Informacje

Letnia wyprzedaż na Steamie to szansa na ogromne zyski

12

Twórcy ARK: Survival Evolved rozbili bank, zyskując przychód w wysokości 11 milionów dolarów, ale i innym deweloperom dobrze poszło.

Letnia wyprzedaż na Steamie to szansa na ogromne zyski - obrazek 1

W przypadku ARK: Survival Evolved, ogromne zainteresowanie grą nie jest wynikiem promocji, a wprost przeciwnie - produkcja już na początku tego miesiąca rozeszła się w około 400,000 egzemplarzy, przynosząc twórcom 10 milionów dolarów obrotu. Dzięki promocji wynik ten został podwojony. Grę posiada teraz ponad 800 tysięcy graczy, a do kieszeni deweloperów trafiło kolejnych 11 milionów. Oczywiście historia zna już przypadki mega popularnych początkowo gier w Early Access, którymi z czasem zainteresowanie malało. Oby w przypadku ARK: Survival Evolved było inaczej.

Drugie miejsce wśród najlepiej sprzedających się tytułów podczas wyprzedaży przypadło Counter-Strike: Global Offensive. Gra już wcześniej znajdowała się w rękach 13 milionach użytkowników Steama, teraz do tego wyniku przybył prawie kolejny milion - 50 procentowa wyprzedaż zachęciła do kupna 900 tysięcy graczy, przynosząc deweloperom siedem milionów dolarów obrotu.

Trzecie miejsce na topliście sporządzonej przez SteamSpy przypadło polskiemu Wiedźminowi 3, który z dziesięcioprocentową zniżką znalazł prawie 100 tysięcy nowych nabywców, przynosząc CD Projekt RED obrót w postaci pięciu milionów dolarów. Pozostałe miejsca przypadły m.in. Elite: Dangerous, Dark Souls II, Wolfenstein: The New Order, a także Śródziemie: Cień Mordoru. Te gry przyniosły twórcom od 2,5 do 1,5 miliona dolarów przychodu. Ostatnie miejsce z trochę ponad milionem, to ponownie polski akcent w postaci Dying Light, które znalazło prawie 40 tysięcy nowych nabywców i jest teraz posiadane przez około 700 tysięcy użytkowników Steama.

Najlepszy biznes na wyprzedaży zrobił jednak nie kto inny, jak sam Steam, przez którego ręce przepłynęło przez ten czas ponad 200 milionów dolarów. A procent z tego oczywiście został w kieszeni niezawodnego Gabe Newella.

12 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
fenr1r

Przecież gry na PC się nie sprzedają.

Tak na poważnie, ktoś się orientuję czy te dane są wiarygodne?

Odpowiedz
G Zaix_91

> Przecież gry na PC się nie sprzedają.
>
> Tak na poważnie, ktoś się orientuję czy te dane są wiarygodne?

SteamSpy wyciąga statystyki przeglądając bazę użytkowników. Podejrzewam więc, że mniej więcej owszem, dane są poprawne, choć trochę mogą rozmijać się z prawdą, przez prywatne konta czy sprzedawanie gier w bundlach jak Humble. Ale ogólnie po pierwsze, chodzi w nich o pokazanie pewnych trendów, a po drugie odnosząc się do pieniędzy - mówimy o przychodzie a nie zysku, co też zmienia postać rzeczy.

Odpowiedz
G Outlander-pro

ARK na pierwszy miejscu? Kolejny sandbox-survival w early access. Że ludzie się nadal na to łapią ...

Odpowiedz
G Kadaj

> ARK na pierwszy miejscu? Kolejny sandbox-survival w early access. Że ludzie się nadal
> na to łapią ...
Jurassic World i wszystko jasne. ;p

Odpowiedz
G Outlander-pro

> Jurassic World i wszystko jasne. ;p
No tak, tym razem zamiast zombie albo plemion kanibali są dinozaury, które jak wiadomo wszyscy uwielbiają :DNie no, to jest pomysł na życie - zrobić kiepską grę survivalową, bo jest na to moda, nigdy nie wychodzić z early access i zgarniać miliony. Kto dołącza do mojego dev teamu? xD

Odpowiedz
G tytacz

>
> > Jurassic World i wszystko jasne. ;p
>
> No tak, tym razem zamiast zombie albo plemion kanibali są dinozaury, które jak wiadomo
> wszyscy uwielbiają :D
>
> Nie no, to jest pomysł na życie - zrobić kiepską grę survivalową, bo jest na to moda,
> nigdy nie wychodzić z early access i zgarniać miliony. Kto dołącza do mojego dev teamu?
> xD

Z tego co widziałem to ARK nie jest wcale takie złe.

