Weekend z Warhammer 40.000: Dawn of War II - Retribution: opis sił Gwardii Imperialnej

Igor Wiśniewski
2011/03/06 11:00

Gwardia Imperialna to rozległa organizacja dysponująca dziesiątkami, o ile nie setkami, różnych oddziałów oraz maszyn. Rzadko kiedy wszystkie pojawiają się na polu bitwy. Dzisiaj zaprezentujemy wam siły wysłane do podsektora Aurelia.

Gwardia Imperialna to rozległa organizacja dysponująca dziesiątkami, o ile nie setkami, różnych oddziałów oraz maszyn. Rzadko kiedy wszystkie pojawiają się na polu bitwy. Dzisiaj zaprezentujemy wam siły wysłane do podsektora Aurelia. Weekend z Warhammer 40.000: Dawn of War II - Retribution: opis sił Gwardii Imperialnej

Jeżeli Kosmicznych Marines nazwiemy pięścią Imperatora, to Gwardia będzie jego tarczą. Wojownicy Adeptus Astrates są elitą sił Imperium, jednak jest ich zbyt mało by skutecznie chronić wszystkie planety. To zadanie powierzono Gwardii Imperialnej, najzwyklejszej armii jaką tylko można sobie wyobrazić w świecie mutantów, obcych, demonów i modyfikowanych genetycznie żołnierzy. Rekrutowani spośród obywateli Imperium, Gwardziści stanowią pierwszą linię obrony i mają za zadanie utrzymać pozycje zanim nie przybędzie wsparcie. Codziennie miliony żołnierzy ginie i jest rekrutowanych, nikt nie potrafi w pełni ocenić liczebności armii. Przyjrzyjmy się jakie siły zostały wysłane do podsektora Aurelia.

Dowódcy

Do każdego regimentu przydzielanych jest kilka indywidualności, których zdolności przywódcze oraz autorytet robią różnicę na polu bitwy. Dowódcy polowi różnią się między sobą pochodzeniem, rolą oraz stopniem. Walcząc za Imperium i Wiecznego Imperatora mogą poprosić o zrzut bunkrów oraz nalot rakietowy przeprowadzany przez Valkyrie. Dzięki tym ludziom Gwardia Imperialna jest siłą zdolną powstrzymywać napór coraz liczniejszych wrogów Ludzkości.

Dowódcy, Weekend z Warhammer 40.000: Dawn of War II - Retribution: opis sił Gwardii Imperialnej

Inkwizytorka – przedstawicielka Ordo Hereticus jest głównym ofensywnym dowódcą w armii, co nie oznacza, że pcha się na pierwszą linię ognia. Owszem, całkiem dobrze radzi sobie w walce wręcz, jednak lekki pancerz nie pozwala jej przyjąć zbyt wielu ciosów. Zwykle trzyma się nieco za własnymi oddziałami i razi wrogów przy pomocy umiejętności ogłuszających oraz zadających duże obrażenia ataków dystansowych. Dobrze radzi sobie w starciach z wrogimi bohaterami. Posiada ciekawe opcje wezwania wsparcia z Naczelnego dowództwa: zrzut napalmu, sprowadzenie Bane Wolfa oraz oddziału Szturmowców wyposażonych w zestaw zwiadowczy.

Lord Komisarz – jedyny bohater Gwardii przeznaczony tylko do walki w zwarciu, co świetnie współgra z jego rolą dowódcy wspomagającego. Dzięki Egzekucji zwiększa czasowo skuteczność wybranego oddziału, odpowiednio dobrany ekwipunek pozwoli na jeszcze skuteczniejsze wykorzystywanie tej umiejętności. Jeżeli jednak ktoś nie lubi zabijać własnych żołnierzy wciąż może skorzystać z kilku innych możliwości jak leczenie lub krótkotrwała nietykalność. W chwili potrzeby Lord Komisarz prosi o zrzut min na pole bitwy, oznakowanie wybranego terenu przy pomocy flary lub nakłania żołnierzy do pomszczenia poległych towarzyszy.

