Informacje

Dean Hall - twórca DayZ opuści studio i grę

27

Ma on w planach założenie nowego zespołu i rozpoczęcie prac nad nowymi projektami.

Dean Hall - twórca DayZ opuści studio i grę - obrazek 1

Hall odejdzie z zespołu Bohemia Interactive do końca tego roku. Gra pozostanie w rękach studia, który pracuje nad nią obecnie. On natomiast uda się do Nowej Zelandii, gdzie założy własne studio i będzie próbował gonić marzenia o stworzeniu perfekcyjnej gry sieciowej.

- Jestem jak granat. Nadaję się do specyficznego użytku. Jestem naprawdę dobry w podejmowaniu ryzyka i namawianiu do tego innych, zawsze byłem w tym świetny, przez całe życie. Być może mam po prostu talent do gadki, mogę więc tłumaczyć, namawiać, pokierować ludzi na krawędź i namówić do skoku. To jest właśnie to, co zrobiłem przy DayZ, i to dwukrotnie - raz przy modzie, a raz przy wersji samodzielnej. (...) Ale koniec końców nie jestem osobą, którą chcesz mieć w zespole. (...) Mógłbym stać się kiedyś przyczyną porażki tego projektu, przynajmniej gdybym dalej pozostał w roli lidera - tłumaczy powody swojej decyzji Dean Hall. - Ponadto - ja nigdy nie chciałem się tu znaleźć - dodaje tłumacząc, że początkowo przygoda z DayZ miała potrwać kilka miesięcy, a przeciągnęła się aż do dwóch i pół roku. - To jak gotowanie w kuchni należącej do kogoś innego. Nie chcę cały czas mówić Bohemii, że pewne rzeczy robię w ten, a nie inny sposób oraz tak, a nie inaczej - dodaje Dean.

Jednocześnie Dean nie porzuci projektu nagle i bez przygotowania. Co więcej, według niego - całkowicie nie opuści on go nigdy, zawsze będzie monitorował to co dzieje się z DayZ i w którą stronę gra podąża. Natomiast przez najbliższe miesiące cały czas będzie pracował na dotychczasowym stanowisku, tak długo, aż Bohemia będzie go potrzebowała, a zespół będzie gotowy do zastąpienia Deana kimś innym i poradzi sobie bez jego obecności w studio.

Hall tymczasem ma już trzy spisane koncepcje na nowe projekty, a pracuje obecnie nad jeszcze dwoma. Ma zamiar dalej pracować nad swoją "idealną, sieciową grą" - przez ostatnie miesiące przekonał się, że koncepcja DayZ nią nie jest i brakuje tu kilku aspektów, które weźmie pod uwagę tworząc nowy produkt. Potrwa to całe lata i zdaje on sobie z tego sprawę, dlatego też chce, by ten etap w jego życiu rozpoczął się jeszcze w tym roku.

Jedno trzeba przyznać - to naprawdę zdolny chłopak, który swoje pomysły potrafi przekuć w gotowe projekty. Tak stało się z modem do ArmA II, a następnie z jego samodzielną wersją. Co do DayZ - gra jest jeszcze daleka od ukończenia, ale proces produkcji idzie w dobrym kierunku, a tytuł już teraz kupiony został przez ponad milion klientów.

27 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
ArabSmall

Literówka w temacie :)
opuściu

Odpowiedz
Zalogagit

NIEEE, nie po to stówkę wydawałem by tera ktoś bez jego nadzoru spaprał DayZ, no cóż pozostaje mieć nadzieje że tak nie będzie i życzyć mu powodzenia na nowej drodze.

Odpowiedz
G zawcia

> NIEEE, nie po to stówkę wydawałem by tera ktoś bez jego nadzoru spaprał DayZ, no cóż
> pozostaje mieć nadzieje że tak nie będzie i życzyć mu powodzenia na nowej drodze.
Smuteczek, miejmy nadzieję że jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem i nikt nic nie zepsuje :X

Odpowiedz
G xJaJox

Koleś coraz bardziej przypomina mnie samego - zaczynamy coś, doprowadzamy do ekstazy czekających ludzi i porzucamy, bo traci sens. Pieprznięta sprawa. Nie polecam. Nic dobrego z tego odejścia nie wyjdzie i czuję, że sam Hall nie zrobi już nic szałowego, wydaje mi się, że koleś albo się wypalił, albo przecenia swoje siły z tym "idealnym.."
Sad but true.

