zapomnieć i poznać jeszcze raz. Aż ciężko wymienić wszystko, bo wspaniałych wątków jest w Wiedźminie 3 bez liku. Do tego dwa, równie wybitne rozszerzenia. Fabularne arcydzieło i chyba ciężko będzie znaleźć kogoś, kto się z tym nie zgodzi.

Wiedźmin 3 Dziki Gon, Historie wybitne, czyli najlepsze growe fabuły ostatnich lat - ranking TOP 10

The Last of Us Part II

Już pierwsza część The Last of Us była fabularnie bardzo dobra. To była jednak relatywnie skromna w skali opowieść, głównie o relacji dwóch osób i życiu ludzi w skrajnie niekorzystnych warunkach. Part II znacząco zwiększa zasięg i opowiada historię przede wszystkim o zemście, ale też agresji i jej konsekwencjach. Naughty Dog przygotowało dużo głębszą, bardziej złożoną opowieść rozwijaną na kilku poziomach, ale też pełną wielu niezapomnianych scen, których oczywiście nie będę spoilować. Tutaj dawka emocji jest niezwykle wysoka. Ci, którzy The Last of Us poznali dopiero przy okazji serialu HBO nawet nie wyobrażają sobie co ich czeka w kontynuacji. Prawdziwa jazda bez trzymanki i jedna z najlepszych i najbardziej dojrzałych historii kiedykolwiek opowiedzianych w grach.

The Last of Us Part II, Historie wybitne, czyli najlepsze growe fabuły ostatnich lat - ranking TOP 10

GramTV przedstawia:

Komentarze
3
Near1984
Gramowicz
06/11/2023 21:40

Kto tworzył tę listę?

Jeśli dla kogoś The Last of Us 2 ma lepszą fabułę od jedynki to pozostaje współczuć...

Nie lubię akurat TLoU, ale nie jestem też ignorantem i ta sława skądś wziąć się musiała...

Gdzie w zestawieniu God of War z 2018? Gdzie którykolwiek Spider-Man...?

Taki żałosny ten ranking.

Quapo_oohy
Gramowicz
06/11/2023 08:25

Mass Effect?? Srsly? 

Do tej pory czekam aż ktoś mi odda 30h życia straconego na to coś. Tak, wiem, nikt mi grać nie kazał, ale głupi myślałem 'hej, to gra twórców KOTORa, więc musi w niej coś być oprócz pół cycka kosmitki'. Nie było. Specjalnie robiłem jakieś debilne sidequesty i skanowalem planety żeby znaleźć surowce dla Ziemi, a jak już znalazłem wszystkie to nawet xp za ukończenie questa nie było, nie mówiąc o jakimś 'dziękuję' od przełożonych.

Ktoś się skarżył że w dwójce na PS3 był na początku komiks (sejwy nie mogły przejść z 1 bo to był ex na boxa), w którym można zrobić 4 wybory. Jak to przeczytałem to drapałem się po głowie myśląc 'to były AŻ 4?' pamiętam tylko że dało się wybrać płeć Pastucha, kogo wydymać i kto ma umrzeć. Reszta gry to jeżdżenie łazikiem po pustych planetach albo windami w tę i z powrotem. O karygodnym systemie dialogów który z***ał branżę nie wspomnę.

I tak jestem z siebie dumny, że zrozumiałem jaka to strata czasu po 1 części, większości graczy zajęło to aż 3.

Więc nie, nie pamiętam fabuły. Wyparłem.

Nalfein
Gramowicz
04/11/2023 20:49

Aegis Rim - top topów jeśli chodzi o fabułę, jak dla mnie najlepsza historia, może ostatnich 20 lat albo i więcej.

Cała trylogia Xenoblade to fabularny majstersztyk. 3 części, a każda oryginalna i uderza w inne tony.

Valkyria Chronicles 4 - już jedynka miała super fabułę, ale czwórka mistrzostwo. Mało która gra ma takie momenty, które autentycznie potrafią ścisnąć za gardło. Niedoceniony diament.

Bonus to obie części AI Somnium files - kiedy ostatnio wyszedł jakiś rasowy kryminał? A tu są dwa w odstępie kilku lat.