Apex - poradnik dla początkujących

Paweł Pochowski
2019/03/01 16:00

Chcesz spróbować swoich sił w Apex, ale właściwie nie za wiele wiesz jeszcze o grze? Dzięki naszemu poradnikowi szybko przyswoisz niezbędne podstawy.

Apex - poradnik dla początkujących

Pamiętaj o komunikacji

Jeżeli mieliście już wcześniej doświadczenia z grami typu battle royale, pewnie wiecie jak ciężko czasem dogadać się z członkami własnego zespołu - chociażby co do kierunku z którego może nadciągać zagrożenie czy miejsca pozostawienia lootu. Apex rozwiązuje ten problem wprowadzając rozbudowany system oznaczania. Z jego pomocą możemy nie tylko zaznaczyć dowolne miejsce o którym akurat mówimy, ale także oznaczyć kierunek do obserwacji, pozycję na którą zamierzamy się przesunąć, napotkany ekwipunek czy nawet potrzebną amunicję czy element wyposażenia. Warto z niego aktywnie korzystać i przekazywać pozostałym członkom zespołu jak najwięcej przydatnych informacji - szczególnie, jeżeli nie komunikujecie się akurat głosowo. System oznaczeń działa na trzy sposoby:

 • Jednokrotne naciśnięcie rolki na myszce/R1/RB powoduje postawienie podstawowego znacznika
 • Można wskazywać konkretne potrzebne przedmioty z ekwipunku oraz leżące w eksplorowanych pomieszczeniach - w tym celu po prostu wciśnij klawisz funkcyjny wskazując celownikiem odpowiednią rzecz
 • Najszybszy sposób na oznaczenie wroga to wciśnięcie f (lub dwukrotne R1/RB)
 • Przytrzymanie rolki (R1/RB) powoduje otworzenie koła z wieloma dostępnymi rodzajami oznaczeń

Pamiętaj o komunikacji, Apex - poradnik dla początkujących

Legendy i ich skille

Bangalore

 • Zdolność taktyczna: Wyrzutnia dymu - granat dymny do wykorzystania w defensywie i ofensywie
 • Zdolność pasywna: Szybsze tempo - dzięki niemu postać biegnie szybciej, gdy kule świszczą blisko niej
 • Zdolność specjalna: Piorun kulisty - pozwala na przyzwanie ostrzału artyleryjskiego

Bloodhound

 • Zdolność taktyczna: Oko Wszechojca - ujawnia pozycję wrogów, pułapek i śladów wokół
 • Zdolność pasywna: Tropiciel - pozwala na dostrzeganie śladów pozostawianych przez przeciwników
 • Zdolność specjalna: Dziki łowca - wzmacnia zmysły, ruch i oznaczanie ofiar

Caustic

 • Zdolność taktyczna: Pułapka gazowa nox - rozstawia pojemniki z gazem nox aktywowane automatycznie, gdy wróg znajdzie się w pobliżu
 • Zdolność pasywna: Obraz nox - wspomaga widzenie poprzez chmury gazu
 • Zdolność specjalna: Granat z gazem nox - poczęstuj wrogów granatem wypełnionym gazem

Gibraltar

 • Zdolność taktyczna: Kapsuła ochronna - stawia osłonę blokującą ataki dla całego zespołu przez 15 sekund
 • Zdolność pasywna: Tarcza balistyczna - podczas celowania aktywujesz tarczę, która osłania przed obrażeniami
 • Zdolność specjalna: Bombardowanie - atak z moździerza na wskazaną pozycję

Lifeline

 • Zdolność taktyczna: Dron leczący - wzywa leczącego drona, który leczy cały team
 • Zdolność pasywna: Medyk bojowy - szybsze opatrywanie sojuszników i boost do konsumpcji medykamentów +25%
 • Zdolność specjalna: Zrzut zaopatrzenia - wzywa zrzut z zaopatrzeniem

Mirage

 • Zdolność taktyczna: Chora psychika - aktywuje hologram odwracający uwagę przeciwników
 • Zdolność pasywna: Bis - wypuszcza hologramy i aktywuje pole maskujące
 • Zdolność specjalna: Zniknięcie - aktywuje wiele hologramów

Pathfinder

 • Zdolność taktyczna: Lina z hakiem - ułatwia przemieszczanie się
 • Zdolność pasywna: Poufne informacje - podpowiada następną lokalizację pierścienia
 • Zdolność specjalna: Działo z linką - tworzy linę do dyspozycji zespołu

Wraith

 • Zdolność taktyczna: Przez otchłań - umożliwia sprint bez otrzymywania obrażeń
 • Zdolność pasywna: Głosy z otchłani - słyszy zbliżających się przeciwników
 • Zdolność specjalna: Wrota wymiarów - na 60 sekund otwiera się teleport do innego miejsca dla całego zespołu

GramTV przedstawia:

 Legendy i ich skille , Apex - poradnik dla początkujących

Polecane postacie na początek

Jeżeli chcecie wiedzieć, którymi z Legend warto grać na początku zabawy, aby nie startować ze zbyt wysokiego poziomu trudności bezpiecznym wyborem jest zawsze Gibraltar i Lifeline. Pierwszy stawia ochronne kopuły i chowa się za tarczą podczas celowania, co pozwoli na dłuższe przeżycie zarówno Wam, jak i zespołowi. Lifeline to natomiast medyk, także nawet jeśli nie będziecie zbyt celnie strzelać, zawsze możecie zrehabilitować się przyzywaniem medycznego bota. Inna ciekawa alternatywa to Bangalore - jego dymne zasłony mogą osłaniać odwroty, jak i umożliwiać atakowanie wrogów z flanki.

