Informacje

Aktywa THQ sprzedane. Koch Media największym zwycięzcą?

58

Najwięksi wydawcy niespodziewanie nie odegrali kluczowych ról w licytacji własności THQ. Łupy podzieliły między siebie SEGA, Koch Media, Crytek, Ubisoft i Take-Two.

Aktywa THQ sprzedane. Koch Media największym zwycięzcą? - obrazek 1

22 godziny trwała aukcja, w której na sprzedaż były aktywa THQ. Jej efekty ujawnił prezes firmy, Jason Rubin:

  • Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, studio Relic Entertainment i jego serię Company of Heroes, przejmie SEGA. Słowem nie wspomniano o uniwersum Warhammer 40,000.
  • Koch Media stało się właścicielem Volition, czyli studia odpowiedzialnego za Saint's Row - bodaj najbardziej dochodową serię THQ - a także markę Metro, tworzoną przez 4A Games.
  • Crytek będzie sprawował pieczę nad Homefrontem. Studio pracuje już zresztą nad drugą częścią wojennego FPS-a.
  • Take-Two kupiło nieogłoszony oficjalnie projekt znany jako Evolve.
  • Ubisoft przejął THQ Montreal oraz markę South Park.

Bliższe szczegóły dotyczące dalszych losów gier THQ, zwłaszcza tych, które mają zadebiutować w ciągu kilku najbliższych miesięcy, nie zostały na razie ujawnione. Nowi właściciele marek z pewnością będą podawać stosowne informacje w najbliższym czasie.

Jason Rubin i Brian Farrell przekazali jedynie, że oczekują od nowych właścicieli studiów, że zachowają ich pracowników na dotychczasowych stanowiskach. Sam nie może jednak tego zagwarantować, gdyż nie ma wpływu na dalsze losy poszczególnych ekip. Zespoły, które nie figurują w powyższej liście zostaną najprawdopodobniej zlikwidowane. THQ będzie jeszcze zatrudniać nieliczne osoby ze swojej siedziby po 25 stycznia.

58 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G Longer

A co z Vigil Games ? Czyli marka Darksiders idzie do piachu? Dziwne, ze nie bylo kupca na ta marke...
Po spotkaniu z pierwszym Darksiders znowu poczulem sie graczem..gra dawala ogromna przyjemnosc z obcowaniem z Wojna, cos jak Soul Reaver. Szkoda, ze prawdopodobnie nie bedzie dane mi zagrac w trojke :/

Odpowiedz
G Maciej2801

Darksiders R.I.P

Odpowiedz
Maciek_Adamski

CoH do Segi?
To chyba dobrze zrobi dla serii ;)

Odpowiedz
G Darkstar181

Jestem zadowolony. Coh nie mógł trafić w lepsze ręce (ciekawe co z Dawn of War) a Homefront dla Cryteka to też dobry wybór. Pozostałe marki niewiele mnie obchodzą, no, może poza Darksiders...

Odpowiedz
G Vojtas

Sega skupuje kolejne marki strategiczne. Deep Silver, czyli oddział Koch Media, nieźle się wzbogacił.

Odpowiedz
KikoStyle

Nie jest tak źle jak się może wydawać ^^

Odpowiedz
G Tomoya-kun

> Jestem zadowolony. Coh nie mógł trafić w lepsze ręce (ciekawe co z Dawn of War) a Homefront
> dla Cryteka to też dobry wybór. Pozostałe marki niewiele mnie obchodzą, no, może poza
> Darksiders...
Z tego co widziałem w innych newsach to prawdopodobnie Dawn of War też trafiło do Segi a Darksiders ma razem z Vigil studio Take-Two

Odpowiedz
G SpecShadow

Wyniki są dobre. Acti i EA po fidze.
Virgil? Czytałem, że jesli jakiś podmiot nie jest na sprzedaż to idzie do kasacji.
Teraz niech dokończą Metro i CoH2, potem zobaczymy co dalej. Na przykład z Homeworldem.