Odpowiedz
mythaa

11 milionów - 30%

Odpowiedz
G MisticGohan_MODED

Nawet nie wiem co to jest za gra xP
Z taką obniżką to i tak wynik rozwala.

Odpowiedz
NemoTheEight

>
> > Jurassic World i wszystko jasne. ;p
>
> No tak, tym razem zamiast zombie albo plemion kanibali są dinozaury, które jak wiadomo
> wszyscy uwielbiają :D
>
> Nie no, to jest pomysł na życie - zrobić kiepską grę survivalową, bo jest na to moda,
> nigdy nie wychodzić z early access i zgarniać miliony. Kto dołącza do mojego dev teamu?
> xD
Ja bym w to wszedł,a le nie mam pojęcia o robieniu gier. W sumie o programowaniu i całej reszcie też nie. Ale mogę napisać scenariusz (w sumie przydałoby się napisać cokolwiek co można by wrzucić w opisie na Steama nawet do z założenia badziewnego survivalu), współtworzyć założenia i odpowiadać za kontakty z graczami. I powtarzać jak bardzo jestem podekscytowany tworzeniem się tej gry. Już jestem podekscytowany tym, że jeszcze się nie tworzy i jeszcze nie wiadomo co i po co.
A przy okazji mam pomysł. Zgapmy od paru wcześniej i napiszmy, że bugi to tak specjalnie dla jaj zostawiliście. Nie trzeba będzie ich łatać. Ani czytać raportów o nich.

Odpowiedz
G Outlander-pro

> Ja bym w to wszedł,a le nie mam pojęcia o robieniu gier...
Hehe, trafiasz w sedno z tym postem. Choć a propos robienia gier to jakiś czas temu miałem w planach zrobić z kumplem gierkę w RPG Makerze, ale po jakimś czasie planowania projekt umarł, trzeba mieć do tego niezłe zaparcie. Jak na razie moim największym osiągnięciem game devu było stworzenie kompletnej mapy do HoMM3 xDA tak bardziej a propos tematu, to szokuje ile tych survivalówek się pojawia na steamie w early access, a wszystkie identyczne, zbugowane, niechlujnie zrobione, jawnie cisnące na nagłej popularności gatunki. A ludzie kupują, jakby rozumu nie mieli, im więcej ich wychodzi, tym więcej kupują, damn. Jak na jakieś magiczne zaklęcie, albo zbiorową hipnozę.

Odpowiedz
Phoenixpl

> > Ja bym w to wszedł,a le nie mam pojęcia o robieniu gier...
>
> Hehe, trafiasz w sedno z tym postem. Choć a propos robienia gier to jakiś czas temu miałem
> w planach zrobić z kumplem gierkę w RPG Makerze, ale po jakimś czasie planowania projekt
> umarł, trzeba mieć do tego niezłe zaparcie. Jak na razie moim największym osiągnięciem
> game devu było stworzenie kompletnej mapy do HoMM3 xD
>
> A tak bardziej a propos tematu, to szokuje ile tych survivalówek się pojawia na steamie
> w early access, a wszystkie identyczne, zbugowane, niechlujnie zrobione, jawnie cisnące
> na nagłej popularności gatunki. A ludzie kupują, jakby rozumu nie mieli, im więcej ich
> wychodzi, tym więcej kupują, damn. Jak na jakieś magiczne zaklęcie, albo zbiorową hipnozę.

Szczerze? to niektore te gry w early acces sa lepsze od tych "super produkcji" dobry przyklad na PC to ostatni Batman:P

Odpowiedz