Dobrze przemyśl wybór Legendy

W Apex Legends nie ma innej opcji niż teamplay. W meczu bierze udział 20 trzyosobowych zespołów i uwierz, że nie ma tu za wiele miejsca na samodzielne kozaczenie. Warto trzymać się razem i myśleć zespołowo, już na etapie wybierania bohaterów - część z nich służy jako wsparcie, warto zadbać o to, by w każdej ekipie znalazł się przynajmniej jeden taki zawodnik. Skład powinna uzupełnić minimum jedna postać typowo ofensywna, bo inaczej wymiany ognia mogą być problematyczne. Dobrze przemyśl wybór Legendy , Apex - poradnik dla początkujących

Bądź w ciągłym ruchu

Apex Legends to bardzo dynamiczna gra. Pozostawanie w bezruchu jest tutaj generalnie sporym błędem, a wystawianie się dodatkowo na otwartą przestrzeń to już istny przepis na kulkę w głowę. Ciągłe bieganie, skakanie, ślizgi i skoki z olbrzymich wysokości to tutaj chleb powszedni, właściwy sposób poruszania się oraz szansa na dłuższe przeżycie. Skoków nie ma co się bać, bo grawitacja w grze obchodzi się z nami niezwykle łaskawie, natomiast warto pamiętać dodatkowo o chowaniu broni, które umożliwia szybszy bieg (klawisz 3/trójkąt/Y), a także szybkim taktycznym odwrocie, gdy sytuacja robi się zbyt napięta. Czasem przeżyć, oznacza szybko zwiać na bezpieczną pozycję. Warto pamiętać także o możliwości wdrapania się na wysoką ścianę - biegnij prosto na nią, a następnie naciśnij skok i W lub przesuń gałkę analogową naprzód. Informacja nie pojawia się w samouczku, a jest niezwykle istotna podczas zabawy. Nie trać także czasu na otwieranie drzwi - wjechanie w nie z łokcia (atak melee) jest znacznie szybsze.

Leave no man behind

To akurat bardzo ściśle powiązane jest z poprzednim punktem. W Apex powalenie ani śmierć wcale nie kończy zabawy. Dopóki przy życiu znajduje się choćby jeden członek Twojego zespołu, zawsze może on zabrać z upuszczonego ekwipunku Twój sztandar i zanieść go do pobliskiego Sygnalizatora Odrodzeń. Mały pech, że znajduje się on zawsze w innym miejscu, a z czasem jak to w battle royale bywa krucho. Pamiętaj także, że to działa w obie strony, także podnoszenie padniętych towarzyszy i zanoszenie ich do Sygnalizatora jest zdecydowanie więcej niż mile widziane także z Twojej strony. Ostatnia rzecz to ostrożność - Sygnalizator to idealne miejsce na zastawienie pułapki, więc strzeżcie się podwójnie. Leave no man behind , Apex - poradnik dla początkujących

Kolor obrażeń ma znaczenie...

Jeżeli pierwsza rozgrywka w Apex Legends jest już za Wami, z całą pewnością zauważyliście zróżnicowane kolory cyfr wyskakujących podczas zadawania obrażeń. Informują one o rodzaju pancerza, z którego korzysta przeciwnik. Czerwony kolor cyfr informuje o tym, że przeciwnik nie ma żadnego pancerza. Kolory biały, niebieski oraz fioletowy informują natomiast o trzech kolejnych poziomach pancerza - pierwszym, drugim oraz trzecim. Ostatni z możliwych kolorów, który zobaczycie podczas strzelania do wroga to żółty. Poznacie po nim obrażenia zadawane prosto w głowę.

... i kolor lootu też.

Tak wiemy, że pewnie to wiecie, ale skoro to poradnik dla początkujących pozwólcie, że nie pominiemy podstaw. Elementy wyposażenia ekwipunku czy pancerz świecą się na odpowiednie kolory oznaczające poziom danego przedmiotu. Przedmioty poziomu pierwszego są białe, drugiego niebieskie, trzeciego fioletowe, a czwartego złote. Rozglądajcie się szczególnie uważnie za przedmiotami najwyższego poziomu, gdyż dają specjalne bonusy - krótszy cooldown dla obu umiejętności (hełm), szybsze używanie przedmiotów i medykamentów (plecak), a nawet możliwość samodzielnego podniesienia się po upadku (tarcza) czy podświetlanie wrogów przez dym/gaz (celownik). Warto wiedzieć, po co wyciągnąć rękę w pierwszej kolejności.

Mamy dla Was też krótki przewodnik po hełmach - białe bronią przed 30% obrażeń, niebieskie przed 40%, a fioletowe i złote przed 50% otrzymywanych obrażeń. ... i kolor lootu też. , Apex - poradnik dla początkujących

Alternatywny tryb strzelania

Niektóre z broni (karabin R-301, VK-47 Flatline oraz Hemlok Burst AR) umożliwiają prowadzenie ognia w także w sposób alternatywny - aby przełączyć się między nimi wystarczy nacisnąć klawisz "B" lub wybrać lewo na krzyżaku w przypadku gamepadów.

Korzystaj z czerwonych balonów

Z całą pewnością podczas zabawy w Apex Legends napotkasz na swojej drodze całą masę czerwonych balonów. Nie jest to bynajmniej element dekoracyjny, śmiało korzystajcie z nich aby łatwiej dostać się w wysoko położone miejsca, w tym celu wystarczy nacisnąć E/kwadrat lub X i już można podziwiać jak wszystko dookoła zaczyna się szybko oddalać.

Grasz w Apex Legends i masz jeszcze inne podpowiedzi dla graczy? Koniencznie podziel się nimi w komentarzu pod poradnikiem!

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!