All Points Bulletin - tatuaże przestępców

Grzegorz Bonter
2010/06/29 18:00
0
0

Wczoraj dowiedzieliśmy się, jak mniej więcej wyglądają tatuaże pochodzące z różnych regionów świata. Jednak tatuaże nie zawsze są robione z wolnej woli lub tylko dla nadania sobie atrakcyjności. W All Points Bulletin dziary mogą służyć głównie szpanowi, ale jeżeli uda nam się stworzyć lub kupić odpowiednio kozacki wzór, to inni gracze od razu zaczną inaczej patrzeć na naszą postać. Zobaczmy więc, jak są robione, jak wyglądają i co oznaczają tatuaże robione przez prawdziwych kryminalistów.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, jak mniej więcej wyglądają tatuaże pochodzące z różnych regionów świata. Jednak tatuaże nie zawsze są robione z wolnej woli lub tylko dla nadania sobie atrakcyjności. W All Points Bulletin dziary mogą służyć głównie szpanowi, ale jeżeli uda nam się stworzyć lub kupić odpowiednio kozacki wzór, to inni gracze od razu zaczną inaczej patrzeć na naszą postać. Zobaczmy więc, jak są robione, jak wyglądają i co oznaczają tatuaże robione przez prawdziwych kryminalistów.

All Points Bulletin -  tatuaże przestępców

Tatuaże przestępczego półświatka można z grubsza podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy gangów i innych zorganizowanych grup przestępczych jak np. mafie czy gangi. Druga grupa tatuaży, to "dziary" wykonywane na tych przestępcach, którzy dali się złapać lub byli na tyle tępi, aby dać się wsadzić za kogoś innego. Różnie to bywa, ale wiadomo - więzienie to nie uzdrowisko nad mazurskim jeziorem i wszystko, co sprawia ból, zdobywa tam popularność. Zwłaszcza, gdy efekt takich bolesnych zabaw pozostawia trwały ślad na ciele danego delikwenta. Wtedy to dopiero zaczyna się zabawa...

Dziary w grupach przestępczych - Anglia i Irlandia

Dziary w grupach przestępczych - Anglia i Irlandia, All Points Bulletin -  tatuaże przestępców

Niby od Anglii dzieli nas ładne 1,5 tysiąca kilometrów, ale nacja ta jest nam o wiele bliższa, niż nam się wydaje. Wyspiarscy przestępcy mają bowiem własną wersję popularnego w Polsce skrótu "HWDP". U nich jednak nikt nie życzy policjantom ekstremalnych przeżyć. W angielskim światku przestępczym funkcjonuje skrót "A.C.A.B.", co jest interpretowane jako "All Cops Are Bastards" ("Wszyscy Gliniarze To Bękarci"). Oczywiście tak jak i nasz skrót, tak i "A.C.A.B." doczekał się swojego ugrzecznionego znaczenia: "Always Carry A Bible" (Zawsze Noś Biblię). Litery te są najczęściej tatuowane na kłykciach dłoni, więc napis jest najlepiej widoczny z perspektywy ofiary, na sekundę przed przyjęciem ciosu pięścią. Lepiej więc liczyć na to, że akurat tego wzoru nigdy nie zobaczymy na żywo.

Innym tatuażem związanym z angielskim środowiskiem przestępców jest... kropka. Mała, czarna, niepozorna kropka. Jest ona jednak jednym z najbardziej respektowanych oznaczeń. Po pierwsze - robi się ją na policzku (ewentualnie pomiędzy palcami dłoni), a to już samo w sobie jest dość odważne. Najważniejsze jest jednak jej znaczenie. Osoby posiadające taki wzór odbyły karę w Borstalu, czyli jednym z najcięższych zakładów karnych w Anglii. Nic więc dziwnego, że tak "oznaczeni" delikwenci z miejsca mają zapewniony szacunek na ulicy, o ile kiedykolwiek będą mieli szansę na nią wyjść.

Rosja

Rosja, All Points Bulletin -  tatuaże przestępców

Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy od czasów Związku Radzieckiego zdążyli wykształcić stosunkowo rozwiniętą kulturę tatuażu, przynajmniej jeżeli chodzi o przestępców. Rosyjska mafia wykorzystuje tatuaże jako system prezentacji rang swoich członków. Jasne, Wania i Misza mogliby po prostu naszywać sobie na swoje szeleszczące dresiki odpowiednie emblematy, ale szczerze? Nie byłoby to nawet w połowie tak kozackie jak dziara. Nic więc dziwnego, że tatuaże są w tych kręgach traktowane z ogromnym szacunkiem. W przypadku rosyjskich dziar, znaczenie ma nie tylko to, co sobie tatuuje dany "mafioso", ale również gdzie. System znaczeń i metafor zawartych w tatuażach rosyjskiej mafii jest wbrew pozorom naprawdę skomplikowany.

