LG Cinema 3D, czyli trzeci wymiar bez migotania

gram.pl
2012/03/21 13:30
4
0

Już dawno temu świat miłośników obrazu 3 D podzielił się na dwa obozy. Jeden z nich, to zwolennicy aktywnej technologii 3D. Po drugiej stronie barykady stoją zaś fani rozwiązań pasywnych, znanych choćby z kina. Firma LG postanowiła tę właśnie technologię – pod nazwą Cinema3D - wprowadzić do swoich monitorów i telewizorów. Spójrzmy więc, czym się ona charakteryzuje.

Już dawno temu świat miłośników obrazu 3 D podzielił się na dwa obozy. Jeden z nich, to zwolennicy aktywnej technologii 3D. Po drugiej stronie barykady stoją zaś fani rozwiązań pasywnych, znanych choćby z kina. Firma LG postanowiła tę właśnie technologię – pod nazwą Cinema3D - wprowadzić do swoich monitorów i telewizorów. Spójrzmy więc, czym się ona charakteryzuje.LG Cinema 3D, czyli trzeci wymiar bez migotania

Technologia polaryzacyjna

Na czym polega podstawowa różnica między aktywnymi systemami 3D, a systemami pasywnymi, takimi jak Cinema 3D? Przede wszystkim jedynym „pracującym” elementem jest tu matryca telewizora lub monitora. Wyświetlany na ekranie obraz jest spolaryzowany dzięki nowej technologii FPR (Film-type Patterned Retarder), której istota jest nałożenie na matrycę filtru odseparowującego obraz dla każdego oka.

Co najważniejsze, dzięki tej technologii wyeliminowana została całkowicie największa niedogodność i wada systemów aktywnych – migotanie obrazu. W technologii aktywnej obrazy dla każdego oka wyświetlane są naprzemiennie i muszą być zsynchronizowane z „miganiem” okularów. Często powoduje to szybkie zmęczenie oczu lub nawet bóle głowy.Technologia polaryzacyjna, LG Cinema 3D, czyli trzeci wymiar bez migotania

Obraz w technologii Cinema 3D jest stabilny i jedynie spolaryzowany (czyli podzielony na część dla lewego i prawego oka), co nie tylko znacznie poprawia komfort jego odbioru, ale pozwala również na wykorzystanie bez ograniczeń wysokich częstotliwości odświeżania obrazu dostępnych w nowoczesnych telewizorach i monitorach. To zaś oczywiście przekłada się na znakomitą płynność obrazu, co ma przecież podstawowe znaczenie szczególnie podczas gry. Dzięki technologii TruMotion nic nie stoi na przeszkodzie, aby oglądany przez nas obraz odświeżał się z częstotliwością nawet 400 Hz.

Okulary

Kolejna zaleta systemu Cinema 3D, to lekkie, pasywne okulary, pozwalające na widzenie efektów 3D na ekranie. Nie posiadają one jakichkolwiek części elektrycznych, co przekłada się na trzy podstawowe atuty:

  • nieograniczony czas pracy
  • niewielką wagę
  • niską cenę

Lista zalet okularów Cinema 3D jest zresztą dużo dłuższa i wiąże się oczywiście z wykorzystaną technologią. Nie musimy na przykład przejmować się jakimikolwiek zakłóceniami, czy interferencjami, gdyż w żaden sposób nie muszą się one „komunikować się” się z odbiornikiem – nie wymagają w ogóle synchronizacji. Rozwiązanie to oczywiście dodatkowo całkowicie eliminuje wszelakie promieniowanie elektromagnetyczne charakterystyczne dla okularów migawkowych (aktywnych).

GramTV przedstawia:

Niska cena i poręczność (dostępne są również nakładki dla osób noszących okulary korekcyjne) doskonale współpracują z jeszcze jedną, niemniej ważną cechą Cinema 3D. Otóż technologia ta pozwala na oglądanie efektów 3D przy znacznie większych kątach widzenia, niż systemy aktywne. Dzięki temu można doskonale bawić się oglądając filmy, czy grając w gry z efektami 3D w licznym gronie – nawet osoby siedzące z boku nie stracą nic z jakości wyświetlanych efektów.Okulary, LG Cinema 3D, czyli trzeci wymiar bez migotania

Konwersja obrazu

Największą zaletą tej technologii jest jednak możliwość konwersji „w locie” niemalże każdego obrazu 2D do 3D. Technologia ta działa dwojako w zależności od tego, czy odbiornik posiada tuner telewizyjny. W takim przypadku proces jest wspomagany sprzętowo i nie wymaga od nas niczego poza wciśnięciem odpowiedniego przycisku aktywującego konwersję na pilocie. W ten sposób możemy w 3D obejrzeć nie tylko najnowsze filmy na Blu-ray, czy pograć w konsolowe hity, ale również doświadczyć „trzeciego wymiaru” w ulubionym serialu, czy choćby... serwisie informacyjnym.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku monitorów nie posiadającego tunera. Tutaj konwersja odbywa się programowo na komputerze dzięki programowi TriDef3D. Możemy dzięki niemu przekonwertować na 3D w locie nie tylko gry, ale również filmy w dowolnym formacie, czy choćby galerię zdjęć z wakacji.

Dzięki złączu HDMI i wielu innym możemy oczywiście do monitora LG z Cinema 3D podłączyć dowolne urządzenie odtwarzające filmy, czy wyświetlające zdjęcia, kamerę wideo, czy dowolną konsolę. Wyposażenie go w złącze USB pozwala dodatkowo na niezwykle wygodne korzystanie z przenośnych pamięci masowych z tym interfejsem oraz odtwarzanie filmów, muzyki, czy zdjęć bezpośrednio z niej.Konwersja obrazu, LG Cinema 3D, czyli trzeci wymiar bez migotania

Warto też dodać – co jest szczególnie ważne dla graczy - że w chwili obecnej biblioteka gier kompatybilnych z tym systemem obejmuje ponad 600 gier na PC, a na forum TriDef3D użytkownicy wciąż dodają nowe. Jeśli więc macie ochotę pograć w trybie 3D bez inwestowania w drogie systemy aktywne, kompatybilne z nimi karty graficzne i równie kosztowny osprzęt, technologia LG Cinema 3D może okazać się nad wyraz ciekawa alternatywą.

Już wkrótce przyjrzymy się nieco bliżej kilku modelom monitorów LG Cinema 3D, a także pokażemy krok po kroku, jak korzystać z tej ciekawej technologii.

Tekst powstał jako część wspólnej akcji promocyjnej gram.pl i LG Electronics.

Komentarze
4
Usunięty
Usunięty
21/03/2012 17:20

Telewizory i filmy 3D to ślepa odnoga rozwoju technologii obrazu, która zostanie bezwzględnie zmiażdżona przez technologię trójwymiarowych hologramów.

Usunięty
Usunięty
21/03/2012 16:51

Za 3D nie przepadam (trochę dlatego, że większość filmów 3D jest do bani), ale gdybym miał się na jakiś monitor 3D decydować, to pewnie chciałbym tego LG. Widziałem w akcji ich 27 calowy monitor. Był pozbawiony większości wad jakie mają ekrany 3D - obraz był ostry i odpowiednio nasycony. Jeśli ktoś ma zasobny portfel, to warto rozważyć zakup tego modelu.

Usunięty
Usunięty
21/03/2012 16:25

Osobiście nigdy nie widziałem niczego w 3D, co mogłoby mnie przekonać do wydania pieniędzy. I dopóki nie pojawi się coś w ogóle nie wymagające okularów, to się zapewne nie zmieni...




Trwa Wczytywanie