Odpowiedz
G Kuaczor

Dean odchodzi bo pewnie Bohemia szczędzi pieniążków i DayZ nigdy nie będzie takie jakie miało/mogłoby być, co mu się zapewne nie podoba zbytnio. Ta gra już od pierwszych pokazów jest skazana na porażkę. To będzie chyba jedna z największych porażek Early access.

Odpowiedz
G Hartus

Ten człowiek jest niepoważny.

Odpowiedz
G Crew_900

Hah wiedziałem, że tak będzie. Zarobili krocie na wersji Alfa to teraz po co robić dalej ?

Odpowiedz
felthat

piszecie jakby tylko on na świecie mógł robić dayz, pomijam fakt że jeszcze rok będzie z nimi siedział

Odpowiedz
G Kuaczor

> piszecie jakby tylko on na świecie mógł robić dayz, pomijam fakt że jeszcze rok będzie
> z nimi siedział
Tu chodzi o to, że facet, który od 2 lat jest lead designerem projektu, opowiada o tym jakie DayZ będzie oh i ah, czego to on tam nie zamierza dodać nagle postanawia odejść. To powinno dać do myślenia, że coś w zespole śmierdzi.

Odpowiedz
Zar0

Machamy do wszystkich, którzy kupili DayZ!!!
*machu machu machu*

Odpowiedz
felthat

> > piszecie jakby tylko on na świecie mógł robić dayz, pomijam fakt że jeszcze rok
> będzie
> > z nimi siedział
>
>
> Tu chodzi o to, że facet, który od 2 lat jest lead designerem projektu, opowiada o tym
> jakie DayZ będzie oh i ah, czego to on tam nie zamierza dodać nagle postanawia odejść.
> To powinno dać do myślenia, że coś w zespole śmierdzi.
przeciez on czesto mowil we wczesniejszych wywiadach ze nie bedzie caly czas z dayz, czesto wymienial okres roku od premiery

Odpowiedz
G Outlander-pro

Cześć, jestem lead designerem, twarzą gry, zapłaciliście już za early access? Dobra, spadam, bo ja "jestem taki krejzi, wybuchowy jak granat". Pożałowania godne i niepoważne.

Odpowiedz
felthat

"I'm still working for another whole year, and more if needed. All I've said is that eventually, I want to do something else :)"

nie zachowujcie się jakby wam kase ukradł, czeka was cały rok z nim, a może i dłużej, jak on odejdzie to dayz sie nie skonczy, gra będzie miała wytyczoną ścieżkę, a pozycję przejmie zapewne ktoś kompetentny
Dayz SA zaczęto robić ponad 1,5roku temu, nie oczekujcie, że osoba po 2,5latach nad projektem nie chce zacząć nowego

Odpowiedz
G Zdenio

"Dean Hall intends to leave developer Bohemia and step down as leader of his hit video game DayZ by the end of the year".

Pod koniec roku opuści Bohemię, to dosyć istotne, prawda? OPUŚCI dopiero, a nie już opuszcza, czy opuścił.

BTW, co z tego? Przecież nad DayZ pracuje już duży zespół. Do końca roku Hall będzie jeszcze się udzielał, a potem? Naprawdę myślicie, że sobie nie poradzą? Że to banda dzieci, które tylko siedzą przy biurkach i słuchają rozkazów Rocketa, bez którego wszystko się posypie? :X

@Zar0 - Wytłumacz mi ten śmieszny żart, bo nie łapię. Kupiłem DayZ, jestem zadowolony z tego, co oferuje. Nie jest dopracowane, ale spędziłem już ze znajomymi w grze kilkadziesiąt godzin i bawiłem się dobrze. Wierzę, że będzie lepiej. Więc tak, ja też macham uprzejmie i dziękuję za troskę.

Odpowiedz
felthat

"I know it’s hard to predict, but how long do you see yourself working on DayZ?

