Informacje

Gramowicze wybrali grę roku! Zaskakujące rozstrzygnięcia

73

Kilka tysięcy głosów oddali nasi Czytelnicy w konkursie na najlepszą grę 2012 roku, współorganizowanym z firmą nVidia. Znamy już wyniki końcowe - zwłaszcza zwycięzca może się dla wielu okazać zaskakujący.

Gramowicze wybrali grę roku! Zaskakujące rozstrzygnięcia - obrazek 1

Far Cry 3 został przez Gramowiczów wybrany najlepszą grą roku 2012! Produkcja Ubisoftu z pewnością nie była stawiana w gronie faworytów do tego tytułu, ale z drugiej strony nie można powiedzieć, że jest to wyróżnienie niezasłużone - strzelanina, której akcja toczy się na rajskich wyspach, cechuje się naprawdę wysoką jakością i może się dzięki temu pochwalić wyśrubowaną średnią ocen. Nasi Czytelnicy potrafili docenić jej klasę i dlatego to ona triumfuje w naszej zabawie.

Po piętach trzeciemu Far Cry'owi deptało zwłaszcza Assassin's Creed III, które ostatecznie uplasowało się na drugim miejscu. Ubisoft ustrzelił więc dublet. Trzecie, z nieco większą stratą do liderującej dwójki, jest The Walking Dead, które zostało wyróżnione w wielu wcześniejszych plebiscytach.

A gdzie są papierowi faworyci? Mass Effect 3 i Diablo III plasują się tuż za podium, a zaraz za nimi, choć z nieco większą stratą, figuruje Borderlands 2. Za małe zaskoczenie można uznać dopiero dziewiąte miejsce Dishonored i dwunaste Hitman: Rozgrzeszenie. Większej aprobaty nie zdobyło także Halo 4, okupujące miejsce w ogonie drugiej dziesiątki.

Warto zauważyć, że zwycięzca, Far Cry 3, zdobył tylko 15 proc. Waszych głosów, a różnice między kolejnymi lokatami są niewielkie. Oznacza to, że stawka była wyrównana i brakowało w niej jednego czy dwóch wyraźnych faworytów. Czy rok 2013 będzie pod tym względem podobny? Przekonamy się za 12 miesięcy.

Poniżej przedstawiamy klasyfikację końcową. Do piątku ogłosimy osoby nagrodzone w konkursie współorganizowanym z firmą nVidia - ci, którzy oddali głosy na swoich faworytów, mają szansę zdobyć efektowne gadżety.

1. Far Cry 3 - 15,27% głosów
2. Assassin's Creed 3 - 12,89% głosów
3. The Walking Dead - 8,62% głosów
4. Mass Effect 3 - 7,07% głosów
5. Diablo 3 - 6,98% głosów
6. Borderlands 2 - 5,86% głosów
7. Max Payne 3 - 5,24% głosów
8. Guild Wars 2 - 4,85% głosów
9. Dishonored - 4,78% głosów
10. Call of Duty: Black Ops 2 - 3,28% głosów
11. FIFA 13 - 3,20% głosów
12. Hitman Absolution - 3,10% głosów
13. Sleeping Dogs - 2,55% głosów
14. XCOM: Enemy Unknown - 2,54% głosów
15. Need for Speed: Most Wanted - 1,65% głosów
16. Torchlight 2 - 1,56% głosów
17. Journey - 1,43% głosów
18. Darksiders 2 - 1,42% głosów
19. Halo 4 - 1,30% głosów
20. LEGO Lord of the Rings - 1,28% głosów
21. NBA 2K13 - 0,68% głosów
- Planetside 2 - 0,68% głosów
23. Botanicula - 0,65% głosów
- Forza Horizon - 0,65% głosów
- Kingdoms of Amalur: Reckoning - 0,65% głosów
26. Endless Space - 0,57% głosów
27. Dragon's Dogma - 0,54% głosów
28. Fez - 0,28% głosów
29. Spelunky - 0,24% głosów
30. Trials Evolution - 0,20% głosów

73 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G maggit

O ile dobrze pamiętam, to zagłosowałem na wygranego. Myślę, że wygrana całkiem zasłużona, choć fakt, że gra wyszła niedługo przed końcem roku mógł pozytywnie wpłynąć na oceny (uczucie nowości).

Odpowiedz
G kropeCk

Ahahah... czy mnie wzrok mój myli, czy te same gry które zostały uznane za najlepsze typowałem w ankiecie? (AC3, FC3 i TWD) :)

W Far Cry 3 nie grałem, ale z opinii zasłyszanych przeze mnie, ta gra zasłużenie otrzymała miano najlepszej gry roku. Assassin's Creed 3 jak zwykle świetne i na poziomie. The Walking Dead, doskonała fabuła, ale niestety IMO nie dorównuje pierwszym dwóm produkcjom.