Może wreszcie w grach Relica pojawi się balans? :D

Odpowiedz
G Skrzypiec

Sega wzięła wszystko nad czym pracował Relic, więc COH, W40K prawdopodobnie jej.

Szkoda metro :[

Odpowiedz
G kuzyn123

To SEGa ma teraz dwa mocne asy w rękawie, Rome 2 i CoH 2. Wiecie co mnie martwi? Że gra może być zasypana DLCkami jak to miało miejsce w Empire TW, Napoleon TW, Shogun2 TW, ale może nie będzie aż tak źle.

Tego Koch Media w ogóle nie znam, oby nie spieprzyli Metro bo pozabijam :(

Odpowiedz
G Dared00

> Tego Koch Media w ogóle nie znam, oby nie spieprzyli Metro bo pozabijam :(
Deep Silver. Patrz: Dead Island.

Odpowiedz
G Skrzypiec

> Tego Koch Media w ogóle nie znam, oby nie spieprzyli Metro bo pozabijam :(
A Deep Silver kojarzysz?

Ech, wracając do sprawy. Jak THQ już się rozpadło to może COHa 2 dostanie CDP.PL jako wydawca SEGI?

Odpowiedz
G Arcling

Relic do Segi... Ciekawe co też to oznacza dla serii Dawn of War. Oby ją również wspierali, nie tylko CoH.

Na cyklu Darksiders można już chyba postawić krzyżyk.

Odpowiedz
G Deturis

Vigil Games zamknięte razem z Darksiders, niestety - świetna i niedoceniona gra.
THQ dodało jeszcze, że postara się znaleźć nabywców na to co się nie sprzedało, ale szanse są bardzo małe.

Odpowiedz
vegost

Koch Media i seria Saints Row ? Chyba nie jest źle. Duży wydawca, to zawsze duże zaplecze finansowe. Ale czy też pomysłowe ? Mam nadzieję, że nie zmienią nagle koncepcji samej gry bo bardzo bym się zawiódł. Oby to poszło w dobrą stronę, albo niech zostanie tak jak jest :-) Reszta mnie raczej nie interesowała.

Odpowiedz
G Dante_Syn_Spardy

Wiesz THQ też ostatnio zasypywało DLC. Zobacz sobie na SR3 ile tego wyszło. Teraz każda firma tak robi aby się wzbogacić na ludiach co mają za dużo pieniędzy. Sega ostatnio się stara a przynajmniej widać że rynek gier PC jest dla niej ważny bo ostatnio wydaje co popadnie. Nawet gry, które już dawno temu zadebiutowały na konsole. Czyli widać że im się to opłaca i będą dbać o PC-towych graczy. Mi się wydaję że raz zobaczymy serie Total War od Creative Assembly a na następny rok CoH lub Warhammer 40,000. Chociaż z Warhammerem to nie bym był taki pewien bo to THQ w końcu miało licencje na to. No chyba że się dogadali ale w news-ie nie ma wzmianki na ten temat więc bardzo prawdopodobne że Games Workshop nie "udostępnił" licencji.
Koch Media ma Volition no to już nie będzie taki sam Saint Row bo Niemcy mają bzika na punkcie ugrzecznienia gier a ta seria to wiadomo do normalnych gier nie należy. Dlaczego do nich trafiło Metro. Mam nadzieję że czegoś durnego nie wymyślą i gra wyjdzie w marcu jak było planowane. Gra zapowiada się z mega klimatem i nie chciał bym żeby coś się stało.
Dobrze że Crytek ma Homefronta.
T2 to myślę że złapał niezłego wróbelka :)
Ubisoft ciężko powiedzieć. Ale to chyba lepiej niż EA. Dobrze że South Park mnie nie interesuje.
Szkoda mi za to studia Vergil i serii Darksiders. Ogólnie mi szkoda całego THQ bo mieli fajne gry z niezłymi ocenami ale ludzie nie poznali się na takich zarąbistych produkcjach tej firmy. Żegnaj THQ. Dziękuje za serie Red Faction a w szczególności pierwszą cześć. Multi wymiata do tej pory. Dzięki też za serie Darksiders i Metro 2033, która dostarczyła niesamowitego klimatu. Jak by nie patrzeć to THQ też wydawał pierwszego Stalker-a. Za to też dzięki. Wielki wydawca, który poległ na tle innych wcale nie lepszych wydawców. Po prostu mieli pecha. Za co się nie brali i ile by nie mieli pochlebnych recenzji to gra się słabo sprzedawała. Szkoda że nie wytrzymali bo może jak by wydali teraz te gry w marcu to jeszcze może im by się udało.

