Arabia Saudyjska “przejmuje” gamedev. Oto ich największe inwestycje - ranking TOP 10

Mateusz Mucharzewski
2023/08/26 12:00
0
0

Pieniądze z Zatoki Perskiej płyną szerokim strumieniem i przelewają się na coraz poważniejsze firmy.

Arabia Saudyjska “przejmuje” gamedev. Oto ich największe inwestycje - ranking TOP 10

Saudowie na brak pieniędzy nie narzekają, ale wiedzą, że ropa kiedyś się skończy. W związku z tym państwowy Public Investment Fund inwestuje ogromne pieniądze w różne gałęzie gospodarki, aby zdywersyfikować źródła przychodów. W mediach najwięcej mówi się o sprowadzaniu topowych piłkarzy. Wśród interesujących szejków branż jest też game dev.

Aby przybliżyć skalę tych inwestycji przygotowałem zestawienie dziesięciu największych dotychczasowych inwestycji Arabii Saudyjskiej. Wśród niżej opisanych firm same topowe. Oczywiście zazwyczaj są to mniejszościowe pakiety akcji, a więc deweloperzy i wydawcy nie są kontrolowani z Zatoki Perskiej. Najczęściej mówimy też o kupowaniu już wyemitowanych akcji, a więc nie są to pieniądze jakie zainteresowane firmy otrzymają na rozwój.

Warto też pamiętać, że często Saudowie kupują akcje w kilku transzach przy różnych cenach. To powoduje, że trudniej zsumować wszystkie wydatki. Podane niżej kwoty są więc w dużym stopniu orientacyjne. Najważniejsze, aby poznać skalę inwestycji.

10. Capcom - 0,55 mld

Zestawienie największych growych inwestycji Public Investment Fund zaczynamy od Japonii i jednego z najlepszych wydawców w ostatnich kilku latach. Mocne marki i świetne gry zachęciły PIF do kupienia w lutym zeszłego roku 5% udziałów. W kolejnych miesiącach zaangażowanie zwiększyło się do poziomu 6,6%. Obecnie pakiet ten wart jest ponad pół miliarda dolarów. Nie jest to może dużo, ale jak przekonacie się w dalszej części tego zestawienia, Saudyjczycy zazwyczaj inwestują na takim poziomie. Pamiętajmy jednak, że całkowita kwota jaka ma zostać ulokowana w różnych producentach i wydawcach gier ma wynieść aż 38 mld dolarów. Pytanie więc czy czasem za rok czy dwa zaangażowanie w poszczególne firmy nie będzie większe.

10. Capcom - 0,55 mld, Arabia Saudyjska “przejmuje” gamedev. Oto ich największe inwestycje - ranking TOP 10

9. NCSoft - 0,8 mld

Koreański gamedev jest bardzo silny, zwłaszcza w kwestii gier sieciowych. Nic więc dziwnego, że Arabia Saudyjska mocno inwestuje w tym obszarze. Pierwszą z dużych spółek jest NCSoft, znany z takich tytułów jak Lineage, Aion czy Guild Wars. Pierwszy duży pakiet trafił w ręce Public Investment Fund w 2022 roku. Wtedy za 670 mln dolarów przejęto 6,69% udziałów. Później PIF jeszcze kupował (stąd kwota 0,8 mld dolarów jest orientacyjna), dzięki czemu dzisiaj posiada 9,3% akcji NCSoft. Warto wspomnieć, że to bardzo istotny pakiet, dzięki któremu Saudyjczycy są drugim największym udziałowcem koreańskiej spółki. Więcej (12%) ma tylko założyciel, Kim Taek-jin.

9. NCSoft - 0,8 mld, Arabia Saudyjska “przejmuje” gamedev. Oto ich największe inwestycje - ranking TOP 10

8. Embracer Group - 1 mld

W relatywnie krótkim czasie Embracer Group stał się jednym z kluczowych wydawców na rynku i nic dziwnego, że Arabia Saudyjska chce mieć w nim swoje udziały. Dzięki temu w czerwcu zeszłego roku Public Investment Fund nabył 8,1% udziałów w spółce o wartości 1,05 mld dolarów. Saudowie stali się tym samym drugim największym udziałowcem Embracera. W przeciwieństwie jednak do pozostałych opisanych w tekście inwestycji, tym razem PIF jest wyraźnie stratny. W tamtym momencie akcje szwedzkiej grupy były rekordowo drogie i kosztowały nawet 100 koron. Dzisiaj jest to raptem 28 koron. Krótkookresowo Public Investment Fund nie może być zadowolony.

GramTV przedstawia:

Warto w tym miejscu napisać kilka słów o najnowszych doniesieniach. W pierwszej połowie roku upadła duża umowa inwestycyjna o wartości 2 mld dolarów, co zmusiło Embracera do cięcia wydatków. Według tego co ostatnio donoszą niektóre media, to właśnie Arabia Saudyjska miała brać w tym udział. Finalnie jednak fundusz wycofał się.

8. Embracer Group - 1 mld, Arabia Saudyjska “przejmuje” gamedev. Oto ich największe inwestycje - ranking TOP 10
Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!