Tajemnice Lost - druga stacja badawcza

Trashka
2008/04/08 19:30
9
0

Tajemnice Lost - druga stacja badawcza

Oto materiał instruktażowy dla stacji badawczej numer 2 projektu Tajemnice Lost. Waszym zadaniem będzie dokładne zapoznanie się z przedstawionym materiałem i analiza zawartej w nim treści. Kompilacja dokumentacji, którą za chwilę otrzymacie, może się wydawać skomplikowana, ale z odpowiednim podejściem badawczym z pewnością szybko sobie z nią poradzicie.

Gratulacje, do czasu przybycia Waszej zmiany przyszłość projektu spoczywa w Waszych rękach. W imieniu redakcji gram.pl dziękujemy za wasz wkład w projekt. Namaste i... powodzenia!

Kod używany w instrukcji projektu badawczego stacji.

Zaczynamy wpisywanie: 4... 8... 15... 16... 23... 42... zatwierdzamy. Już. Opanowaliśmy anomalię na 108 minut. Jak sugeruje taśma instruktażowa Inicjatywy DHARMA właśnie uratowaliśmy świat. Liczby te bądź ich kombinacje znajdują się we wszystkich bunkrach na wyspie – według Projektu mają wielkie znaczenie dla losu ludzkości, przede wszystkim jednak wyraźnie widzimy ich wpływ na życie rozbitków z feralnego lotu Oceanic 815 (brzmi znajomo, nieprawdaż?).

Oto garść przykładów:

Cały ciąg cyfr zapewnił Hurleyowi wygrana w totolotka, od tego czasu jednak na jego otoczenie non stop spadają nieszczęścia, z kuriozalnymi przypadkami śmiertelnymi włącznie. Nadawany ze stacji radiowej sprowadził Danielle Rousseau i jej załogę na wyspę. Od tamtej pory Danielle została nań uwięziona na 16 lat. Sawyer został sierotą, mając 8 lat, John Locke znosił paraliż przez 4 lata. Jego kalectwo stanowiło skutek wypchnięcia go z 8 piętra... Pechowa Ana-Lucia zajmowała w samolocie miejsce z numerem 42. Katastrofę przeżyło 48 osób z kadłuba i 23 osoby z ogona (z czego 15 zostało porwanych). Przykłady można by mnożyć, tajemnicze liczby migają nam w każdym odcinku z częstotliwością zbyt dużą, by wziąć je za przypadek. Pozostaje tylko pytanie, czy twórcy serialu sugerują widzom wpływ poszczególnych momentów na fabułę, czy też robią tylko perskie oko do uważnych fanów...

Tak czy owak, z samego serialu wiemy, iż Inicjatywa DHARMA (ang.: Inicjatywa Departamentu Heurystyki i Badań nad Zastosowaniem Materiałów) – mająca na celu stworzenie komunalnego centrum badawczego, gdzie naukowcy i wolnomyśliciele mogliby prowadzić badania w wielu dziedzinach, z parapsychologią włącznie – zajmowała się także niezwykłym równaniem Valenzettiego. Dzięki równaniu można wyliczyć moment zagłady ludzkiej cywilizacji, owa sekwencja liczb zaś ma z nim istotny związek. Jak zatem łatwo się domyślić, wspomniani „naukowcy i wolnomyśliciele” planowali co najmniej opóźnić nieszczęsną chwilę... Przyjrzyjmy się zatem liczbom pod kontem matematycznym i... metafizycznym.

Kilka prostych matematycznych obliczeń i przyporządkowań

Suma tajemniczych liczb daje nam 108 (klawisz należało wciskać co 108 minut. Sumując składniki otrzymujemy liczbę 9 (bardzo ważna w numerologii - oznacza doskonałość i jedność wszystkiego). Suma składników iloczynu liczb z sekwencji (7418880) również daje 9, podobnie jak średnia arytmetyczna. W ciągu znajduje się 6 liczb, tyle samo co w słowie „Dharma”, oraz 7 cyfr (1,2,3,4,5,6,8). Zarówno „szóstka”, jak i „siódemka” to liczby magiczne w wielu tradycjach, zaś wyszczególnione w nawiasie należą do używanych w numerologii. 6 to tzw. liczba doskonała, zaś 23 to liczba pierwsza.