Lord Generał – najwyższy rangą bohater w armii, jako jedyny ma przydzieloną osobistą ochronę, do której z czasem może dołączyć trzech oficerów. Nie posiada żadnej umiejętności startowej, wszystkie zdobywa wraz z ekwipunkiem. Najbardziej defensywny z trójki, specjalizuje się w walce dystansowej, leczeniu oraz wspomaganiu pobliskich oddziałów. Tylko on może sprowadzić na pole walki ciężką wieżyczkę obronną, czołg Leman Russ oraz rozkazać Bazyliszkom ostrzelania wybranej pozycji.

Piechota

Oddziały piechoty Gwardii imperialnej nie posiadają uniwersalności Kosmicznych Marines, nie mają też tak twardych pancerzy, jednak nadrabiają to liczebnością i czystą siłą ognia. Kierując tą armią trzeba liczyć się z dużymi stratami, jednak wróg powinien drogo zapłacić za zdobyty teren. Każdy Eldar oraz Marine jest drogocenny i trudny do zastąpienia, Gwardzista nie. Osłona to najlepszy przyjaciel żołnierzy, oddział pozostawiony na otwartym polu to martwy oddział. Przyjrzyjmy się zatem co IG ma do zaoferowania.

Piechota, Weekend z Warhammer 40.000: Dawn of War II - Retribution: opis sił Gwardii Imperialnej

Gwardziści – podstawowy oddział w armii, tych panów nigdy nie brakuje na polach bitew czterdziestego pierwszego millenium. Są wszędzie tam, gdzie Imperium ma swoje terytorium. W Retribution występują doskonale znani żołnierze z Cadii. Świeżo rekrutowany oddział ma siłę sześciu ludzi, w trakcie bitwy może zostać uzupełniony o drugie tyle (czterech szeregowców i dwóch oficerów). Standardowo wyposażeni w szybkostrzelne Lasguny, mogą dodatkowo otrzymać kilka miotaczy ognia lub pistoletów plazmowych. Czyni ich to doskonałą jednostką przeciwpiechotną, chociaż bardzo wrażliwą w starciu bezpośrednim. Każdy żołnierz przeszedł podstawowe szkolenie inżynieryjne dzięki czemu mogą naprawiać pojazdy w warunkach bojowych, stawiać murki dające dodatkową osłonę przed ostrzałem a także budować wieżyczki laserowe.

Heavy Waepon Team – jeżeli lubisz przyszpilać wrogich piechurów do ziemi to nie możesz się obyć bez tych panów. Co prawda jest ich tylko czterech, a w walce wręcz giną jeszcze szybciej niż szeregowi Gwardziści, jednak ich ciężkie uzbrojenie robi różnicę. Zabezpieczą dla Ciebie każde przejście, punkt kontrolny i strategiczny o ile tylko wrogie jednostki starcia bezpośredniego będą zajęte czym innym. Wszystko co umie skakać lub się teleportować jest ich nemezis. Na późniejszym etapie bitwy mogą zostać wyposażeni w broń przeciwpancerną, warto z tego skorzystać zanim przeciwnik zaskoczy nas atakiem swoich pojazdów.

Catachańskie Diabły – komando wprost z dżungli Catachanu. Doskonała jednostka do walki na średni dystans, ich strzelby i granaty masakrują lekką piechotę wroga. Po dodaniu sierżanta otrzymują zdolność infiltracji wykorzystywanej automatycznie jeśli oddział pozostaje w bezruchu. Czyni z nich to świetnych strażników kluczowych dla przebiegu bitwy miejsc oraz zwiadowców wskazujących cele dla artylerii. W walce wręcz też radzą sobie przyzwoicie, wróg bardzo szybko nauczy się ich nienawidzić.