Mafijne klimaty

Mafijne klimaty, All Points Bulletin -  tatuaże przestępców

Jak w każdej organizacji przestępczej, tak i w przypadku rosyjskiej mafii, młodzi adepci zbrodni muszą się wykazać. Dopiero potem mogą uzyskać pozwolenie na wstąpienie w szeregi tej wysoce szanownej organizacji. Jeżeli udacie się za wschodnią granicę i zobaczycie kogoś z różą umieszczoną na klatce piersiowej, to macie 99% szansy, że z tym kolesiem lepiej nie nawiązywać kontaktu. Róża na piersi jest bowiem tatuażem otrzymywanym w procesie inicjacji do szeregów rosyjskiej mafii. Jeszcze bardziej, dla własnego dobra, należy unikać Rosjan z wytatuowaną czaszką. Taki symbol, podobnie jak róża, najczęściej znajduje się na piersi, np. nad pachą. Czaszka oznacza, że posiadacz tego wzoru ma na koncie przynajmniej jedno zabójstwo.

Jak już zostało wspomniane, tatuaże w rosyjskiej mafii służą za odpowiednik wojskowych belek. Problem w tym, że czasami dochodzi do... degradacji w wyniku zawalenia jakiejś sprawy lub obrażenie innego członka gangu. W efekcie dany delikwent traci prawa do danego tatuażu i nie myślcie, że koledzy będą na tyle wyrozumiali, żeby pozwolić na dalsze noszenie nieodpowiednich dziar. Co to, to nie. Pomocą służy tutaj magnezowy proszek, który umieszczony pod opatrunkiem dosłownie rozpuszcza skórę. Samowolka co do wykonywania tatuaży odpowiadającym rangom również nie jest tolerowana. Może się nawet zdarzyć, że takie dziary zostaną wycięte siłą...

"W pace"

Chociaż tatuaże robione przez przestępców na wolności są najczęściej porządnie wykonane, to dopiero po trafieniu do więzienia zaczyna się dla nich prawdziwa zabawa w oznaczanie ciała. Jak powstają więzienne "dziary" w Rosji? W iście hardkorowy sposób. Narzędzia więziennych "tatuażystów" to najczęściej zaostrzona struna gitary połączona z elektryczną maszynką do golenia. Jeżeli chodzi o tusz, to otrzymuje się go topiąc obcas buta. Tak, dobrze czytacie, obcas buta. Druga opcja to mieszanie sadzy z moczem. Nic więc dziwnego, że efekt końcowy takiej techniki jest niebieskawy i do tego paskudnie rozmazany.

Jako, że rosyjskie dziary więzienne to cały system kodowy, dlatego wyjaśnię tylko kilka najważniejszych symboli i ich znaczeń: karciane karo - donosiciele, serca - obiekt więziennej "miłości" współtowarzyszy z celi, krucyfiks - "książę złodziei", drut kolczasty - każdy kolec to jeden rok odsiadki, rycerz - dana osoba ma skłonności do nadmiernej przemocy, magiczna lampa z dżinem - właściciel tatuażu odbywa karę za przestępstwa związane z narkotykami, głowy Stalina i/lub Lenina - w czasach komunizmu strażnicy więzienni nie bili w tak oznaczone miejsca, żaglowiec - taki skazany myśli o ucieczce.

Niestety, czasami dochodzi do sytuacji, gdy dany więzień podpada kolegom z celi. A podpaść jest bardzo łatwo. Wystarczy chociażby przecenić swoje szczęście w hazardzie. Jeżeli dany osobnik nie jest w stanie spłacić swoich karcianych długów, może on być przymuszony w ramach rekompensaty do zrobienia sobie tatuażu. Takie dziary mają na celu ośmieszenie ich posiadacza, więc nierzadko przestępcy kończą z wizerunkiem uprawiającej seks pary. Jeszcze pół biedy, jeżeli takie coś zostanie zrobione poniżej szyi. Najczęściej jednak tatuaże tego typu lądują na czole "ofiary".

