Informacje

Unia Europejska wypowiada wojnę kartelom

9

Wielomilionowe kary dla producentów pamięci. Informacja z pogranicza naszej tematyki, niemniej dość ważna i uzmysławiająca wszystkim, jakie mechanizmy stoją często za cenami elektroniki.

Po trwającym kilka lat śledztwie, Komisja Europejska obwieściła dziś nałożenie kar na dziewięć firm produkujących kości pamięci. Suma, o której mowa to całkiem poważna kwota 331.273.800 euro.

Unia Europejska wypowiada wojnę kartelom - obrazek 1
Samsung, Hynix, Infineon, NEC, Hitachi, Mitsubishi, Toshiba, Elpida i Nanya oskarżone zostały o zawiązanie kartelu, który w latach 1998 - 2002 dyktował, niezależnie od popytu i podaży oraz zasad wolnego rynku, ceny na produkowane przez wymienione firmy pamięci DRAM. W procederze brała również udział firma Micron, jednak uniknęła ona kary, gdyż została objęta specjalnym immunitetem w zamian za ujawnienie kartelu i przekazanie informacji o szczegółach jego działalności. Firmom udowodniono stosowanie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezgodnych z prawem praktyk, łamiących prawo do uczciwej konkurencji. Najbardziej dotkliwymi karami obłożone zostały firmy Samsung (145,7 milliona euro), Infineon (56,7 milliona euro) oraz Hynix (51,4 milliona euro).

Komisarz UE do spraw konkurencji, Joaquín Almunia, powiedział, że wyrok ten jest dla Komisji Europejskiej kolejnym kamieniem milowym w walce z kartelami. Jest to dopiero początek tego typu spektakularnych działań z jej strony, a zakończenie tego śledztwa i uwolnienie zaangażowanych w nie ludzi, oznacza automatyczne przyspieszenie kilku innych, toczących się równolegle dochodzeń.

Czy Komisja Europejska nakładając te kary da do myślenia producentom? A może wyświadczyła właśnie nam, klientom wilczą przysługę, dając kilku firmom pretekst do kolejnych podwyżek?

9 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
Phoenixpl

no KE musi jakos pokazac ze pracuje;p i jeszcze kasiora do kasy UE wpadnie;p niemniej jednak sobie zasluzyli na te kary :P

Odpowiedz
G TobiAlex

No pamiętam te wahania cen pamięci (swoją drogą sklep, w którym pracowałem, nieźle się obłowił :)

Odpowiedz
xxxtonyxxx

kolejny sukces euro-nazizmu

Odpowiedz
Morgul

> kolejny sukces euro-nazizmu
znowu lekow nie wziales?

Odpowiedz
EmperorKaligula

> znowu lekow nie wziales?
sorry stary, ale podpisujac traktat zgodzilismy sie respektowac dyrektywy - unia powie, ma byc i tyle. bedzie jak za czasow zsrr, tylko bez jawnych sluzb specialnych. Kolega wyzej ma racje: ein Volk ("europejczyk), ein Reich (UE), ein Euro (wspolna waluta, ktora znaczy coraz mniej po akcji z grecja) - zamordyzm (internet na cenzuowanym) i gospodarka centralnie sterowana welcome! Pozostalo odliczac do updaku tego socjalistycznego molocha.oczywiscie nie w kazdej decyzji musimy sie zgadzac z UE - ale to kwestia czasu, dla mnie to kolejny rozbior, bo oddalismy czesc wladzy w obce rece

Odpowiedz
G hans_olo

> znowu lekow nie wziales?
Sam wielu aspektów uczestnictwa w Unii po prostu nie toleruję, ale widać krótką masz pamięć. Przed tym, jak kupowałem swojego pentaka 3 w ciągu trzech miesięcy ceny RAM skoczyły w górę tak, że w zasadzie stanowiły nawet do 40% ceny komputera. Musiałem ciąć koszty we wszystkim co się dało, bo za głupie 128 MB, które w lutym 2000 kosztowały 120 zł musiałem dać w lipcu bagatela 700 zł. Skurczył mi się dysk, zamiast Leadtek GF 2 GTS DDR miałem tandetnego GF2 MX z SDRAM. Mało tego, jeśli chciałeś kupić samą pamięć, to sklepy odmawiały, ponieważ podaż była tak niska, że nie mieliby sprzętu do budowy zestawów, a na zestawy czekało się dwa tygodnie. Tak, ta kara jest w 100% należna.

Odpowiedz
G rajdo

> sorry stary, ale podpisujac traktat zgodzilismy sie respektowac dyrektywy - unia powie,
> ma byc i tyle. bedzie jak za czasow zsrr, tylko bez jawnych sluzb specialnych. Kolega
> wyzej ma racje: ein Volk ("europejczyk), ein Reich (UE), ein Euro (wspolna waluta, ktora
> znaczy coraz mniej po akcji z grecja) - zamordyzm (internet na cenzuowanym) i gospodarka
> centralnie sterowana welcome! Pozostalo odliczac do updaku tego socjalistycznego molocha.
>
> oczywiscie nie w kazdej decyzji musimy sie zgadzac z UE - ale to kwestia czasu, dla mnie
> to kolejny rozbior, bo oddalismy czesc wladzy w obce rece
chce tylko przypomnieć że my też jesteśmy w tej złej unii która ma nam coś mówić.a w ogóle to nie jest miejsce na wylewanie swoich żali na temat obecnej sytuacji politycznej kraju.podsumowując:go cry to your mama!

Odpowiedz
EmperorKaligula

> chce tylko przypomnieć że my też jesteśmy w tej złej unii która ma nam coś mówić.
> a w ogóle to nie jest miejsce na wylewanie swoich żali na temat obecnej sytuacji politycznej
> kraju.
> podsumowując:
kolega wyzej byl nieswiadomy zapedow totalitarnych ue, to mu je krotko wylozlem. "To nie jest miejsce na wylewanie swoich zali odnosnie tego co komentuje."> go cry to your mama!
wole do Twojej ^^ (tak, jestem jeszcze bardziej chamski niz Ty)

Odpowiedz
G rajdo

> > go cry to your mama!
>
> wole do Twojej ^^ (tak, jestem jeszcze bardziej chamski niz Ty)
+1trochę w stylu "chyba Ty", ale podoba mi się :P

Odpowiedz