Szturmowcy – ci panowie albo będą Twoimi ulubieńcami albo będziesz żałował każdego wydanego na nich punktu rekwizycji. W zależności od wybranego ekwipunku mogą być mordercami piechoty, niszczycielami pojazdów lub zwiadowcami. Jednak nigdy nie należy ich traktować jako głównej siły uderzeniowej. Szturmowców jest niewielu, a ich pancerze są tylko trochę lepsze od tych używanych przez Gwardzistów. Jako wsparcie reszty armii spłacą się z nawiązką, w każdej innej roli najpewniej szybko zginą.

Ogryny – w każdej bitwie chcesz mieć przynajmniej jeden oddział tych brutali. Są bardzo wytrzymali (zwłaszcza po ulepszeniu), stanowią potężną siłę w walce wręcza a także powalają wrogich żołnierzy w trakcie szarży. Mając ich przestajesz obawiać się wrogich czołgów oraz transporterów opancerzonych. Drodzy w rekrutacji, jednak odrobina wprawy w prowadzeniu a odpłacą z nawiązką za każdy zainwestowany punkt rekwizycji i energii. Sprowadzaj kiedy tylko masz taką możliwość.

Pojazdy

W Gwardii imperialnej współpraca piechoty i wojsk opancerzonych jest kluczowa do odniesienia zwycięstwa. W świecie pełnym mutantów, modyfikowanych genetycznie wojowników, bezdusznych maszyn, demonów z Osnowy oraz obcych dysponujących zaawansowaną technologią nawet najodważniejszy żołnierz czy najtwardszy czołg nie jest w stanie samotnie wygrać bitwy. Dopiero połączenie obu dywizji tworzy armię zdolną stawić czoła każdemu wrogowi Imperium. Oprócz wymienionych niżej pojazdów Gwardia dysponuje również wsparciem artylerii typu Bazyliszek rozstawionej daleko za własnymi liniami.

GramTV przedstawia:

Pojazdy, Weekend z Warhammer 40.000: Dawn of War II - Retribution: opis sił Gwardii Imperialnej

Sentinel – podstawowa maszyna krocząca Gwardii imperialnej, ze względu na swój wygląd często nazywany „kurczakiem”. Możliwy do sprowadzenia na pole bitwy od samego początku i zdolny odbierać strategiczne punkty przeciwnikom. Potrafi również zajść za skórę oddziałom do walki wręcz. Niestety, ma najsłabszy pancerz ze wszystkich pojazdów w uniwersum, przez co trzeba na niego szczególnie uważać. Po wyposażeniu w wyrzutnie rakiet staje się skutecznym wsparciem przeciwpiechotnym lub przeciwpancernym dla reszty armii.

Chimera – ulubiony pojazd każdego Gwardzisty i Szturmowca, ten transportowiec opancerzony zapewnia skuteczną ochronę każdemu, kto znajduje się wewnątrz. Wyposażony w boczne otwory strzelnicze pozwala przewożonym żołnierzom na prowadzenie skutecznego ognia, podczas gdy działo zamontowane na wieżyczce zajmie się zagrożeniem z przodu i tyłu. Nie posiada takiej siły ognia jak Leman Russ, jednak jest znacznie tańszy i szybciej dostępny. Niestety, nie pozwala na uzupełnianie strat w pobliskich oddziałach piechoty tak jak Razorback Kosmicznych Marines.

Mantikora – mobilna wyrzutnia rakiet dalekiego zasięgu. Ekstremalnie skuteczna przeciwko wrogiej piechocie, zamontowane systemy celownicze pozwalają wybrać miejsce uderzenia dla każdego pocisku z osobna. Maszyna przydatna w każdych warunkach, zwłaszcza w połączeniu z Diabłami lub Szturmowcami wyposażonymi w pakiet zwiadowczy. Wymaga ciągłej ochrony, gdyż jej pancerz nie należy do szczególnie wytrzymałych.

