Sprzęt dla opornych – procesory (część 2)

MBI
2006/09/07 16:00

Nadszedł czas na poównanie procesorów.

Do testów wystąp. Wprowadzenie na rynek przez firmę Intel nowej rodziny Conroe, spowodowało drastyczny spadek cen zarówno starej marki Pentium, jak i procesorów AMD. Dzięki temu złożenie wydajnej platformy, obsługującej instrukcje 64-bitowe, stało się osiągalne nawet dla mniej zamożnych użytkowników pecetów. W związku z tym, w naszym porównaniu nie uwzględniliśmy odchodzących po woli do lamusa Celeronów Intela oraz Sempronów AMD. Jako, że zaprzestano dalszych prac nad marką Pentium, pominęliśmy również modele P4, zarówno z powodu bardzo niskich cen dwurdzeniowych Pentium D i Athlonów 64, jak i wad tej serii układów, o których pisaliśmy we wcześniejszych publikacjach. Jeśli chodzi o procesory AMD – w naszym artykule zagoszczą tylko nowe Athlony przystosowane do współpracy z pamięcią DDR2 i wyposażone w podstawkę Socket AM2. Poza dopasowanym do DDR2 sterownikiem pamięci, nie dokonano żadnych istotnych zmian w architekturze tych procesorów w porównaniu z Athlonami pod Socket 939. Zanim przejdziemy do porównania, zapoznajmy się z podstawowymi informacjami na temat wybranych procesorów. Nadszedł czas na poównanie procesorów., Sprzęt dla opornych – procesory (część 2)

W powyższym zestawieniu warto zwrócić uwagę na maksymalną moc traconą. Jest to wartość przybliżona, podawana przez producentów, obrazująca jakiego poboru energii, a co za tym idzie wydzielanego ciepła, możemy się spodziewać od wymienionych procesorów. Jak widać na przykładzie Pentium D 9xx, sama technologia 65nm nie zapewnia niskiego poboru mocy – dopiero technologie wprowadzone w rodzinie Conroe zapewniają produktom Intela konkurencyjność na tym polu, w porównaniu z procesorami AMD. Skoro jesteśmy przy Atlonach i wydzielanym cieple, to warto wspomnieć, że światło dzienne ujrzała rodzina dwurdzeniowych procesorów AMD 64 X2 Energy Efficient o maksymalnej mocy traconej 65W. Dzięki temu do chłodzenia procesorów Athlon 64 X2 EE oraz Core 2 Duo, wystarczy wentylator załączany do wersji BOX – także przy podkręcaniu tych układów, oczywiście w rozsądnych granicach. Tak tanio dawno nie było. Do porównania możliwości wybranych procesorów posłużyły nam wyniki uzyskane w benchmarku SYSMark 2004 SE. Należy pamiętać, że program ten obrazuje uśrednione możliwości układów dla aplikacji multimedialnych oraz biurowych. Patrząc na te wyniki pod kątem wydajności w grach, możemy się spodziewać trochę lepszych osiągów dla procesorów spod znaku AMD, natomiast Pentium D lepiej radzą sobie z aplikacjami profesjonalnymi. Dla uproszczenia naszego porównania, jako wartość wyjściową (100 %) założyliśmy wydajność najsłabszego procesora z rodziny Conroe: Core 2 Duo E6300. Osiągi pozostałych układów podawane są w porównaniu procentowym do możliwości E6300 – są to wartości przybliżone i należy pamiętać o ich zróżnicowaniu w zależności od typu aplikacji.

Jak widać w powyższej tabeli, aktualne ceny procesorów mogą przyprawić o lekki zawrót głowy i skusić niejedną osobę do modernizacji swojego peceta. Co więcej, na październik br. zapowiadane są kolejne obniżki. Pod względem wydajności Conroe stanowią klasę samą dla siebie – najwydajniejsze dwurdzeniowe Athlony zbliżają się osiągami jedynie do dwóch najsłabszych Core 2. Natomiast w tańszych modelach, na pewno znajdą coś dla siebie zarówno zwolennicy Inela, jak i AMD. Podsumowując, dzięki wojnie cenowej, dawno nie było tak dobrej okazji do zakupu komputera pozwalającego na płynną pracę z najnowszymi grami i aplikacjami, a jednocześnie będącego na tyle wydajnym, aby nie musieć myśleć o modernizacji w najbliższym czasie. Oczywiście zakup najdroższych modeli Conroe ,to potocznie mówiąc, szastanie pieniędzmi, zważywszy na to, że po wyczerpaniu zapasów najtańszych procesorów można spodziewać się znaczącego spadku cen Core 2.

Przypominamy, że pytania na temat sprzętu można przesyłać na adres mbi@blackice.pl lub zajrzeć na forum gram.pl, gdzie na pewno znajdziecie pomocną dłoń.

GramTV przedstawia:

Komentarze
33
Usunięty
Usunięty
12/09/2006 16:26

Miałem płytę Asusa na socketA procka Semprona 2500+ i grafę FX 5500. Kicha straszna. Wymieniłem wszystkie bebechy. Kupiłem Asusa M2N32 Sli Deluxe z procem Athlon X2 4200+ 2x512 RAM DDR2 Geil 800 Ultra i do tego grafę Gigabyte 7900GT i teraz to dla mnie potwór. A jeszcze na 64bitowym systemie......... Chciałem na początku kupić Athlona 4800+ ale tak naprawdę różnice między nimi w testach są tak nieznaczne, że nie warto dopłacać 4 stówek za 4800

Arcling
Gramowicz
08/09/2006 15:55

Ja stosunkowo niedawno kupowałem procek Athlon 64 3200+. Na razie do obecnych gier wystarczy spokojnie. Zresztą procesor ma dużo mniejszy wpływ na wydajność w grach niż karta graficzna.

Ven21
Gramowicz
08/09/2006 13:28

Nie lubię Intela...AMD RULEZ :DPo co taki procek kupować jak Conroe... lepiej zainwestować w kartę graf. i w duże ilości szybkiej pamięci... procesorek z zegarem max 2 GHz styka do gier jak najbardziej.




Trwa Wczytywanie