59% brytyjskich nauczycieli za grami

Domek
2006/01/16 10:21

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania wykazały, że aż 59% tamtejszych nauczycieli wspiera ideę wykorzystywania gier w pracy z podopiecznymi. Wprawdzie te deklaracje nie we wszystkich przypadkach przekładają się na faktyczne działania, ale i tak wygląda to całkiem korzystnie.

Ankieta objęła reprezentatywną próbkę tysiąca nauczycieli podstawówek i szkół średnich. Ze wspomnianych 59% respondentów, którzy odpowiedzieli, że rozważają wykorzystanie gier w swojej pracy, 53% odpowiedziało, iż jest to dobry sposób na poprawienie motywacji i zaangażowanie młodzieży w lekcje. No i 60% odpowiadających było zdania, że oprócz poprawiania zręczności czy spostrzegawczości, gry dostarczyć mogą również konkretnej wiedzy.

Wszystko to bardzo pięknie, ale z realizacją nie jest już tak różowo. Wprawdzie niemal 1/3 nauczycieli już elektroniczną rozrywkę w edukacji wykorzystywała, ale pozostali mają pewne wątpliwości - uważają, że gry mogą prowadzić do zachowań antyspołecznych. Jako argument przeciw podano też brak konkretnych dowodów na pozytywny wpływ gier i ogólnie niedostateczne zbadanie tematu.

Mimo wszystko jednak, po coraz częstszych aferach, związanych z elektroniczną rozrywką i dość często pojawiającymi się opiniami o jej szkodliwości, takie wyważone (a nawet przechylone nieco w drugą stronę) opinie cieszą. Może jeszcze jest dla nas jakaś przyszłość i miejsce na tym świecie, kto wie.

GramTV przedstawia:

Komentarze
28
Usunięty
Usunięty
17/01/2006 12:49

Co za bzdury!Dla mnie jedynym autorytetem w tej dziedzinie pozostaje Jack Thompson a nie jakieś nieobiektywne badania zrobione na życzenie samych twórców i dystrybutorów gier ;P

Usunięty
Usunięty
17/01/2006 12:35

U mnie na półce stoją eduromy - bardzo fajne edukacyjne programy - uczysz się, oglądasz filmiki, rozwiązujesz zadania, czytasz teksty źródłowe itp. Muszę przyznać, że jak chodziłam do gimnazjum bardzo mi to pomagało... Może to nie do końca gra, ale zawsze to interaktywe.

Usunięty
Usunięty
17/01/2006 10:28

J.a.K trafne spostrzeżenie. Zamiast siedziec na historii i wkówać historie państwa polskiego , odpalic kompa i pogrywać w kampanie strategiczne państwem POlskim :D




Trwa Wczytywanie