Trwają prace nad formatem MT9; MP3 do lamusa?

Adam "Harpen" Berlik
2008/06/16 16:18

Niemal wszystko, co zapowiada się (lub faktycznie jest) rewolucyjnie, pochodzi ze wschodu. Nie inaczej jest tym razem - firma Audizen z Korei Południowej opracowuje format MT9 charakteryzujący się dźwiękiem podzielonym na sześć kanałów (wokal, gitara, bas, etc.), który ma sprawić, by popularne MP3 przeszło do lamusa.

W tym miesiącu, w Niemczech spotkają się przedstawiciele koncernów MPEG (Motion Pictures Experts Group) oraz Audizen z Korei Południowej. Druga ze wspomnianych firm ma przedstawić tej pierwszej format MT9 mający predyspozycje ku temu, by wyprzeć z rynku popularne MP3. Zapowiada się on naprawdę rewolucyjnie i ciekawie. O sile MT9 ma świadczyć fakt podzielenia pliku muzycznego na sześć różnych kanałów takich, jak gitara, wokal, basy itd. Dzięki nim możliwe będzie decydowanie o poziomie głośności poszczególnych części składowych utworu. Trwają prace nad formatem MT9; MP3 do lamusa?

Nie da się ukryć, że nawet w przypadku, gdy MT9 okaże się naprawdę godnym następcą MP3, to, czy wejdzie w życie zależeć będzie od widzimisię użytkowników. Można tutaj śmiało przytoczyć historię klawiatury DVORAK, charakteryzującej się przystępnym rozkładem klawiszy - teoretycznie była ona skazana na sukces, lecz klienci woleli pozostać przy sprawdzonym i zasłużonym QWERTY. Czy tak samo będzie z MT9 i MP3?

Może stać się również tak, że na rynku obowiązywać będą dwa formaty. Jeden dla osób niewymagających dźwięku w super jakości, zaś drugi dla bardzo wymagających odbiorców.

GramTV przedstawia:

Komentarze
24
Olamagato
Gramowicz
17/06/2008 00:42

Rewolucja to by był format, który łączy ze sobą MIDI i wokal. Niestety istnieje to tylko w studiach nagraniowych bo jest to surowa postać nagrania cyfrowego. Tylko jednak taki format były konkurencyjny dla MP3 ponieważ miałby:1. Fantastyczny stosunek pojemności do jakości (5 razy mniejszy niż odpowiednik w MP3) bo kompresji i to w niskiej częstotliwości podlegałby tylko (monofoniczny?) wokal.2. Bezstratną jakość podkładu muzycznego3. Możliwość odseparowania każdego instrumentu lub wokalu, jego głośności i położenia w tle.4. Doskonała jakość niezależnie od tego czy odtwarzana na systemie stereo, 4.1, 5.1, 7.1 czy innym.Jedynym minusem byłoby sprzętowe ograniczenia jakości dźwięku do lokalnego generatora MIDI/GS. Ale dzisiaj to nie problem bo do otrzymania nawet studyjnej jakości dźwięku wystarczy maks. 64 MB pamięci na próbki i lepszy procesor od telefonu komórkowego.A to co jest proponowane, to po prostu chała, która zniknie zanim powstanie.

Usunięty
Usunięty
16/06/2008 21:47

To przyszłość i zrewolucjonizowanie będzie, nie powiem, ale MP3 nie prędko "pójdzie do lamusa" , a w każdym bądź razie ja tak myślę. :>

Usunięty
Usunięty
16/06/2008 21:11

Fajna rzecz. Miło będzie móc np wyciągnąć z piosenki wokal :)




Trwa Wczytywanie