Hall: I think right now, realistically, the next 12 months. Particularly if a console port came in—or ports, if there were changes to certain consoles. I’d say I’m probably being realistic there, to deal with that."
fragment wywiadu z czerwca

Odpowiedz
G Darkstar181

Płaćcie dalej za wersje alfa na steamie, a niedługo w grach będą same tutoriale do ogrania z brakującymi teksturami, bo się panowie developerzy nachapią i pójdą w świat.

Odpowiedz
G larkson

Śmieszny człowiek. Oby jego kolejnym projektem nie był następny Symulator Maratonu aka DayZ.

Odpowiedz
G Mercuror

To się teraz żądania zwrotu kasy posypią :) Mam nadzieję, że gość za to beknie. Tak, wiem, nie sam to robi, ale to on był głową i kierownikiem tego moda i płaciło się potem za grę pod jego produkcją, a nie pod czyjąś inną.

Odpowiedz
G Feallan

Czyżby DayZ nie był "perfekcyjną grą sieciową"?

Właściwie to bardzo dobrze, niech sobie idzie. Przynajmniej nie będzie więcej teatrzyków i niedotrzymanych obietnic. No i może ludzie zobaczą, że gra, która jest w Early Access wcale niekoniecznie musi zostać dokończona, bo może np. cały team granatów postanowi odejść i "gonić marzenia"?

Odpowiedz
G sluable

Tytuł tego newsa to porażka.
Dokładnie jest napisane że najszybciej opuści studio pod koniec tego roku,a z tytułu można wywnioskować że już uciekł z BI jak Wiktor Janukowicz.
Poziom polskich portali dla graczy to dno i metr mułu,co chwilę jakiś mega fail.

Odpowiedz
G dark_master

> Cześć, jestem lead designerem, twarzą gry, zapłaciliście już za early access? Dobra,
> spadam, bo ja "jestem taki krejzi, wybuchowy jak granat". Pożałowania godne i niepoważne.
/i przy okazji do reszty/aha, ale rozumiem, że jak przy wiedźminie 3 działo się praktycznie to samo (tylko nie uruchomiono jeszcze pre-orderów, które niemal niczym nie różnią się od early acess.. no, z tą przewagą dla acess, że można zobaczyć grę) to już można się rozejśc bo przecież od razu można z tyłka wyjąć dwóch nowych leadów którzy bez problemu zastąpią starych?Ludzie, plz.

Odpowiedz
Cygi

Mimo iż rzeczywiście tytuł jest spartolony, to zabawnie brzmi krytyka ze strony kogoś, kto sam błędnie podał nazwisko Janukowycza....chyba, że mnie coś minęło i teraz tak się to pisze? o_O

Odpowiedz
thelemita

Eh. Ja tam z jego wypowiedzi wyczytałem: "Bohemia truła mi dupę żeby wypychać content który mnie nie satysfakcjonuje więc olałem". Nie wiem do końca kto finansował standalone'a, ale raczej nie sam Dean, a jak ktoś płaci, to pewnie i wymaga. Nie pociesza mnie też to "monitorowanie" DayZ, bo monitorować to sobie może, ale nic nie będzie miał do powiedzenia. Cóż. Nie pierwszy raz słyszymy najmniejsze skrzypce świata grające smutną melodię dla ambicji i rozrywki. Może pan Hall rozwinie skrzydła jak mu nikt nie będzie na kark dyszeć.

Odpowiedz
G meJKu

Może zmienicie tytuł i przestaniecie wprowadzać ludzi w błąd? Dean Hell nie opuścił projektu. Zrobi to gdy uzna, że DayZ będzie mogło dalej podążać samo.

Odpowiedz
PrototypX12

Jeżeli coś spartolą to gra idzie do reklamacji i niech oddają kasę za niedoróbkę na steam można jeden raz tak zrobić

Odpowiedz
G Vojtas

Gość jest przynajmniej szczery i teraz wiecie, na czym stoicie. Doceńcie to. ;)

Odpowiedz
G Isildur

> Literówka w temacie :)
> opuściu
Z tego co widzę news ma poprawny tytuł, a tytuł wątku poprawiłem :P

Odpowiedz