Bane Wolf – to cudo jest wyposażone w miotacz związku chemicznego, który szybko zabija każdego żołnierza, nie ważne jak dobrze chronionego. Dodatkowo może skazić na pewien czas niewielki obszar, spowalniając ruchy wroga lub zmuszając go do wybrania innej drogi. Maszyna nie znajduje się na standardowym wyposażeniu operacyjnym Gwardii - tylko Inkwizytorka może poprosić naczelne dowództwo o zrzut Bane Wolfa na pole bitwy.

Leman Russ – czołg-ikona Gwardii imperialnej, jednak przetransportowanie jednego z nich na pole bitwy kosztuje małą fortunę. Niestety, nie jest tak skuteczny jak wskazywałby na to jego status w armii. Sytuację nieco poprawia możliwość ulepszenia go do jednej z trzech wersji, jednak w żadnej nawet nie zbliża się do mocy Baneblade’a, a jest niewiele tańszy. Sugeruję znalezienie mniej kosztownego sposobu transportu lub odesłanie wszystkich Leman Russ do ponownego przeglądu i niezbędnych przeróbek.

Baneblade – jeden z tytanów budowanych na Marsie przez kapłanów Maszyny jest prawdziwą bronią ostateczną Gwardii Imperialnej. Nie jest tani, jednak kiedy już dotrze na pole bitwy każdy z wrogów poczuje co to strach. Doskonale sprawdza się w walce z dowolną jednostką przeciwnika. Mało który pancerz jest w stanie wytrzymać bezpośrednie trafienie z głównego działa tego kolosa, a kiedy Baneblade robi użytek z Demolishera cała planeta drży w posadach.

Komentarze
11
Usunięty
Usunięty
07/03/2011 17:48

Tak, chimery posiadają tą właściwość i to nie żaden lagAutor pewnie czerpał wiedzę z jakiegoś innego opisu lub się pomylił :/

Usunięty
Usunięty
06/03/2011 21:00

Hmm mam pytanie, czy na pewno chimera nie pozwala dosyłać jednostek ?? Ja jakoś czerpie z nich tą właściwość ( może mam haxa jakiegoś XD )

Usunięty
Usunięty
06/03/2011 19:50

I kolejne nieścisłości:"Dwóch oficerów"Sierżanta i komisarza. To spora różnica."pistoletów plazmowych"Osobiście nigdy nie widziałem gwardzistów latających z pistoletami plazmowymi. Karabinami plazmowymi."ma najsłabszy pancerz ze wszystkich pojazdów w uniwersum"kodeksowo- jeszcze gorzej od niego ma Trukk Orków czy Blight Drone (Dobrze piszę nazwę) demonów chaosu."ulepszenia go do jednej z trzech wersji: (Leman Russ)W grze- ulepszenia do dwóch wersji lub pozostania w obecnej, kodeksowo: jest 7 jego odmian."jeden z tytanów budowanych na Marsie"Nie wiem, co wspólnego ma Baneblade z machiną wojenną "Warhound" (Tytan). W żadnym wypadku nie jest tytanem."mają za zadanie utrzymać pozycje zanim nie przybędzie wsparcie"Gwardia nie jest prowizorycznym murkiem obronnym, mięsem armatnim. O pomoc proszą jedynie w obliczu pewnej klęski. Każda ważna planeta (Hive World, na ten przykład), ma miliony wzwyż gwardzistów i pokaźny park maszynowy. Rzadko proszą o wsparcie, a jeśli już, to w pierwszej kolejności regimentów z planet tego samego sektora, nie Adeptus Astartes, Adeptus Soraritas, lub Adeptus Mechanicus. Ordo Malleus lub Legiony Tytanów pojawiają się najrzadziej jako wsparcie."Do każdego regimentu przydzielanych jest kilka indywidualności, których zdolności przywódcze oraz autorytet robią różnicę na polu bitwy.(Pod czym widnieje Inkwizytorka)"Inkwizytorka z Ordo Hereticus nie jest przydzielana do Gwardii. Ma ona wolną rękę i władzę, trafniejszym stwierdzeniem byłoby przypisanie regimentu do niej, jako pomoc w śledztwach Inkwizycji.




Trwa Wczytywanie