HTC Vive zapowiedziało nowe gogle VR. Ewolucja czy rewolucja?

Adam "Harpen" Berlik
2021/05/11 18:00
0
0

Wiemy już, czego możemy spodziewać się po HTV Vive Pro 2 dla graczy i HTC Vive Focus 3 dla biznesu. Oba urządzenia zadebiutują jeszcze w tym roku.

21 kwietnia 2021 roku miałem okazję wziąć udział w prezentacji, którą poprowadził Graham Wheeler, czyli dyrektor generalny HTC VIVE EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Dzięki temu kilka tygodni przed konferencją VIVECON 2021 poznałem plany firmy HTC związane z goglami wirtualnej rzeczywistości. Co ciekawe, producent urządzeń VR zdecydował się na dość nietypowy sposób zapowiedzi, bowiem spotkanie odbyło się właśnie z użyciem wspomnianej technologii. Jak to możliwe?

HTC Vive zapowiedziało nowe gogle VR. Ewolucja czy rewolucja?

VIVE Sync – co to jest?

Przyznam szczerze, że sam początkowo nie do końca wiedziałem, jak to działa, ale po wykonaniu krótkiego researchu zrozumiałem ideę VIVE Sync. Mowa w tym przypadku o narzędziu, które pozwala na spotykanie się z innymi osobami w wirtualnej rzeczywistości. Nie pojawiają się w niej oczywiście nasze sylwetki, lecz ich odpowiedniki w formie awatarów, które przygotowujemy w niezbyt rozbudowanym, lecz w zupełności wystarczającym kreatorze. Siadamy sobie na wirtualnym krzesełku, możemy zmieniać ustawienia kamery, o ile zajdzie taka konieczność, przełączyć się na tryb prezentacji, by mimo odległej pozycji od wyświetlacza zobaczyć wszystkie szczegóły, a nawet zejść na sam dół i obejrzeć z bliska obiekty udostępnione przez prowadzącego. Tak właśnie można było zobaczyć w pełnym 3D najnowsze gogle VR od HTC Vive, które niebawem ujrzą światło dzienne.

Zostając jeszcze na chwilę w temacie VIVE Sync dodam, że jeśli nie dysponujemy goglami VR, to i tak możemy dołączyć do prezentacji/spotkania organizowanego przez hosta z VR-em z poziomu komputera z systemem operacyjnym Windows lub Mac bądź też smartfona lub tabletu (iOS/Android).

VIVE Sync – co to jest?, HTC Vive zapowiedziało nowe gogle VR. Ewolucja czy rewolucja?

HTV Vive Pro 2 – nowe gogle VR dla graczy

HTC zamierza rozwijać markę VIVE na wielu płaszczyznach, ale zacznijmy od tego, co z pewnością najbardziej zainteresuje nas, czyli graczy. 4 sierpnia w sprzedaży pojawią się bowiem gogle wirtualnej rzeczywistości HTV Vive Pro 2. Tym, co zasługuje na szczególną uwagę, jest fakt, że dzięki nim będziemy mogli cieszyć się nie tylko rozdzielczością 5K (po 2,5K w każdym oku), ale także 120-stopniowym polem widzenia, dzięki nowej konstrukcji soczewek. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że producenci gier wideo zrobią z niej odpowiedni użytek i w sprzedaży pojawi się więcej tytułów pokroju Half-Life: Alyx, czyli zwyczajnie wysokobudżetowych, maksymalnie dopracowanych produkcji dla starszych odbiorców od początku stworzonych z myślą o technologii VR.

GramTV przedstawia:

HTV Vive Pro 2 zaprojektowano tak, by zminimalizować rozmycie spowodowane ruchem, dlatego też nowa wersja gogli wirtualnej rzeczywistości zaoferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, a także szybko przełączający się panel z rzeczywistymi subpikselami RGB. Wspomniane rozwiązania sprawią, że podczas rozgrywki zaobserwujemy obraz wyższej jakości i bardziej płynne animacje, co mnie bardzo cieszy, bo rozmycie ekranu podczas ruszania głową doskwierało mi chociażby w Tetris Effect: Connected.

Wraz z pojawieniem się na rynku HTV Vive Pro 2 w goglach VR po raz pierwszy zostanie wykorzystana technologia Display Stream Compression (kompatybilna wstecz ze standardem DisplayPort 1.2), która ma zagwarantować nam maksymalną jakość obrazu. Co ciekawe jednak, nie będzie wiązało się to z koniecznością wymiany karty graficznej. Jak zapewnia HTC w informacji prasowej, nawet te układy, które dotychczas obsługiwały VIVE Pro zapewnią lepsze efekty po podłączeniu VIVE Pro 2 do naszego komputera.

Jeśli natomiast chodzi o wygląd, to projektanci HTV Vive Pro 2 nie zdecydowali się na rewolucyjne zmiany w tej kwestii. Warto pamiętać, że będziemy mogli oczywiście skorzystać z regulowanego paska na głowę i pokrętła do szybkiej zmiany rozmiaru gogli wirtualnej rzeczywistości, a także zmodyfikować regulację odstępu między źrenicami, by dostosować wszystko do własnych preferencji. Obraz to rzecz jasna nie wszystko, bo w przypadku HTV Vive Pro 2 nie mogło również zabraknąć dźwięku. Zapowiedziano wsparcie przestrzennego 3D przez słuchawki z certyfikatem Hi-Res Audio. Dopiero co ogłoszony model będzie wspierał także słuchawki innych producentów.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!