Północna Ameryka

Północna Ameryka, All Points Bulletin -  tatuaże przestępców

Tatuaże przestępcze w Ameryce Północnej zdobyły sobie uznanie głównie w południowych Stanach. Tamtejsze regiony są podzielone pomiędzy dwoma grupami etnicznymi - Meksykanów i "białych". Meksykanie należący do grupy Nuestra Familia lubią tatuować na swoim ciele sombrero wraz z umiejscowioną poniżej maczetą,. Nierzadko z ostrza takiej maczety ścieka krew. Podobnie jak reszta emigrantów z Ameryki Środkowej, ta grupa etniczna zachowuje głęboką wiarę chrześcijańską. Członkowie gangów często "dziargają" sobie pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym krzyż z 3 wychodzącymi z niego promieniami. Jest to symbol zmartwychwstania, wiary i Trójcy Świętej. Symbol "MS 13", który widzicie na obrazku obok, jest znakiem rozpoznawczym gangu Mara Salvatrucha. Ta organizacja przestępcza powstała z połączenia kilku innych, aby móc przeciwstawić się La Eme, meksykańskiej mafii.

Pośród tatuaży "białych" gangów, najciekawsze wydają się być rasistowskie bojówki, w tym także Ku Klux Klan. Najczęstszym motywem jest w tym przypadku oczywiście swastyka i orły III Rzeszy. Nierzadko nazistowskim symbolom towarzyszy również liczba "666". Inną rasistowską grupą jest "The Aryan Brotherhood", czyli "Bractwo Aryjskie". Członkowie tej organizacji lubią umieszczać na swoim ciele liczbę "12". Jedynka oznacza pierwszą literę alfabetu, "A". Dwójka to analogicznie "B". Razem składają się one na skrót nazwy organizacji.

GramTV przedstawia:

Yakuza

Yakuza, All Points Bulletin -  tatuaże przestępców

Członkowie Yakuzy, jak przystało na Japończyków, chętnie korzystają z tatuaży. Są one ich sposobem na zaprezentowanie swojej gotowości na ból i ogólnej męskości. Należący do Yakuzy są przy tym wierni nie tylko tradycji swojego kraju, ale również tradycji tatuażu. Ich "dziary" są bowiem wykonywane według sztuki "tabori". Artysta nie korzysta w niej z elektrycznych maszynek do wpychania tuszu w skórę, ale ze zwykłego drewnianego patyczka i kilku igieł wbitych na jego końcu. Dzięki tej technice proces wykonywania tatuażu może i jest dłuższy, ale efekt końcowy jest o wiele lepszy niż przy "normalnej metodzie". Artyści korzystający z techniki "tabori" są w stanie uzyskać płynne przejścia pomiędzy kolorami oraz świetne cieniowanie, które przy użyciu elektrycznych maszynek mogą wykonać tylko najlepsi.

Jeżeli chodzi o motywy tatuaży Yakuzy, to opierają się one głównie na tradycyjnych elementach typowo męskich. Członkowie japońskiej mafii upodobali sobie zwłaszcza smoki, kobry oraz tygrysy. Wszystkie te symbole kojarzą się z odwagą i śmiałością, a na dodatek były popularne również pośród średniowiecznych Samurajów. Inny popularny wzór to czarne paski na ramieniu, po jednym dla każdego poważnego przestępstwa, które dany delikwent popełnił. Dziś tatuaże Yakuzy są także dowodem na lojalność wobec jej szefów. O ile kobiety nie mogą należeć do tej organizacji, to czasami córki lub żony wysoko postawionych członków tatuują się właśnie po to, aby udowodnić swoje oddanie organizacji.

Filipiny

Filipiny, All Points Bulletin -  tatuaże przestępców

Chociaż Filipiny wydają się być jedynie małymi wysepkami zamieszkałymi przez "zaledwie" 92 miliony mieszkańców, to również i tam rozwinęły się gangi. Z pewnego względu jednak nie przepadają one specjalnie za tatuażami. Jedynym charakterystycznym oznaczeniem na ciele może być mały symbol plusa na środkowym palcu. Członkowie filipińskich gangów o wiele bardziej wolą coś boleśniejszego niż tatuaże - ślady przypalenia papierosem. Zazwyczaj wykonuje się je na wierzchu dłoni.

Do edytora All Points Bulletin!

Jak widać, dzięki swojej permanentności oraz nierozerwalnym powiązaniu z bólem, tatuaże wciąż są ulubionym sposobem przestępców do zaprezentowania swojej "twardości". Mamy nadzieję, że przedstawiona w tym artykule wiedza okaże się wam przydatna przy projektowaniu własnych "dziar" w All Points Bulletin. Na pewno wiecie już, że nie najlepszym pomysłem jest korzystanie chociażby z serc. Z kolei czaszki na klacie są jak najbardziej odpowiednim dodatkiem.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!