Odpowiedz
G Madoc

Ciekawe co Crytek zrobi z Homefrontem. Podobno gra jest średnia, ale Crytek ma doświadczenie w FPSach, a w motywie powstańczo-partyzancko-rebelianckim tkwi ogromny potencjał, do tej pory wręcz zaniedbywany przez twórców gier.

Odpowiedz
G bart0ssy

Koniec Darksiders!? Chlip, chlip...
Mam nadzieję, że jednak znajdzie się jakiś kupiec na Vigil Games, szkoda zakopywać tak ciekawe uniwersum...

Odpowiedz
EmperorKaligula

niemcy i saints row... rip swietna seria

Odpowiedz
twardy90

> Ech, wracając do sprawy. Jak THQ już się rozpadło to może COHa 2 dostanie CDP.PL jako
> wydawca SEGI?
A Cenega żeby było śmieszniej dogada się z SEGĄ :)

Odpowiedz
G Reffanov

Szkoda, szkoda i jeszcze raz szkoda. Nie rozumiałem i nie rozumiem czemu w takie kłopoty wpadli, ich gry przecież raczej sprzedawały się dobrze i były dobrej jakości... Cóż. Przynajmniej SEGA ma Relic, więc o CoH etc raczej nie ma się co martwić. Ciekawi mnie za to przyszłość Saint's Row i Darksiders...

Odpowiedz
zbyglu

Moje biedne Metro co z nim teraz będzie?

Odpowiedz
G Longer

No kurde nie pogodze sie z Darksiders ;/ NIe rozumiem tez skoro nie ma nabywcow i nikt nie chce wylozyc kase na Vigil Games to czemu nie odda ich za darmo skoro i tak nic za ten team nie dostanie? No pomyslcie logicznie...

Odpowiedz
G maggit

Who the hell is Koch Media? Serio, co oni wydali?

Odpowiedz
WarpathPL

wolalem THQ a teraz... eh

Odpowiedz
G maggit

> > Who the hell is Koch Media? Serio, co oni wydali?
>
> http://lmgtfy.com/?q=Koch+Media
Old joke is old. Czyli goście od Risena i Dead Island? Chyba nie jest tak źle... choć osobiście wolałbym T2 albo Ubisoft...

Odpowiedz
twardy90

Tak sobie przeglądam historię THQ na anglojęzycznej Wikipedii i trzeba przyznać że THQ to kawał growej historii.

Mam nadzieję że w związku z bankructwem giganta na gramie pojawi się jakiś cykl artykułów na przykład jak doszło do tej tragedii czy sama historia firmy tylko taka szczegółowa podzielona na etapy: wejście na rynek gier, rozkwit, złoty wiek, schyłek, upadek.

To tylko moja skromna sugestia, ale byłoby miło uświadomić niektórych czytelników że THQ nie zajmowało się grami video od początku swojego istnienia.

Odpowiedz
Dishar

> Tak sobie przeglądam historię THQ na anglojęzycznej Wikipedii i trzeba przyznać że THQ
> to kawał growej historii.
>
> Mam nadzieję że w związku z bankructwem giganta na gramie pojawi się jakiś cykl artykułów
> na przykład jak doszło do tej tragedii czy sama historia firmy tylko taka szczegółowa
> podzielona na etapy: wejście na rynek gier, rozkwit, złoty wiek, schyłek, upadek.
>
> To tylko moja skromna sugestia, ale byłoby miło uświadomić niektórych czytelników że
> THQ nie zajmowało się grami video od początku swojego istnienia.
popieram!

