InformacjeFelieton

Fortnite Mobile - poradnik - jak zdobyć zaproszenie i jak przetrwać do końca?

... Katarzyna Dąbkowska

W naszym poradniku znajdziecie kilka przydatnych porad.

Fortnite w wersji na iOS i Androida był niemałym zaskoczeniem dla graczy. Jeśli jeszcze nie wiecie, jak zdobyć zaproszenie do gry i jak przetrwać pierwsze rundy na planszy, poniższy poradnik z pewnością wam się przyda.

Zapisy do Fortnite na smartfony

Jak pewnie zauważyliście, Fortnite jest dostępne na urządzeniach mobilnych z iOS (i wkrótce z Androidem), ale tylko i wyłącznie w ramach specjalnego zaproszenia. Jeśli chcecie zapisać się na listę oczekujących, musicie przejść kilka kroków.

 • 1. Wejdź na stronę Epic Games i załóż sobie specjalne konto. Jeśli już je posiadacie, nie musicie tego robić.
 • 2. Wejdźcie na oficjalną stronę Epic Games – pod tym adresem znajdziecie zapisy do wydarzenia.
 • 3. Pamiętaj, że gra dostępna jest aktualnie wyłącznie na urządzeniach mobilnych z iOS 11. Na liście obsługiwanych urządzeń znajdują się iPhone 6s/SE i wyższe modele smartfonów Apple, a także iPad Mini 4, iPad Air 2, iPad 2017, iPad Pro lub nowsze.
 • 4. Odpowiedz na pytanie – czy grasz już w Fortnite. Jeśli grasz – zaloguj się, aby pobrać historię swoich zakupów i postępy w grze (pamiętajcie, że w tym, wypadku gra oferuje rozgrywkę cross-play!). Jeśli nie – kliknij w pole Nie. Wtedy pojawi się opcja założenia konta lub logowania. Jak już wspomnieliśmy – jeśli posiadacie już konto, nie musicie go zakładać, wystarczy logowanie. Jeśli nie posiadacie konta – załóżcie je.
 • 5. Jeśli założyłeś już konto, pojawi się okno wyboru urządzenia. Na liście znajdziecie, oczywiście, wspomniane sprzęty z iOS. Zaznaczcie taki, z którego korzystacie. Znajdują się tam również urządzenia z Androidem. Nie sugerujcie się nimi jednak. Na liście jest zapis Coming Later, co oznacza, że taka opcja pojawi się w innym czasie.
 • 6. Otrzymałeś już zapewne maila o tym, że zostałeś zapisany do grupy oczekujących. Na oficjalny zapis na listę graczy będziesz musiał jednak poczekać. Kiedy się jednak pojawi, znajdziecie w nim link do strony. Kliknijcie w niego i podążajcie za instrukcjami. Wtedy możecie pobrać Fortnite na wasze urządzenie, zarejestrować się swoim kontem i bawić w najlepsze!

Podstawowe informacje o trybie Battle Royale

Battle Royale, na którym opiera się mobilna wersja Fortnite, to tryb, w którym mamy do czynienia z walką pomiędzy różnymi przeciwnikami na wciąż pomniejszającej się planszy. Zawodnicy trafiają na jedną planszę uzbrojeni w jedynie kilof i starają się znaleźć odpowiednie uzbrojenie. Zależnie od wybranego trybu (Solo, Para, Oddział) działają albo w pojedynkę, albo w kooperacji. Starają się przy tym zabić wszystkich znajdujących się na planszy (oczywiście, oprócz towarzyszy broni), aby zdobyć miejsce pierwsze. Na planszy, najczęściej w budynkach, znajdują się rozstawione bronie, bandaże czy apteczki, które uzupełniają pasek życia. Plansza jest również wciąż pomniejszana. Postacie znajdujące się poza wyznaczonym terenem z czasem giną.

LOBBY

 • 1. Poziom gracza i informacje o zdobywanym doświadczeniu
 • 2. Informacje o karnetach
 • 3. Informacje o wyzwaniach na dany dzień
 • 4. Informacje o naszej postaci, opcja dodania znajomego
 • 5. Informacje o sezonie gry
 • 6. Wyzwania karnetu bojowego
 • 7. Szafka – informacje o naszym wyposażeniu
 • 8. Sklep ze skórkami
 • 9. Statystyki
 • 10. Sklep z wirtualną walutą do Fortnite
 • 11. Informacje o naszych zasobach walutowych
 • 12. Zakładka z informacjami o naszych znajomych
 • 13. Menu ustawień
 • 14. Informacje o rozgrywanym trybie (opcja jego zmiany)

Dodawanie znajomych do gry

Grający w Fortnite mają założone konto Epic Games. Aby dodać naszego znajomego do ekipy, musimy wejść w poziom Lobby, następnie skorzystać z przycisku Znajomych (prawy, górny róg). Znajdziemy tam trzy zakładki – Status, Dodaj znajomego oraz Ustawienia. Korzystamy, oczywiście z opcji drugiej. Wpisujemy albo adres e-mail naszego znajomego, albo jego nicka wybranego w grze. Po wpisaniu korzystamy z przycisku Dodaj.