Odpowiedz
G kesik93

Miejsca 1-2, 4-5 kompletnie z dupy... Nie wiem kto na te gry głosował, ale na pewno ten ktoś nie zna się na grach.

Odpowiedz
G Dared00

> Miejsca 1-2, 4-5 kompletnie z dupy... Nie wiem kto na te gry głosował, ale na pewno ten
> ktoś nie zna się na grach.
Ludzie to idioci, bo lubią inne gry, niż ja, boo hoo.

Odpowiedz
G Zgreed66

Mass Effect 3 to dla mnie zaskoczenie.

ps. Ciekawe gdzie ja ten plebiscyt zgubiłem ;p

Odpowiedz
G Daelor

> Ludzie to idioci, bo lubią inne gry, niż ja, boo hoo.
Cicho, nie widzisz, że on się zna?

Odpowiedz
Sebo1020

kesik93---> Ty tak na poważnie???????

Odpowiedz
CDRV

Wynik nie jest dla mnie zaskoczeniem wiedzialem ze FC3 to najlepsza gra tego roku. Wiem ze Walking Dead jest super ale prawda jest taka ze to nie jest gra dla mas.. Ze wzgledu jednak na wlasne preferencje Uznalbym ze to ME3 zasluguje na pierwsze miejsce ;p

Odpowiedz
G kesik93

Obiektywne Top3 2012:
1. The Walking Dead
2. Risen 2: Mroczne Wody
3. Sleeping Dogs

Odpowiedz
G Dared00

> Obiektywne Top3 2012:
Dobry troll. Nie ma czegoś takiego, jak obiektywne Top 3. Można co najwyżej wziąć wyniki sprzedaży, bo one są obiektywne.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

"Diablo III" nie zdobyło palmy pierwszeństwa!? "Boże, Ty widzisz to i nie grzmisz?" ;)

Odpowiedz
G Ostrowiak

wybraliśmy?

aha

Odpowiedz
herok123

jak zawsze najgorsze gry wygrywają...

Odpowiedz
G Harunia

> Obiektywne Top3 2012:
> 1. The Walking Dead
> 2. Risen 2: Mroczne Wody
> 3. Sleeping Dogs

Niezle, nadaje sie do Monty Pythona, ten sam poziom absurdu.

Odpowiedz
G Zgreed66

> jak zawsze najgorsze gry wygrywają...
Dawno w kaszanki nie graliśmy? ;p

Odpowiedz
G kotlecik5

> W Far Cry 3 nie grałem, ale z opinii zasłyszanych przeze mnie

Nie grałeś, ale oddałeś głos, bo słyszałeś, że jest dobra? -_-

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Dawno w kaszanki nie graliśmy? ;p
Lepsze kaszanki, czy odgrzewane kotlety? ;)

Odpowiedz
G kotlecik5

> Obiektywne Top3 2012:
> 1. The Walking Dead
> 2. Risen 2: Mroczne Wody
> 3. Sleeping Dogs
Ty chyba nie wiesz co znaczy słowo "obiektywnie".Poważnie? Teraz wszyscy będą się kłócić i wyzywać, które gry to gnioty, a które powinny być na liście, bo "mi się podobają, więc są obiektywnie najlepsze". Ludzie... Ręce opadają...

Odpowiedz
G Deamoon

Mi osobiście żadna z gier z TOP 3 jakoś zbytnio się nie spodobała. Sam oddałem głos na Dishonored.

Odpowiedz
herok123

> > jak zawsze najgorsze gry wygrywają...
> Dawno w kaszanki nie graliśmy? ;p

chyba tak :D ale liczyłem na inne gry

Odpowiedz
G Zgreed66

> Lepsze kaszanki, czy odgrzewane kotlety? ;)
No co ty Kaszanka Zone, nic nie przebije. Zawsze uwielbialem w te tytuły grać. Te emocje, grafika, bugi których nawet Obsidian by się nie powstydził :P

Odpowiedz
G jendrek1988

I to niby zaskakująca informacja? Przecież to było pewne.

Odpowiedz
G mati285

> Poważnie? Teraz wszyscy będą się kłócić i wyzywać, które gry to gnioty, a które powinny
> być na liście, bo "mi się podobają, więc są obiektywnie najlepsze". Ludzie... Ręce opadają...
Welcome to the internet.