„Szóstka” wiąże się również z pewną rozmaicie traktowaną teorią, która została malowniczo wykorzystana w Lost. Widzieliśmy nie raz jak pomysłowo i zgoła metafizycznie przecinają się ścieżki naszych bohaterów. Jeśli nie ujrzeli się osobiście choćby przez moment, na pewno łączą ich wydarzenia lub osoby, z których istnienia nawet nie zdają sobie sprawy. Mamy tu do czynienia z ilustracją „Sześciu stopni separacji” (lub jak kto woli oddalenia). Założenia owej hipotezy głoszą:

1. Pokrewieństwo można stopniować: - jeśli jakaś osoba zna inną bezpośrednio, to jest oddalona od tej osoby o jeden stopień; - jeśli jakaś osoba jest w relacji z inną za pośrednictwem kogoś znanego bezpośrednio, to jest oddalona od tej osoby o dwa stopnie; i tak dalej. 2. Ilość pośredników między dwiema osobami w całej populacji ludzi na Ziemi nie przekracza sześciu stopni oddalenia.

W 1967 roku pracującego na Uniwersytecie Yale znanego amerykańskiego psychologa społecznego Stanleya Miligrama zainspirowała teoria węgierskiego pisarza Frigyesa Karinthy. Karintha w 1929 roku w swoim opowiadaniu Łańcuchy utrzymywał, że dowolne dwie osoby na świecie dzieli jedynie pięciu znajomych, czyli sześć podań ręki. Milgram postanowił przeprowadzić eksperyment o nazwie Świat jest mały. Zaangażował 96 przypadkowo wybranych osób w całych Stanach, do przesłanie listu do przyjaciela, któremu może być najbliżej do „celu” - pewnej konkretnej osoby w Bostonie. Przyjaciel przesyłał wiadomość kolejnej osobie i tak dalej, i tak dalej. Listy docierały do końcowego adresata średnio poprzez 6 osób. Lecz eksperyment Milgrama przeprowadzony był na małą skalę i został zakwestionowany przez socjologów.

Jednakże nie tak dawno przeprowadzono podobne badania z użyciem Internetu. Uczynili to Peter Sheridan Dodds, Roby Muhamad, Duncan J. Watts z Uniwersytetu Columbia Dokonali rekrutacji 60 tys. uczestników ze 166 różnych krajów. Ochotnicy otrzymali adres wybranej osoby („cele” stanowiło w sumie 18 osób na całym świecie) i przesłali pocztę do znanej sobie osoby, o której domyślali się, że będzie „najbliżej” końcowego adresata. Odliczając „porażki”, badacze ustalili, że łańcuch będący medianą ciągu przypadków udanych poszukiwań ułożonych według liczby „ogniw” miałby długość 5 - 7 „ogniw”...

Znaczenia numerologiczne serialowych liczb i ich składowych

Na początek parę słów o numerologii: Zakłada ona, że wszechświat funkcjonuje według praw matematycznych, a w związku z tym liczba stanowi podstawę istnienia. Każda litera ma swój odnośnik w liczbie. Są one symbolem, pod którym ukryte są pewne wartości oparte na prawach kosmicznych i ewoluującej świadomości człowieka. W zasadzie liczby odzwierciedlają zasady, według których został stworzony świat. Sumerolodzy twierdza, iż są one żywymi siłami i emitują pewna energię (wibracje), ta zaś ma wpływ na wszystko, co istnieje. Jej siła dosięga również człowieka – kształtuje jego charakter i przeznaczenie. Każdy widzialny przejaw energii możemy zredukować do kompleksu liczbowego, wszystkie zjawiska fizyczne, psychiczne i mistyczne wyrażone być mogą za pomocą formuły matematycznej. Jednym z entuzjastów i badaczy numerologii był genialny fizyk i matematyk Isaak Newton.

Wyróżniamy dwa systemy numerologiczne: 1. Chaldejski, mający swoje korzenie w indyjskich Wedach i systemach kabalistycznych. 2. Pitagorejski, który powstał około roku 508 p.n.e. Pitagorejczycy uważali, że element boski we wszechświecie wyrażony jest w matematyce, człowiek zaś może uchwycić naturę rzeczy tylko przez liczbę. To System Pitagorejski zdominował numerologię zachodnią.