Początek gry

 • Aby rozpocząć grę należy wybrać tryb, w jakim chcemy rozegrać rozgrywkę. Na początek dostępny jest tryb Solo, Para oraz Oddział. W zasadzie nie różnią się one od siebie. Różnicą jest to, że w trybie Solo po prostu działamy sami, w Parze – działamy w parze, a w Oddziale gramy z trzema innymi osobami. Zasady rozgrywki zostają jednak mniej więcej takie same.
 • Po wybraniu trybu rozgrywki należy wcisnąć przycisk Zaczynamy.
 • Wbrew pozorom nie pojawiacie się już na planszy. Znajdujecie się jedynie w „Poczekalni”. Możecie tutaj przez około minutę wypróbować swoje siły w grze. Znajdziecie tutaj amunicję i broń, którą możecie wykorzystać na przeciwnikach. W takiej poczekalni nasz wynik nie ma znaczenia. Nie możecie nikogo zabić ani zadać mu nawet obrażeń. Cała broń zebrana w tym miejscu znika. Pojawi się krótki komunikat o tym, że zostaniecie przewiezieni na plac boju. Po 10 sekundach znajdziecie się w busie.

Bus

Bus to miejsce, z którego udajecie się na planszę. Możecie wyskoczyć z samolotu w momencie, kiedy pojawi się licznik na górze, a po prawej stronie pojawi się specjalny przycisk ze spadającym człowiekiem. Kiedy go wciśniecie, wasza postać rozpocznie opadanie. Po drodze możecie manewrować jego ruchami, aby dobrać jak najlepszy punkt. Warto jednak zaznaczyć, że im szybciej trafimy na powierzchnię ziemi, tym szybciej będziemy mogli się uzbroić w porządną broń.

Na początek za punkt lądowania z busa warto wybrać mniej zurbanizowane tereny. Tereny obsiane budynkami są najczęściej wybierane przez graczy już doświadczonych. Ma to jednak swoje wady i zalety – mniej zurbanizowane tereny są mniej uczęszczane i łatwiej na nich przetrwać i w spokoju poszukać wyposażenia, ale z drugiej strony najlepszy sprzęt znajdziemy właśnie tam, gdzie jest dużo budynków. Im więcej gracie, tym więcej doświadczenia zdobywacie i łatwiej jest wam opanować rozgrywkę.

Sterowanie podczas walki

Sterowanie jest podobne do tych, które mamy dostępne w innych grach typu FPS z drobnymi modyfikacjami. Po lewej stronie znajdziemy wirtualnego analoga do poruszania się. Ważną wskazówką jest to, że po dwukrotnym wciśnięciu nasza postać będzie automatycznie biegła. Możemy skupić się wtedy na innych przyciskach. Nad nim znajdziemy przycisk do strzelania.

Pod spodem znajduje się menu wyboru broni i innych przedmiotów (np. apteczek). Jeśli zdecydujemy się na którąś z nich, wystarczy dotknąć, by jej użyć. Po prawej stronie od menu znajduje się za to przycisk do menu budowy.

Po prawej stronie zobaczycie kilka przycisków – jeden odpowiada za skakanie, drugi za kucanie, a trzeci za tryb celownika. WAŻNE! Pod tymi przyciskami, tak jak jest to rozrysowane na powyższym obrazku, znajduje się przycisk ataku. Nie jest on widoczny (nie wiadomo czy to problem wersji testowej, czy tak faktycznie już zostanie), ale warto się na tym skupić, bo korzystanie z lewego przycisku ataku jest niezwykle niewygodne.

W lewym, górnym rogu ekranu znajduje się natomiast mapa. Po jej wciśnięciu pojawia się rozszerzona mapa planszy wraz z informacją o zbliżającej się burzy oraz o pozostałej liczbie graczy.

Sterowanie podczas budowy

Podczas rozgrywki możemy również włączyć tryb budowania, korzystając ze wspomnianego przycisku obok menu wyboru przedmiotów. Jak widać na załączonym zrzucie ekranu, na dole znajdziemy dwa paski. Górny służy do wyboru materiału, z którego chcemy stworzyć barierę, dolny – do wyboru kształtu.

Po prawej stronie natomiast znajdują się przyciski do obracania, edytowania danego kształtu i jego umieszczania na planszy. Po prawej stronie od przycisku menu znajduje się natomiast przycisk powrotu do walki.

Zdobywanie i typy broni

Zdobywanie broni w grze jest bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz w pole, gdzie pojawia się wspomniana broń, a automatycznie zostanie ona dodana do Twojego ekwipunku. Pamiętaj jednak, że kilofem możesz usuwać między innymi ściany w budynkach. W ten sposób możesz odnajdywać miejsca trudno dostępne, gdzie znajdziesz specjalne skrzynki ze specjalną zawartością.