Odpowiedz
pobite_gary

> I to niby zaskakująca informacja? Przecież to było pewne.
Walking Dead zamiast Diablo 3 to jednak jest pewne zaskoczenie

Odpowiedz
G Leos8

A tak serio - who cares? Takie to ważne? Nie można oczywiście w nie grać, trzeba się wykłócać, że lepsze ;)

Odpowiedz
G TobiAlex

> Miejsca 1-2, 4-5 kompletnie z dupy... Nie wiem kto na te gry głosował, ale na pewno ten
> ktoś nie zna się na grach.

Nie no lepiej głosować na 3, samograj.

Odpowiedz
volcik97

Temat ogarnięty...
Wracamy się do epoki kamienia łupanego, gdzie rozpindziel i grafika są ważniejsze niż fabuła, bohaterowie i uczucia. The Walking Dead > Far Cry 3, Assassin's Creed 3.

Odpowiedz
G Skrzypiec

1.2.3 teraz ankieta kto kupił wgl. te gry. 10% głosujących? 50% grało na piratach, a 40% nie grało, ale koledzy(czyt. reklamy) mówią że fajne, lub Rojo tak powiedział. :P Już nie ma się co wykłócać o to co jakie miejsce zajęło gdyż ładnie widać że wygrywają rozhejpowane gry.

Odpowiedz
G Dared00

> Temat ogarnięty...
> Wracamy się do epoki kamienia łupanego, gdzie rozpindziel i grafika są ważniejsze niż
> fabuła, bohaterowie i uczucia. The Walking Dead > Far Cry 3, Assassin's Creed 3.
Jakbym chciał świetnej fabuły i bohaterów, to bym kupił książkę. Gra musi mieć dobry gameplay.

Odpowiedz
vegost

> "Diablo III" nie zdobyło palmy pierwszeństwa!? "Boże, Ty widzisz to
> i nie grzmisz?
" ;)
Bardzo dobrze, bo inaczej musiałbym się pochlastać :) Oczywiście zaskoczenia nie ma. Nie było tam za dużo gier do wyboru. Ale cieszę się, że chociaż "The Walking Dead" jest na podium. Zasługuje na to pełną gębą :) Może następnym razem będzie lepiej :)

Odpowiedz
G jarekao

Z 30 przedstawionych tytułów grałem tylko w Mass Effect 3 więc ciężko mi powiedzieć czy wylądował za wysoko czy za nisko, bo nie mam porównania z innymi grami. W tych wszystkich rankingach ciekawi mnie dość niska pozycja Guild Wars 2, gry która zapowiadała się bardzo ciekawie. Myślałem że nowy Hitman też wskoczy parę miejsc wyżej.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Bardzo dobrze, bo inaczej musiałbym się pochlastać :) Oczywiście zaskoczenia nie
> ma. Nie było tam za dużo gier do wyboru. Ale cieszę się, że chociaż "The Walking Dead" jest
> na podium. Zasługuje na to pełną gębą :) Może następnym razem będzie lepiej :)
W "TWD" nie grałem - kiedyś na pewno zagram. Teraz mam o wiele większe zaległości. A "FC3" to IMHO solidna produkcja. :)

Odpowiedz
vegost

> W "TWD" nie grałem - kiedyś na pewno zagram. Teraz mam o wiele większe zaległości.
> A "FC3" to IMHO solidna produkcja. :)
The Walking Dead niszczy wszystko co do tej pory widziałem :-) A to tylko gra niezależna ;p

Odpowiedz
G Karnifex

Co!? Halo na 19 miejscu, damn...

Odpowiedz
G MisioKGB

Far Cry 3 zasłużenie 1 miejsce, gra kozacka, poza tym na drugim imo powinien być The Walking Dead, popłakałem się na końcu a stary chłop już jestem :)

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Nie no lepiej głosować na 3, samograj.
Albo na 4-kę lub 5-tkę. ;)

Odpowiedz
Naimad-PL

FAR CRY 3 na pierwszym miejscu?! <lol2> to się uśmiałem.
oprócz grafiki i otwartego świata nic w tej grze ciekawego niema, grałem w farcry3 i to jest dno, chowamy się za małym krzaczkiem gdzie widać nas gołym okiem, ale AI jest na bardzo wysokim zaawansowanym poziomie że nas nie widzą w najmniejszym krzaczku, tak samo możemy się skradać z bronią w reku, przeciwnik musi na nas się patrzeć przez 5 sekund żeby z czaić się że mamy w ręku broń i podkradamy się do ich bazy.
Szczerze to i tak jest bezsensu głosować na gry roku skoro gra która została wydana na początku lub w połowie roku się znudziła bo przeszło się ją całą a gra która wyszła przed końcem 2012 roku się nie znudziła podczas głosowania bo niedawno co wyszła wiec nie zdążyło się ją przejść i dużo ludzi nie będzie głosowała na te gry co już się znudziły tylko na tą w którą aktualnie grają i się wkręcili, ale tego że się wkręcili w tamte np bardziej to tego nie pamiętają i nie biorą pod uwagę tego że far cry 3 także się znudzi i to może nawet szybciej niż tamte.