Numerologia wykorzystuje cyfry od 0 do 9 oraz liczby 11 i 22, uznane za Liczby Mistrzowskie. Zajmijmy się jednak liczbami i ich składowymi, które mają znaczenie dla serialu:

GramTV przedstawia:

1: Indywidualizm, niezależność i determinacja, uosobienie idei. Symbol Boga pod względem nieograniczoności. Jednostka albo Monada symbolizuje początek wszechrzeczy, szczyt klub punkt najwyżej położony, środek kręgu, centrum wszechświata. Tradycyjnie kojarzona jest z płcią męską.

2: Dwoistość, równowaga między przeciwstawnymi siłami, kojarzona raczej z kobietą niż z mężczyzną. Idea odmienności bierze swój początek z koncepcji dwóch przeciwieństw, takich jak noc i dzień, dobro i zło, bogactwo i nędza, radość i cierpienie, miłość i nienawiść. Równocześnie jednak, ze względu na sprawiedliwość i równość, należy zawsze poznać obie strony zagadnienia, a biorąc pod uwagę takie zjawiska jak braterstwo czy miłość, absolutnie konieczna jest obecność dwóch osób. A zatem dwójka oznacza także równowagę, harmonię, ugodę, współczucie i wrażliwość.

3: Trójka poczytywana była przez wielu starożytnych filozofów za doskonałą. Pitagorejczycy wierzyli w istnienie trzech światów - Niższego, Wyższego, Najwyższego, a uczniowie Sokratesa i Platona wyznawali trzy wielkie zasady: Materię, Ideę, Boga. Za trzy wspaniałe zalety niezbędne do szczęśliwego pożycia małżeńskiego uważano: sprawiedliwość, hart ducha i rozwagę. Najważniejszym przykładem Trójki w religii chrześcijańskiej jest Trójca Święta. Pismo Święte mówi też o trzech mędrcach ze wschodu, którzy przynoszą dary, o trzech archaniołach i trzech cnotach. Także pogańskie religie wyróżniają Trójkę.

Przestrzeń to nieskończony, nieograniczony obszar trójwymiarowy, a trzy stany czasowe to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Istnieją trzy stany materii - stały, płynny i gazowy. Trójka reprezentuje pojmowanie i spełnianie, a jej symbol stanowi trójkąt - figura utworzona z połączenia trzech punktów. Podobnie jak liczba 1 Trójkę tradycyjnie uznaje się za męską liczbę.

4: Kwaternion często w starożytności uznawano za symbol prawdy. Grecy traktowali liczbę cztery jako korzeń wszechrzeczy, ponieważ reprezentowała cztery żywioły: ogień, powietrze, ziemię, wodę. Pitagoras odwoływał się czasem do Czwórki albo czterech świętych liter jako do najwyższego Boga starożytnych Greków - Zeusa. Za cztery nauki wyzwolone uznawano astronomię, geometrię, muzykę i arytmetykę. Głoszono, że człowiek posiada cztery atrybuty - umysł, wiedzę, osąd i rozsądek. Akceptowano istnienie czterech etapów - śmierci, osądu, piekła, niebios. Istnieją cztery strony świata i cztery pory roku. Czwórkę symbolizuje kwadrat, o którym można powiedzieć, iż jest wzorem stałości i realizmu.

6: Sześciokąt znajduje swój geometryczny obraz w sześciobocznej, regularnej figurze. Bywa też przedstawiana ona jako dwa przecinające się trójkąty, znane jako Gwiazda Salomona. Dla Żydów Szóstka jest liczbą świętą, jako że świat został stworzony w ciągu sześciu dni. Ludy pogańskie zaopatrywały się w amulet w kształcie podwójnego trójkąta, mającego za zadanie odstraszanie złych duchów. Liczne przykłady sześciokątności znajdujemy także w przyrodzie - np: obserwując kształt kryształów. Podsumowując, Szóstkę uważano zawsze za jedną z najszczęśliwszych liczb, jako że reprezentuje doskonałą harmonię i skończone dzieło.