Odpowiedz
G Revan91

Mnie tylko ciekawi co z Homeworld 3

Odpowiedz
G Neleron

Utracili płynność finansową.
Tyle. Nic więcej nie trzeba dodawać.

Nie mogli pożyczyć wystarczającej ilości pieniędzy na utrzymaniu aktualnych zobowiązań - przez co z bankrutowali.
Dlaczego tak się stało? O to trzeba się spytać byłego prezesa THQ.
Nietrafne decyzje? Napewno. Nierentowne tytuły? Zawsze wychodzili min. na plusie lub na 0.
Szkoda.

Odpowiedz
G Antosz

> Moje biedne Metro co z nim teraz będzie?
> niemcy i saints row... rip swietna seria

Nie widzę powodu narzekań na Koch Media/Deep Silver. Zarówno Dead Island jak i Catherine nie są grami "ugrzecznionymi", poza tym wydali swego czasu jednego Stalkera (Clear Sky) a ten klimatem, jak wiadomo, jest zbliżony do Metra 2033 więc również o jakość Last Light bym się nie martwił. Szkoda oczywiście THQ, ale pozostaje się cieszyć, że sporo tytułów nie jest zagrożonych skasowaniem.

Odpowiedz
twardy90

> Utracili płynność finansową.
> Tyle. Nic więcej nie trzeba dodawać.
>
> Nie mogli pożyczyć wystarczającej ilości pieniędzy na utrzymaniu aktualnych zobowiązań
> - przez co z bankrutowali.
> Dlaczego tak się stało? O to trzeba się spytać byłego prezesa THQ.
> Nietrafne decyzje? Napewno. Nierentowne tytuły? Zawsze wychodzili min. na plusie lub
> na 0.
> Szkoda.
I jedna z największych porażek uDraw część z was na pewno to kojarzy, a kasy wpakowali w to podobno niemało.

Odpowiedz
G Undertaker

A co z licencją WWE?

Odpowiedz
G Pufson

Ja z gier THQ znam Darksiders I i II, CoH, Warhammer i Homefront (który do mnie jakoś nie przemówił) ale zawsze były to gry bardzo dopracowane co podziwiam do tej pory a czego nie można powiedzieć o takim MoH: Warfighter który mnie odraża po prostu.

Odpowiedz
G Pufson

Jeszcze troszkę zaspamuję. Szkoda że to nie Koch Media kupiło Relic Entertainment. Nie wiem czy graliście w Warhammer: Mark of Chaos tegoż studia. KM ładnie to zrobiło i byłoby to dobre dla uniwersum W40,000.

Odpowiedz
G Azdnak

SEGA i Dow/Coh ... może nie być tak źle ... Przynajmniej oni znają się coś tam na strategiach :p

Odpowiedz
G kesik93

Naprawdę nikt nie chciał Darksiders?! Nikt?! Naprawdę świetne gry i nikt nie chciał ich przejąć?! Boże, co z tą branżą się dzieje. Dobrze, że Saints Row trafiło dobrze. Osobiście myślałem, że na tę markę do poleci jakieś EA albo coś takiego, a tu takie miłe zaskoczenie. I dzięki Bogu, że ani EA, ani Acti nic kupiło.

> Szkoda że to nie Koch Media kupiło Relic Entertainment. Nie wiem czy graliście w Warhammer: Mark of Chaos tegoż studia. KM ładnie to zrobiło i byłoby to dobre dla uniwersum W40,000.

Warhammer: Mark of Chaos zrobiło studio Black Hole Games.

> A co z licencją WWE?

Prawdopodobnie Take-Two.

Odpowiedz
G wojtas022

Cała ta aukcja musiała wyglądać jak handel niewolnikami w XVI wieku. Popatrzyli w zęby, poklepali po barkach - jak zdrowy to kupią.

Smutne to, bo za każdym studiem stoją ludzie z krwi i kości potraktowani przedmiotowo. Z drugiej strony, tym którym się udało, mogą dalej pracować. Reszta...

