Co przynosi 7. generacja laptopów Lenovo Legion?

Tekst partnerski
2022/12/12 09:48
0
1

Notebooki, podobnie jak auta, utrzymują swoje nazwy serii przez lata. Pod maskami tych maszyn dzieją się jednak podczas tego czasu rewolucje, które zebrałem w tym tekście.

Rewolucja w 7. generacji laptopów Lenovo Legion zaczyna się od kart graficznych, które oferują. Akceleratory NVIDIA GeForce RTX serii 30 zdominowały zarówno wersje Slim jak i standardowe.

Mamy przekrój od RTX 3050 Ti z TGP na poziomie 95 W po RTX 3080 Ti ze 175 W, więc każdy powinien znaleźć coś na swoje potrzeby i finansowe możliwości.

NVIDIA Ampere w 7. generacji Lenovo Legion

Architektura Ampere oprócz wysokiej mocy obliczeniowej przynosi także ray tracing, czyli technologię śledzenia promieni światła, która produkuje realistyczne cienie i odblaski w grach przez odwzorowanie globalnej iluminacji zgodne z prawami fizyki.

Jest to dla wielu kluczowe do utrzymania wysokiej imersji, która wywodzi się moim zdaniem z dbałości o szczegóły. To właśnie za nie często chwalimy deweloperów, a w tym przypadku NVIDIA bierze lwią część rozwoju technologii na siebie, serwując im już gotowe do implementacji w produkcję rozwiązania.

Co przynosi 7. generacja laptopów Lenovo Legion?

Utrzymanie tak wysokiej jakości obrazu jest jednak dość wymagające obliczeniowo, lecz na to też NVIDIA ma sposób. Jest nim implementacja NVIDIA DLSS, czyli ulepszonego skalowania obrazu, które z pomocą sztucznej inteligencji daje bliski natywnej rozdzielczości efekt końcowy z niższej renderowanej.

GramTV przedstawia:

Możliwość zmniejszenia obciążenia karty graficznej daje spore zyski na ilości wyświetlanych klatek na sekundę, co przy wysokim odświeżaniu matrycy daje odczuwalną poprawę płynności obrazu. Oprócz tego może też poprawić kulturę pracy laptopa, bo ten będzie potrzebował mniej energii elektrycznej do wyświetlenia tego samego efektu końcowego. Mam wrażenie, że przy mniejszych przekątnych ekranów, które spotyka się w laptopach, taki ruch ma znacznie więcej zalet niż wad.

Wyższa klasa osprzętu w gamingowym laptopie

Od gamingowego notebooka w 2022 roku można wymagać więcej niż tylko wyższej mocy obliczeniowej. Ulepszenia muszą także poprawiać komfort użytkownika podczas mobilnej codzienności.
W 7. generacji Lenovo Legion znajdziemy więc obsługę technologii Super Rapid Charge oraz Rapid Charge Pro, które sprowadzają się do tego, że 10 minut ładowania zapełnia 30 Wh, co daje nam 3 Wh na minutę w tym początkowym okresie.
Przy baterii z 99,99 Whr do 70% naładowania wystarczy 30 minut, a do pełna trzeba zaczekać 80 minut. Jak więc widać, początek jest nieco prędszy, a potem ładowanie nieco spowalnia.
Może to wynikać z chęci zachowania żywotności ogniw, bo długie i intensywne cykle mogłyby je przegrzewać. Oprócz tego ostatnie procenty baterii są najtrudniejsze do zapełnienia, gdyż w ogniwie wraz z jego zapełnieniem rośnie też opór dla następnych ładunków.
Ważnym elementem notebooka, który w dużej mierze definiuje jego odbiór przez użytkownika, jest jego klawiatura. W przypadku przedstawianej tu serii zaimplementowano przełączniki Legion TrueStrike Pro, które w wersjach bazowych oferują białe podświetlenie.

Na rynku są też dostępne wersje z RGB, programowanym dla każdego klawisza z poziomu oprogramowania Legion Spectrum. Cała klawiatura oferuje 100-procentowy anti-ghosting oraz możliwość dostrojenia sterowania.

Oprócz tego we włączniku zintegrowano czytnik linii papilarnych do bezproblemowego logowania się bez konieczności wpisywania hasła.

