Informacje

Wirtualny starożytny Rzym

21 Renor Mirshann

Po dziesięciu latach pracy ekipie naukowców z całego świata udało się stworzyć zerojedynkowy odpowiednik starożytnego Rzymu. Rome Reborn to największe do tej pory przedsięwzięcie odtworzenia kompletnego miasta w rzeczywistości wirtualnej.

Rome Reborn to ponad 7 tysięcy modeli 3D, które składają się na komputerową rekonstrukcję starożytnego Rzymu. Ten trójwymiarowy plan miasta można oglądać z zewnątrz w czasie rzeczywistym, z pełną swobodą poruszania kamerą. Odwzorowano również dokładnie wnętrza 30 budynków, w których przyjrzeć się można wszystkiemu, łącznie z posągami, freskami i innymi dekoracjami. Wśród nich jest Senat, Koloseum i świątynia Wenus i Romy – największe miejsce kultu bóstw antycznych w stolicy Cesarstwa Rzymskiego.

Rome Reborn - obrazek 1
Rome Reborn

Bernard Fisher, dyrektor projektu, stwierdził na konferencji prasowej (zorganizowanej z okazji doprowadzenia Odrodzenia Rzymu do wersji 1.0) że to, co możemy oglądać dzisiaj, to efekt nie tylko dziesięciu lat pracy naukowców i grafików, ale również pięćsetletniego dorobku poprzednich pokoleń – często korzystano z dzieł licznych uczonych, architektów i artystów, którzy utrwalali Rzym w swoich pracach od czasów Renesansu.

Symulacja pokazuje Rzym takim, jakim był około 320 roku n.e. - czyli w czasach swojej największej świetności, za panowania cesarza Konstantyna. Szacuje się, że wtedy miasto zamieszkiwało około milion obywateli. Powstała z idei zebrania wszystkiego, czego ludzie do tej pory dowiedzieli się o tej wielkiej metropolii i przedstawienia tych informacji w przyjaznej formie graficznej. Dzięki temu możliwe jest teraz przeprowadzenie wielu ciekawych porównań, symulacji czy eksperymentów. No i podziwianie architektury antycznej. Do obecnej wersji można oczywiście cały czas wprowadzać poprawki – będzie ona nadal aktualizowana.

Na oficjalnej stronie internetowej projektu dostępne są filmiki przedstawiające go w akcji. Nie zachwycają może płynnością i widać na nich niewiele szczegółów, ale zdecydowanie pomagają zdać sobie sprawę z ogromnego wysiłku, jaki został włożony w przygotowanie Rome Reborn.

21 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G Rexaw

Brzmi niezle ... :)

Odpowiedz
G Pawlo09

To możę być fajne

Odpowiedz
G stsatan

Bąba niezle to wykombionowali

Odpowiedz
G SimFury

Najpierw Rzym niedługo cały świat :D

Odpowiedz
G dark raziel

Teraz zrobią z tego MMO. Profesja: sprzedawca kur.

Odpowiedz
G Petro89

Taak zrobię z tego mmo... mogłoby być ciekawe największa miasta świata w średniowieczu gdzie panuje korupcja, siła, magia i smoki...

Odpowiedz
G Klimos

Ale co oni zamierzają z tym dalej zrobić? Sprzedawać jako program, udostępniać w internecie za lub bez opłat, czy może poinstalować standy z programem w różnych muzeach Wiecznego Miasta?

Odpowiedz
Kocis1524

Pewnie będą to sprzedawać za jakieś 1000$

Odpowiedz
G Phelela

Gdyby nie te koloseum na środku , przypominałoby to troche dzisiejsze osiedla , teraz z tego może powstać naprawde fajna gierka a do tego szczegółowa :]

Odpowiedz
G Beliar-13

Gdyby tak zrobili gierke w świecie tego miasta....to by był realizm :D

Odpowiedz
G Fang

Mogliby to zrobić na Unreal Engine 3.0 wyglądałoby lepiej :D

Odpowiedz
G Word up

Faktycznie mało szczegółów:P
...aby tylko nie zrobili z tego gry mmo.

Odpowiedz
G SzolMisz

Super projekt! Fakt, że mało szczegółów, ale kawał roboty zrobiony! Efekt końcowy dobry:)

Odpowiedz
G milten6

Czekam na rekonstrukcję średniowiecznej Europy ... :P

Odpowiedz
G Joorg

No fajnie wyszło. Fajna będzie taka gierka :)

Odpowiedz
gotcha

Trochę się napracowali ^o^

Odpowiedz
Paweł Age

Po zdjęciu i czasie produkcji widać że pochłonął ten projekt mnóstwo pracy i twórcy włożyli w to dużo wkładu. Jeśli chodzi o grafikę to piękna szczegółowość :)

Odpowiedz
Ashgan23

Mogli by to sprzedać jakieś firmie która zrobiła by z tego mmorpg :), fajnie by było chodzić wirtualnie po starożytnym rzymie i wykonywać zadania;p

Odpowiedz
G Kifa

Genialna robota! A wszystkich którzy myślą, że z tego będzie jakakolwiek gra, muszę zmartwić - to projekt stricte naukowy... :]

Odpowiedz
G dzordzi

No ciekawe, już chcę się wybrać w podróż do Rzymu bo w realu to raczej nie mam możliwości:(

Odpowiedz
G Gol Galad

Nioo - historycy swietuja :P

Odpowiedz
Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
Najnowsze
Lubisz nas?