Odpowiedz
G CristianoRonaldo

Crytek --> Homefront . Przynajmniej wyjdzie coś lepszego niż poprzednik biorąc pod uwagę, że Crytek to obecnie jeden z lepszych producentów gier :)

Odpowiedz
G Harunia

Nie wiem po co Crytekowi ten caly Homefront, przeciez to beznadziejna gra. Crysis jest duzo lepszy, po co kupowac jakies ochlapy?
Co do calego THQ wcale mi ich nie szkoda, w moim mniemaniu wydawali praktycznie same sredniaki, albo i crapy. Bardzo dobre Darksiders (ale tylko czesc pierwsza, bo dwojka to nuda jak cholera) i powiedzmy udany Coh to wyjatki potwierdzajace regule. Reszta to slabiaki.

Odpowiedz
G Laston

Nikt nie chciał Vigil ? Przecież to świetna ekipa, na prawdę nie mogę w to uwierzyć. Sam bym kupił gdybym miał pieniądze ;p

Odpowiedz
G kesik93

> Co do calego THQ wcale mi ich nie szkoda, w moim mniemaniu wydawali praktycznie same
> sredniaki, albo i crapy. Bardzo dobre Darksiders (ale tylko czesc pierwsza, bo dwojka
> to nuda jak cholera) i powiedzmy udany Coh to wyjatki potwierdzajace regule. Reszta to
> slabiaki.
A co z Saints Row, Metro, Red Faction czy Warhammerem?

Odpowiedz
Apusan

GAAP 2012 2011
Net sales $ 830.8 $ 665.3
Net Loss $ (242.5) $ (136.1)
Diluted Loss
Per Share* $ (3.55) $ (2.00)
Non-GAAP
Net sales $ 835.9 $ 802.3
Net Loss $ (97.4) $ (16.0)
Diluted Loss
Per Share** $ (1.42) $ (0.24)

*W milionach dolkow gdyby kogos interesowalo
Info z sprawozdania finansowego za 2012. Widać gdy wejdzie się w szegóły ze kilka marek finansowo było klapami, a te które się sprzedały nie były wstanie tego wyrównać.

Odpowiedz
beziko

Najgorszą informacją jest przejęcie South Parku przez Ubisoft...
Boje się, że spieprzą wszystko :/

Odpowiedz
G Dante_Syn_Spardy

> Nie wiem po co Crytekowi ten caly Homefront, przeciez to beznadziejna gra. Crysis jest
> duzo lepszy, po co kupowac jakies ochlapy?
Bo Crytek robił drugą część na zlecenie THQ. Więc postanowili że będą panami własnego losu i będą mieli własną markę przejętą przez THQ. Homefront nie był aż taki zły. Ale to się potoczyło. Ja się nadal boję Niemców że coś zaczną "poprawiać" przy metrze bo im się naziści nie spodobają i postanowią ugrzecznić grę. I ciekawe co ze studiem 4A Games odpowiedzialne za Metro bo wszędzie jest napisane że Koch przejął tylko prawa do Metra a o studiu nic nie jest wspomniane. Metro robione przez Niemców. To tak jak by oni mieli robić naszego Wiedźmina. Szkoda gadać by niezły crap z tego wyszedł.

Odpowiedz
G MisticGohan_MODED

Szkoda THQ ;/
Lubiłem ich tytuły ;/ Teraz nie będzie to samo ;/

Odpowiedz
Numenpl

szczerze sega raczej nie ma licencji na w40k bo GW coś tam dodało w umowie że tylko relic i THQ dopóki istnieją mają licencję.

Odpowiedz
G Bambusek

> SEGA i Dow/Coh ... może nie być tak źle ... Przynajmniej oni znają się coś tam na strategiach
> :p
Znać to się nie znają, bo są tylko wydawcą. Ale takim, który się jakoś specjalnie do produkcji gier z gatunku nie wtrąca, pozwalając devsom robić swoje. A przynajmniej ja jakiegoś wpływu Segi na Total War czy Football Managera nie widzę. Z takim Ubisoftem mogło by być róznie (chociaż akurat Anno zostawiają w spokoju)

Odpowiedz