Jeżeli chodzi o łączność bezprzewodową, wraz z 12. generacją procesorów Intel do standardu weszło WiFi 6E, które zapewnia najniższe dotychczas opóźnienie. Aby korzystać z jego dobrodziejstw trzeba wyposażyć się w router z obsługą tej technologii, bo jest to nowość na rynku.
Oprócz tego do dyspozycji pozostaje także Bluetooth 5.2, który ma między innymi możliwość łączenia się z wieloma urządzeniami audio jednocześnie i przydzielania im precyzyjnie kanałów. Wraz z nowym standardem poprawiła się energooszczędność transmisji, co pozwoli w przyszłości na jeszcze głębszą miniaturyzację słuchawek, a przede wszystkim aparatów słuchowych, przy których dyskrecja jest kluczowa.
Niższym poborem energii mogą się również pochwalić pamięci DDR5, które zaimplementowano w 7. generację Lenovo Legion wraz z nowymi procesorami od Intel. Dzięki temu zwiększa się czas pracy na baterii przy zachowaniu bardzo wysokiej wydajności.
Za jakość dźwięku, płynącego z notebooka, odpowiada między innymi oprogramowanie Nahimic Audio. Technologia dźwięku przestrzennego bardzo przydaje się podczas rozgrywki, podobnie jak czysta komunikacja ze swoimi sojusznikami.
Do dyspozycji jest także graficzny korektor dźwięku, którym można kontrolować charakterystykę sygnału na wyjściu, aby słuchawki brzmiały zgodnie z oczekiwaniami.

System chłodzenia Legion Coldfront 4.0

Układ chłodzenia Legion Coldfront 4.0 składa się z komory parowej w przypadku Legiona 7, rurek cieplnych przy Legion 5 oraz dwóch wentylatorów, wyposażonych w jeszcze cieńsze niż poprzednio łopatki z polimeru ciekłokrystalicznego dla zapewnienia cichszej pracy.
Ich działanie jest regulowane przez sensory w różnych miejscach obudowy, więc nie będą rozkręcały się bez dobrego powodu. Można też je wprowadzić ręcznie w tryb Turbo, jeżeli laptopa czeka trudniejsze zadanie, wymagające utrzymania pełnego obciążenia przez dłuższy czas.
Wloty powietrza do układu znalazły się pod przełącznikami klawiszy, co obniża ich temperaturę, więc łatwiej trzymać na nich palce nawet podczas długiej, intensywnej rozgrywki.
Ewakuacja ciepła odbywa się zaś przez cztery kanały wylotowe. To wraz z trybem wykorzystującym sztuczną inteligencję daje płynną pracę laptopa bez spadków wydajności.

Lenovo AI Engine – wykorzystaj pełny potencjał swojego laptopa

Lenovo AI Engine to oprogramowanie, które automatycznie wykryje i zoptymalizuje tryb pracy podzespołów do danej gry. Daje to możliwość przekazywania budżetu energetycznego pomiędzy procesorem a kartą graficzną.
Załóżmy, że uruchomiona jest gra RPG, która wymaga sporo od karty graficznej, ale już mniej od procesora. Energia, której procesor nie potrzebuje, zostanie przekazana do użycia przez kartę graficzną, co podniesie ilość klatek na sekundę.
Taki system może dać nawet 20% więcej FPS przy utrzymaniu podobnej kultury pracy, więc warto go używać.

Dodatki do zakupu laptopów Lenovo Legion

Oprócz technologicznych nowinek wraz z laptopami Lenovo Legion na Windows 11 czekają na Was dodatkowe benefity. Pierwszym z nich jest 3-miesięczny abonament Xbox Game Pass, który daje dostęp do biblioteki ponad 100 gier w wysokiej jakości.
Szczegóły na ten temat znajdziecie na specjalnej stronie promocyjnej.
Drugim jest dodatkowa obsługa serwisowa Lenovo Premium Care, która oferuje naprawę sprzętu z dojazdem do domu, zdalną pomoc techniczną, priorytetową i szybką realizację naprawy oraz coroczną kontrolę kondycji komputera.

Materiał sponsorowany

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!