Dla mnie 3 najlepsze gry roku to
1.KINGDOMS OF AMALUR RECKONING
2.BORDERLANDS 2
3.DIABLO III

Odpowiedz
G Ciekawski94

Hitman coś nisko.

Odpowiedz
G Harunia

"Szczerze to i tak jest bezsensu głosować na gry roku skoro gra która została wydana na początku lub w połowie roku się znudziła bo przeszło się ją całą a gra która wyszła przed końcem 2012 roku się nie znudziła podczas głosowania bo niedawno co wyszła wiec nie zdążyło się ją przejść i dużo ludzi nie będzie głosowała na te gry co już się znudziły tylko na tą w którą aktualnie grają i się wkręcili, ale tego że się wkręcili w tamte np bardziej to tego nie pamiętają i nie biorą pod uwagę tego że far cry 3 także się znudzi i to może nawet szybciej niż tamte."

Holy Batman, niezly strumien swiadomosci.

Odpowiedz
G Tenebrael

To zestawienie pokazuje jedną ciekawą rzecz. Mianowicie, że mimo strasznego shitstormu i masy ujadaczy na forach, Diablo 3 jednak się niemałej grupie graczy podoba. Nie chcę wnikać, czy powinno, czy nie powinno się zakwalifikowac do TOP3. Chodzi mi jedynie o to, jak duży może być rozdzwięk między głosnymi ludkami na forach, a rzeczywistymi proporcjami "lubiących" do "nielubiących" (dotyczy to zreszta każdej gry, D3 jest tu tylko przykładem).

Odpowiedz
G Harrolfo

Oczywiście wygrały tytuły popularne.
A nie zawsze są to tytuły najlepsze. Taki na przykład Asasyn 3 - bardzo dobra gra, ale do GOTY sporo jej brakuje (o ME3 nawet nie ma sensu wspominać). Dishonored - gra dobra, ale nie zasługuje na miano najlepszej w roku 2012.

Odpowiedz
Jarsston

Trochę dziwny wybór,a zwłaszcza pierwsze i drugie miejsce,ale jak kto woli.Obie gry już ograłem i nie ciągnie mnie z powrotem do nich,chyba,że na prawdę nie będę miał w co grać.Nie są to gry tragiczne,ale grając w nie cały czas miałem wrażenie,że to już było.I niestety dość szybko wkrada się monotonia,szczególnie w Far Cry 3.Z zeszłego roku miło wspominam granie w ME3,Max Payne 3 i Sleeping Dogs.

Odpowiedz
G SpecShadow

Niska pozycja Diablo3 rodzi pytanie - czy następna gra z tej serii lub dodatek będzie się dobrze sprzedawała co podstawka? Inaczej okaże się, że ktoś przejrzał na oczy.

Odpowiedz
G Qwerki

T:E na 20 miejscu! No bez jaj!

Odpowiedz
Rico32

Dla mnie powinien być Assassin's creed 3 :)

Odpowiedz
G Myszasty

Swoją drogą standard. Niemal zawsze w plebiscytach wygrywają gry mające premierę pod koniec roku. Nie, żeby FC3 był złą grą.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Swoją drogą standard. Niemal zawsze w plebiscytach wygrywają gry mające
> premierę pod koniec roku. Nie, żeby FC3 był złą grą.
Bo wtedy jest po prostu największy wysyp dużych produkcji, Myszasty. :) Wcześniejsze takie okienko wydawnicze to późna wiosna - niektórzy głosujący we wszelkich rankingach pomijają lub zapominają gry z tego okresu, np. "Maxa Payne'a 3" (choć siódma lokata na Gramie nie jest zła w przypadku tej produkcji).

Odpowiedz
Riddl3r

1. Sleeping Dogs
2. Max Payne 3
3. Far Cry 3
4. Chivalry
5. Hitman

Oczywiście, to moja, subiektywna opinia ;]

Odpowiedz
G Sandro

W sumie pokrywa się to w większości z moimi głosami. Moim faworytem był The Walking Dead, który mimo kilku wad zrobił na mnie największe wrażenie w zeszłym roku. Assassin's Creed 3 również zdobył mój głos za ładne zwieńczenie historii Desmonda i kolejne świetnie wykorzystane tło historyczne. W Far Cry 3 jeszcze nie grałem więc trzeci głos oddałem na Max Payne 3. Nie była to tak do końca gra, której oczekiwałem, ale miała kilka świetnych motywów i grało mi się w nią naprawdę dobrze.

Odpowiedz