Koniec ery krzemowej - nadchodzi węgiel!

zorza
2007/12/23 12:59

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton opracowali "potencjalnie realny" sposób na zastąpienie krzemu przez węgiel w obwodach elektronicznych. Taka zamiana przyczyniłaby się znacznego zwiększenia wydajności układów.

Nowoodkryta metoda polega na budowaniu tranzystorów na malutkich warstwach materiału zwanego grafenem. Jest to forma węgla odkryta w 2004 roku, której cechą charakterystyczną jest to, że jej grubość wynosi jeden atom węgla, co w praktyce czyni grafen formą dwuwymiarową. Koniec ery krzemowej - nadchodzi węgiel!

Jaka jest największa korzyść płynąca z obwodów węglowych? Naukowcy twierdzą, że mogą one dostarczyć aż dziesięciokrotnie większej wydajności niż krzemowe. Technologia znalazłaby więc z miejsca zastosowanie w telefonach komórkowych i urządzeniach bezprzewodowych, czyniąc je znacznie mniejszymi i mniej łakomymi na energię.

Naukowcom udało się wykonać układ scalony oparty na węglu w procesie technologicznym 10 µm, co jest tylko pierwszym krokiem na długiej drodze i dowodem na to, że koncepcję da się wprowadzić w życie. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem technologii do współczesnych standardów miniaturyzacji. Naukowcy twierdzą, że uda się to w ciągu kilku lat, by ostatecznie zbudować cały procesor w oparciu o obwody węglowe.

GramTV przedstawia:

Komentarze
42
Usunięty
Usunięty
30/12/2007 10:01
Dnia 29.12.2007 o 10:50, Irc100 napisał:

Szkoda że to zawsze musi trwać parę lat...

jak by tego typu rewolucje były codziennie, nie opłacało by się ani kupować elektroniki, ani jej produkować (zanim zaczniemy urządzenia staną się przestarzałe). Każda nowinka musi trafić w swój czas, czyli poczekać aż koszty poniesione na opracowanie i wdrożenie poprzednika się zwrócą (a w tym czasie się ją dopracowuje, żeby prowizorki ani zbytniej drożyzny nie było.).

Usunięty
Usunięty
29/12/2007 10:50

Szkoda że to zawsze musi trwać parę lat...

Usunięty
Usunięty
26/12/2007 21:56

EE wynglarze idźcie kopać ten wyngiel. Prędzej wyobraźcie sobie warstewkę sadzy na suficie znad płomienia świecy, lub ślad po ołówku na papierze "C". Pokładów węgla raczej nie wyczerpiemy, bo nawet go wydychamy pod postacią CO2.




Trwa Wczytywanie