Modułowy komputer przyszłości?

Renor Mirshann
2007/08/19 12:50

Richard Choi przedstawił w swoim nowym projekcie ciekawe podejście do wyglądu komputera osobistego. Czy PC w formie wielu niezależnych modułów ma w przyszłości szansę na rynkowy debiut, nie mówiąc już o sukcesie?

UNI to projekt modułowego komputera, w którym ważniejsze elementy zwyczajnego peceta nie są trzymane w jednej obudowie, ale rozdzielone w formie niezależnych od siebie elementów. Klient kupuje tylko te moduły, których potrzebuje, wszystko jest banalnie proste w podłączeniu i obsłudze. Modernizacja zestawu daje spore możliwości i również jest nieskomplikowana, polega bowiem wyłącznie na zamianie lub dokupieniu odpowiedniego modułu. Modułowy komputer przyszłości?

Dzięki korzystaniu z bezprzewodowego, szerokopasmowego rozszerzenia USB poszczególne części komunikują się ze sobą z prędkością 480 Mbps. Moduł o nazwie Think to główna jednostka obliczeniowa, DVD pozwala oczywiście na odczyt zewnętrznych nośników danych, w Store mieszczą się twarde dyski i tak dalej.

Autorem tego konceptu jest Chińczyk Richard Choi, pracownik firmy LiteOn, w której został zatrudniony w 2003 roku, po zdobyciu nagrody w konkursie dla projektantów sprzętu. Aktualnie tworzy w Dubaju. Trzeba przyznać, że jego dzieło prezentuje się w formie cyfrowej bardzo interesująco – bezproblemowa rozbudowa, prostota obsługi i ciekawy wygląd. Problemem mogłaby być tylko zależność więcej możliwości = więcej zajętego miejsca na biurku. W każdym razie, jeśli w przyszłości miałaby nastąpić jakaś pecetowa rewolucja, może będzie wyglądać podobnie?

GramTV przedstawia:

Komentarze
127
Usunięty
Usunięty
28/08/2007 16:16

Niezbyt dobry pomysł...może i wygodny ale jak dla mnie to się nie sprawdzi...

Usunięty
Usunięty
20/08/2007 20:44
Dnia 20.08.2007 o 20:16, Olamagato napisał:

głównymi ośrodkami przetwarzania danych w komputerze domowym bo przeszliśmy już tam do transferów i obróbki rzędu 5 GB/s lub więcej.

owe główne ośrodki czyli cpu, gpu oraz pamięć będą pewnie zamknięte w jednym module (think). jak nie to i 2 zera dodane mogą nie starczyć (fsb procesora uż się liczy w gb/s, a do czasu ew wprowadzenia takich komputerów do sprzedaży pewnie jeszcze wzrośnie.

Olamagato
Gramowicz
20/08/2007 20:16
Dnia 20.08.2007 o 17:41, sig. napisał:

a co powiesz na sata? interfejs jak najbardziej szeregowy, który wyparł równoległy.

Tak, tylko zawsze trzeba się zastanowić dlaczego. A dlaczego?Ponieważ transmisje dyskowe i tak są realnie ograniczone budową samych twardych dysków i innych urządzeń pamięci masowej. Różnica jest conajmniej rzędu wielkości, albo nawet więcej.To z tego powodu wszelkie interfejsy dla peryferiów ewoluują w kierunku dużo prostszych w obsłudze dla użytkownika interfejsów szeregowych. Zauważ, że takie bardzo wolne urządzenia jak od 1980 r. klawiatura, potem mysz, niedawno drukarka i ostatnio twarde dyski kolejno przechodzą na transfer szeregowy. W tym samym czasie prędkość przetwarzania CPU wzrasta wykładniczo podczas gdy prędkości transmisji dla tych urządzeń liniowo, degresywnie lub w ogóle zatrzymały się w miejscu.

Dnia 20.08.2007 o 17:41, sig. napisał:

480 mb/s to stanowczo za mało jest już inna sprawą, przydało by się jeszcze 0 na końcu.

Nawet jeżeli dyski twarde potrafiłyby jutro transmitować z prędkością 500 MB/s (a nie potrafią), to nadal będzie to rząd wielkości różnicy w porównaniu z prędkością obiegu informacji między głównymi ośrodkami przetwarzania danych w komputerze domowym bo przeszliśmy już tam do transferów i obróbki rzędu 5 GB/s lub więcej.




Trwa Wczytywanie