Ranking filmów Christophera Nolana - Incepcja czy Mroczny Rycerz?

Radosław Krajewski
2020/08/22 12:00

W dorobku Christophera Nolana znajdują się niemal same doskonałe produkcje, które warto jest poznać. Która z nich jest jednak najlepsza?

Już tylko kilka dni dzieli nas od premiery Tenet – najnowszego filmu brytyjskiego reżysera. W branży filmowej to wydarzenie uważane jest za najważniejsze w kontekście zachęcenia ludzi do odwiedzania kin. Żadna tegoroczna premiera nie może równać się z Tenet, a wraz z wielkimi oczekiwaniami, przychodzi obawa, czy widzowie już teraz gotowi są wrócić do kin. Warner Bros. zaryzykowało, a wynik tego eksperymentu poznamy już wkrótce.

Fani brytyjskiego reżysera liczą przede wszystkim, że jego najnowsza produkcja nie będzie odbiegać od poprzednich dzieł reżysera i po raz kolejny dostaną emocjonującą i skomplikowaną historię, niesamowite efekty specjalne i rozrywkę najwyższych lotów przy akompaniamencie autorstwa Ludwiga Göranssona. Zostawmy jednak na moment Tenet i skupmy się na poprzednich filmach reżysera, wśród których nie brakuje obrazów ważnych, wielkich i najlepszych w swoim gatunku. Przed wami ranking najlepszych filmów Christophera Nolana!

Ranking filmów Christophera Nolana - Incepcja czy Mroczny Rycerz?

10. Bezsenność (2002)

Rozpoczynamy od trzeciego pełnometrażowego filmu w dorobku reżysera. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że żadna przedstawiona produkcja Brytyjczyka nie schodzi poniżej pewnego poziomu i nawet Bezsenność, choć wyraźnie słabsza od pozostałych tytułów, to wciąż dobry film, którym warto się zainteresować. Co jednak nie zagrało mi w tej produkcji, to przeciętna kryminalna opowieść, w której Nolan po raz pierwszy i ostatni poległ, siląc się na tworzenie czegoś ambitnego. Po sukcesie poprzednich obrazów reżysera wydawałoby się, że Nolan świetnie sobie poradzi w thrillerze, ale wolne tempo akcji, nijaki klimat i nieprzekonujący duet aktorski (Al Pacino i Robin Williams), pogrzebały szansę na sukces. Na obronę reżysera działa fakt, że to jedyna produkcja w jego filmowej karierze, do której nie napisał scenariusza. To niestety dobitnie widać, gdzie Nolan nie potrafił odpowiednio zintegrować się z tekstem, na którym musiał bazować. Artystyczna porażka reżysera przyczyniła się jednak do rozpoczęcia najlepszego okresu w jego karierze, trwającego aż dziesięć lat.

9. Śledząc (1998)

Wróćmy do samego początku historii Nolana i jego pełnometrażowego debiutu. Śledząc to niewielki, arthouse’owy projekt, który pod względem realizacyjnym ma niewiele wspólnego z późniejszymi filmami reżysera. Ale nie ma co się dziwić, skoro obecnie Nolan kręci z budżetami sięgającymi 200 mln dolarów, a ta produkcja powstała za jedyne 6 tysięcy dolarów. Pomimo mikroskopijnego budżetu, reżyser nie najlepiej wspomina pracę na planie, którą nazwał ekstremalną. Film powstawał przez rok i był kręcony przy udziale bardzo ograniczonej ekipy i obsady, a wiele zdjęć w lokacjach nakręcono w domach rodziny i przyjaciół reżysera. Jest to w filmie dostrzegalne i nawet czarno-biała stylistyka nie przykrywa wszystkich wad. To, co jednak wyszło obrazowi bez zarzutów, to ciekawa, trzymająca w napięciu i niejednoznaczna historia, w której Nolan wykorzystał ulubiony przez siebie zabieg nielinearnej opowieści. Sprawiło to, że pierwszy film reżysera, choć dzisiaj już zapomniany, wciąż prezentuje się bardzo dobrze i może stanowić punkt odniesienia dla przyszłych filmowców.