7: To najciekawsza i najbardziej tajemnicza pośród liczb podstawowych dla numerologii. Pitagorejczycy darzyli ją szczególną czcią jako najwyższą całkowitą liczbę podstawową, niepodzielną przez żadną inną z wyjątkiem 1. Dla Greków i Rzymian była symbolem pomyślności związanym z okresowymi zmianami faz księżyca. Z kolei starożytni filozofowie przypisywali jej szczególne własności opieki i władzy nad światem - poprzez oddziaływanie siedmiu planet. Siedem nut w muzyce dało początek filozofii „harmonii ciał niebieskich” i przedstawianiu wszechświata jako bezkresnej muzycznej gamy. W niektórych religiach Siódemka cieszyła się wielkim poważaniem. Goci wierzyli w siedmiu bogów, a Chaldejczycy w siedem światów: muzułmanie mają siedem niebios i siedem piekieł; siedem stopni wtajemniczenia przewidywały różne wschodnie obrządki. Również Biblia obfituje w siódemki. Siódmy dzień tygodnia stanowi dzień święty, jako że tego dnia Bóg odpoczywał po stworzeniu świata. Siódemka powszechnie uznawana jest za liczbę szczęśliwą i magiczną.

8: Ośmiościan darzony był wielkim szacunkiem w starożytnym Egipcie, gdzie tradycyjnie do każdej łodzi biorącej udział w świętej procesji po Nilu wsiadało po osiem osób. Starożytni matematycy uznawali Ósemkę za pierwszy sześcian, który ma sześć ścianek i osiem kątów i symbolizuje realizm i siłę. Jako najwyższa, parzysta liczba podstawowa stanowi ostateczny symbol równowagi.

Znaczenia mistyczne poza numerologią

108: Zacznijmy tu jednak od sześcioliterowego słowa „Dharma” – otóż oznacza ono jedną z podstawowych rzeczy dla buddyzmu i hinduizmu: „moralną powinność” (ścieżka, która wiedzie nas do wypełnienia Karmy). Liczba 108 ma w obu mitologiach spore znaczenie. Dla buddystów istnieje 108 grzechów ludzkości, a hinduiści twierdzą, iż można wyróżnić 108 imion bóstw.

23: Święta liczba greckiej bogini Eris, pani chaosu, która zainspirowała specyficzny ruch zwany Dyskordianizmem, co do którego trwają spory, czy ma naturę kontestacyjno-filozoficzną, czy rzeczywiście religijną... Ponadto według kalendarza Majów świat ma skończyć się 23 września 2012 roku.

42: To liczba kabalistyczna, oznaczająca i wyrażające niewymawialne imię Boga.

Na zakończenie warto powiedzieć, co wszystkie z sekwencji liczb ważnych w Lost oznaczają w I-Ching (chińskim systemie wróżebnym): 4: głupota, 8: ugrupowanie, gromadzenie,15: upokarzający, poniżający, 16: przewidywanie, zaspokajanie, utrzymywanie, 23: podział, rozpad, 42: wzrost.

Teraz, przy tych wszystkich narzędziach, zachęcamy do własnych prób przegryzania się przez kody obecne w Lost...

Komentarze
9
Usunięty
Usunięty
14/04/2008 17:21

Srednio mi sie podoba takie wglebianie w film :/ samo zalozenie ciekawe, ale watpie w geniusz rezysera

Usunięty
Usunięty
09/04/2008 19:06

Nie zapominajmy, że Hurley widział też te liczby na lotnisku (grupa zawodniczek miała na koszulkach te cyfry, które ułożyły się w ciąg). W Łabędziu odliczanie do zamknięcia włazów zaczynało się od liczby 8, ojciec Shannon zmarł o 8:15. Wszystko było w serialu.Lot 815 (8 i 15) - 4 lot linii Oceanic w dniu katastrofy. Wystartował o 14:55 (po dodaniu cyfr wyjdzie 15). Pasażerów do tego lotu kierowano na bramkę 23.

Fang
Gramowicz
09/04/2008 18:50

"Ponadto według kalendarza Majów świat ma skończyć się 23 września 2012 roku."Powinno być 21 grudnia 2012.




Trwa Wczytywanie