Broń w grze podzielona jest na różne klasy, podobnie jak to ma miejsce chociażby w grach RPG. Im wyższa klasa broni, tym lepiej radzi sobie na polu bitwy i większe zadaje obrażenia. Ważne, aby w pierwszych chwilach po wylądowaniu skupić się przede wszystkim na zbieraniu uzbrojenia. Na najniższym poziomie jest broń szara, na najwyższym – pomarańczowa.

Zdrowie

W trakcie rozgrywki możemy zostać, oczywiście, ranni. Aby zapełnić pasek zdrowia możemy używać różnych medykamentów. Na liście są między innymi bandaże, mikstury, apteczki i inne. Takie przedmioty znajdujemy podobnie jak broń.

Zdobywanie zasobów

Zasoby zdobywamy poprzez niszczenie środowiska wokół nas. Możemy to robić z pomocą kilofa, w którego jesteśmy wyposażeni zaraz po wylądowaniu. W grze dostępne są trzy rodzaje surowca:

 • Drewno – drewno możemy pozyskiwać chociażby z szop czy drewnianych budynków, a także ścian domów czy skrzyń. Jest najmniej odporne, ale najszybciej je zdobywamy
 • Cegła – cegła jest rzadziej spotykana niż drewno, ale odporniejsza. Zdobywamy ją poprzez niszczenie chociażby podmurówek domów czy ścian zewnętrznych w budynkach.
 • Metal – metal jest najtrwalszym ze wszystkich materiałów budowlanych i zapewnia największą ochronę. Zdobywamy go poprzez niszczenie metalowych przedmiotów. Najwięcej gwarantują samochody i ciężarówki.

Burza, czyli jak przetrwać środek gry

Burza to sposób na zmniejszenie dostępnej w grze planszy. Po wylądowaniu mamy kilka minut na dozbrojenie się. Później w górnej partii ekranu pojawia się informacja o zbliżającej się burzy, która będzie ograniczała nasze pole działania. Możemy ją zobaczyć na mapie znajdującej się w lewym, górnym rogu ekranu. Jeśli nam się nie uda dotrzeć do wyznaczonego terenu na czas, giniemy. Z każdą sekundą ucieka nam jeden punkt życia.

Często wiele wartościowych przedmiotów znajdziemy na dachach budynków. Aby się tam dostać można zbudować dla siebie schody. W tym celu warto używać trybu budowania. Pamiętajcie, by wciąż się uzbrajać oraz zbierać zasoby na budowę fortecy.

Finisz rundy

Przy końcu rozgrywki w danej rundzie plac na zabawę robi się naprawdę mały, zatem nie mamy możliwości ucieczki z jego terytorium. Najlepszym sposobem będzie zatem zbudowanie wspomnianego fortu. Pamiętajcie przy tym, że najtrwalszym ze wszystkich materiałów budowlanych jest tutaj metal. On wytrzyma najwięcej obrażeń i dzięki niemu będziemy mogli schronić się na dłużej.

Przez cały czas trwania rozgrywki możemy uniknąć starcia z drugim użytkownikiem. Jeśli dotrwamy jednak do końca, to i tak będziemy musieli stanąć twarzą w twarz z naszym oponentem. Warto zatem uzbroić się po pas, by być przygotowanym na taką ewentualność.

Przydatne wskazówki

 • Jeśli jesteś początkującym graczem, lepiej wyląduj w mniej zurbanizowanej strefie.
 • Pamiętaj, aby nie wyczerpywać amunicji. Jeśli widzisz, że jesteś sam w danej lokacji, uzbrajaj się.
 • Pamiętaj, by w trybie drużynowym trzymać się kupy. W ten sposób możesz liczyć na dodatkowe wsparcie i większe szanse na wygraną.
 • Zwracaj uwagę na informacje pojawiające się na ekranie. W ten sposób szybciej znajdziesz uzbrojenie
 • Nie bój się budować! Pamiętaj przy tym, by zbierać również zasoby do budowy!
 • Używaj również środowiska jako tarczy.
 • Zginąć pierwszym to nie wstyd! Głowa do góry i ruszaj dalej w bój!
 • Kucaj, jeśli masz przed sobą przeciwnika, a jesteś na otwartym terenie. W taki sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo trafienia
 • Pamiętaj, że metal jest najtrwalszym ze wszystkich materiałów budowlanych dostępnych w grze
 • Amunicja i zasoby budowlane nie zajmują miejsca w ekwipunku. Można je zatem zbierać do woli
 • Zwracaj uwagę na mapę i posuwającą się do przodu burzę
 • Korzystaj z „poczekalni”, aby ćwiczyć swoje umiejętności
Najnowsze
Lubisz nas?