8. Memento (2000)

Pozostajemy w pierwszych latach kariery Brytyjczyka i na kolejnym miejscu znalazła się druga produkcja w dorobku reżysera. Memento zachwycił widzów zaburzoną chronologią opowiadania historii, która wymagała ogromnego skupienia, aby wszystkie elementy układanki połączyć w jedną, spójną całość. Nolan przez cały seans rozsypuje puzzle, które widz musi ułożyć, aby w pełni poznać fabułę. Zadanie nie należy do najprostszych, bo gdy wydaje się, że wreszcie zmierzamy do końca, reżyser dodaje kolejne elementy, które musimy odpowiednio dopasować do całości. Czasochłonny i niezwykle skomplikowany proces łączenia faktów pod względem chronologicznym nagradzany jest doskonałą historią, która na długo zapada w pamięci. Nolan tym filmem udowodnił, że jest twórcą nie tylko oryginalnym, ale również wyjątkowym, ocierającym się o geniusz, któremu nie brakuje odwagi, aby zaserwować widzowi trudniejszą do zrozumienia i przyswojenia rozrywkę. Echa tego filmu będą jeszcze długo wybrzmiewać w kolejnych produkcjach reżysera.

7. Interstellar (2014)

Jedna z najnowszych produkcji w dorobku reżysera. Interstellar, niczym Bezsenność, można określić artystyczną porażką, ale tam, gdzie film zawodzi fabularnie, nadrabia niesamowitą warstwą audiowizualną, która na dużym kinowym ekranie dosłownie zapiera dech w piersi. Interstellar wyszedł rok po Grawitacji, która pokazała piękno kosmosu. Nolan nie zamierzał kopiować filmu Alfonso Cuaróna i zaprezentował swoją wizję podroży w kosmos – bardziej poetycką, refleksyjną i filozoficzną. I właśnie w tej ostatniej warstwie reżyser nie do końca sobie poradził. Sama historia jest naprawdę ciekawa i śledzi się ją z zainteresowaniem, ale nie brakuje w niej banałów, które z założenia mają być odkrywcze, a ostatecznie swoim kiczem wybijają z poważnej opowieści i przygody. Ignorując te błędy otrzymujemy jeden z najładniejszych filmów sci-fi rozgrywających się w kosmosie, gdzie scenę powrotu bohaterów na statek po wizycie na oceanicznej planecie zapamiętacie na zawsze. Takie mocne i uderzające w czuły punkt sceny uwielbiam w kinie, dlatego pomimo dużej ilości krytyki jaka spadła na ten film, uwielbiam tę produkcję i chętnie do niej wracam.

GramTV przedstawia:

Komentarze
1
Fang
Gramowicz
22/08/2020 20:38

Uwielbiam filmy Nolana. Miałem to szczęście że poznałem jego twórczość dosyć wcześnie a mianowicie od Memento i od razu zrobiło na mnie duże wrażenie.

Mój ranking:

1. Inception - obok Matrix-a to mój ulubiony film, wszystko wykonane perfekcyjnie. 

2. Interstellar - no dobra może był lekko rozczarowujący od strony fabularnej ale od strony artystycznej wyglądał pięknie

3. Śledząc - tak poważnie, ten film jest u mnie tak wysoko bo mimo że oglądałem go wieki temu dalej łapie się na tym że idąc ulicą zastanawiam się czy ktoś kogo mijam może być takim świrem jak główni bohaterowie

4. Memento

5. The Dark Knight

6. The Prestige

7. Batman Begins

8. The Dark Knight Rises

Niestety ma za mało filmów żeby zrobić top 10 (Insomnia i Dunkirk mi się nie podobały)