Akademia Euro Fishing - podstawy wędkowania

Paweł Pochowski
2015/12/17 15:00
0
0

Jak wykonać rzut spod siebie? W jaki sposób odpowiednio operować podbierakiem? Te i inne kwestie wyjaśniamy w dzisiejszym poradniku do Euro Fishing.

Akademia Euro Fishing - podstawy wędkowania

Wędkowanie może nie wydawać się skomplikowane. Bo przecież co może być trudnego w machnięciu wędką, obserwowaniu spławika i wyciągnięciu grubej ryby? Potem zostaje już tylko zdjęcie dokumentujące zdobycz i cieszenie się z sukcesu. A jednak, tak jak myślistwo nie sprowadza się tylko do wystrzelenia z broni, a piłka nożna wbrew pozorom to coś więcej niż 22 facetów oganiających się po boisku, tak i wędkarstwo ma znacznie więcej elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Dlatego dzisiejszy tekst Tygodnia z Euro Fishing poświęcamy właśnie nauce podstaw rozgrywki. Zaawansowani wędkarze dowiedzą się z niego, w jaki sposób uprawiać swoje hobby w wirtualny sposób, nowicjusze natomiast poznają podstawowe mechanizmy rządzące rozgrywką.

Podstawy zabawy nie są skomplikowane. Klawisze W,S,A,D służą do poruszania się po okolicznym terenie (jeśli chcecie się pospieszyć, dodajcie do tego Shift), a także do ruszania podbierakiem. Mysz to oczywiście urządzenie, dzięki któremu ruszamy kamerą, a skoro jesteśmy już przy tym temacie - warto wiedzieć, że w grze istnieją dwa widoki. Mowa tu o kamerze z perspektywy pierwszej (FPP) oraz trzeciej (TPP) osoby. Do przełączania się pomiędzy nimi służy przycisk V. Co jeszcze warto wiedzieć, zanim rozsiądziecie się wygodnie na turystycznym krzesełku i spróbujecie coś złowić? Ano to, że do zajęcia stanowiska służy przycisk E, natomiast pod klawiszem I ukryty został cały ekwipunek. Znajdziecie tam niezbędne informacje o używanej wędce, kołowrotku, przyponie czy przynęcie. Także w tym miejscu dozwolone jest wprowadzanie zmian w wyposażeniu. Chociażby na wypadek, gdybyście chcieli założyć haczyk przystosowany do łowienia w jeziorze ze żwirowym dnem.

Haczyk wybrany? Odpowiednia przynęta także? Nie pozostaje więc nic innego, niż zarzucić wędkę i spróbować coś złowić. Dovetail Games opracowało dla Euro Fishing specjalny system Total Cast Control, którego zadaniem jest sprawienie, by korzystanie z wędki i zarzucanie spławika było odpowiednio realistyczne. Całą operację rozpoczynamy od wciśnięcia PPM (prawego przycisku myszy), a następnie pociągnięcia myszy do siebie, aby unieść wędkę nad głowę. Następnie należy popchnąć mysz do przodu. Ruch ten musi być odpowiednio skoordynowany z puszczeniem cały czas trzymanego przycisku PPM, co uwolni żyłkę i pozwoli polecieć jej do przodu. W przypadku braku powodzenia należy zwinąć żyłkę naciskając LPM i spróbować ponownie.

Oczywiście zarzucamy haczyk nie tylko po to, by pomachać wędką, ale przede wszystkim coś złowić. Liczy się więc odpowiednie wybranie miejsca. Widzicie trzciny przy brzegu i zwisające nad wodą drzewa? To świetne miejsce dla karpi. Miejsce przebywania ryb zdradzają także ślady spławiania oraz bąbelki powietrza. Liczy się także dobór ekwipunku. Zarośnięte dno jest świetnym środowiskiem dla ryb, lecz gorszym dla wędkarza, dobrze więc wybrać odpowiednią przynętę, która zainteresuje "ofiarę".

Gdy ryba jest na haczyku należy odpowiednio dobrać opór ściągania żyłki z kołowrotka. Kluczowe znaczenie ma w tym momencie odpowiednie ustawienie hamulca, które regulujemy za pomocą kółka na myszce. Niskie ustawienia pozwalają rybie na dalsze odpływanie, wysokie blokuje rozwijanie żyłki, ale uwaga - wysoki opór może skończyć się utratą ryby, natomiast niski to ryzyko zahaczenia żyłki o elementy znajdujące się pod wodą. Dobrze jest więc odciągnąć rybę od brzegu i trzymać ją z dala od trzcin czy dna pokrytego wodorostami. W odpowiednim ustawieniu hamulca pomaga wskaźnik po lewej, dolnej stronie ekranu. Gdy osiąga czerwony kolor, żyłka jest mocno naprężona. Barwa niebieska informuje o odwrotnej sytuacji. Ustawiając te parametry należy jednocześnie zwijać kołowrotek, by przyciągać zdobycz do siebie. Gdy znajduje się w odpowiedniej odległości wystarczy już tylko wyciągnąć podbierak (klawisz E), a następnie operując nim (W,S,A,D) złapać rybę do środka. Co dalej? Pamiątkowe zdjęcie, ważenie okazu i wypuszczenie ryby z powrotem do stawu.

GramTV przedstawia:

Inną dostępną możliwością jest łowienie ryb nie ze stanowiska, a z podchodu. Oznacza to po prostu podejście w okolice, w którym przebywają akurat ryby, ciche stanięcie i złapanie czegoś na krótkim dystansie. Do łowienia z podchodu służy rzut spod siebie. Do przełączania się pomiędzy możliwymi rzutami służy klawisz Q. Reszta odbywa się tak samo, jak przy standardowym rzucie znad głowy - LPM, ruch myszki do tyłu, a następnie do przodu połączony z puszczeniem trzymanego przycisku.

To oczywiście nie koniec tajników łowienia w Euro Fishing, ale zaawansowane triki w postaci doboru przynęty na "grubą rybę" czy operowania kilkoma wędkami pozwolimy już Wam zgłębić samodzielnie. Na koniec, krótka informacja. Choć w tekście odnosiliśmy się do sterowania za pomocą klawiatury i myszki, grę bez problemu obsługiwać można za pomocą pada. Euro Fishing jest domyślnie dostosowane do współpracy z oficjalnym urządzeniem od Xboksa One, ale nada się praktycznie każdy kontroler. Ściągawka z używanych klawiszy oraz odpowiadających im przyciskom na padzie dostępna jest (i to w polskim języku!) na oficjalnej stronie gry.

Tydzień z Euro Fishing powstał we współpracy firm gram.pl oraz IMGN.PRO.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!