Tydzień z Actina GameON: Dzień piąty - technologie dla gier

Zbigniew Trzeciak
2014/11/24 18:00
6
0

Komputery z serii GameOn, jak sama nazwa wskazuje, kupuje się do grania, a producenci podzespołów prześcigają się w proponowaniu nowych rozwiązań mających umilić zabawę. Przyglądamy się, co i w jakich grach może nas oczarować.

Tydzień z Actina GameON: Dzień piąty - technologie dla gier

Komputery Actina GameOn bazują na procesorach firmy Intel® (seria Core™) i układach graficznych nVidia. Obie firmy bardzo mocno angażują się w rozwijanie technologii mających na celu poprawienie wydajności i jakości grafiki w grach. Jaki konkretnie jest ich wpływ na to, co widzimy na ekranie i jakie tytuły faktycznie korzystają z tych dobrodziejstw?

PhysX

Ta technologia jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną wśród propozycji firmy nVidia odpowiedzialnej za karty graficzne z serii GeForce. Zadaniem PhysX jest realistyczne odwzorowanie fizyki (niespodzianka!) w grach wideo. Ideą jest to, żeby każda z animacji czy interakcji między obiektami nie była zamkniętą, nagraną wcześniej animacją, a raczej wzajemnym oddziaływaniem, które obliczane jest w czasie rzeczywistym.

Celem projektantów tej technologii, która trafiła już do setek gier, jest stworzenie jak najbardziej realistycznego świata, w którym koślawe i powtarzające się animacje nie będą psuły wrażeń graczowi. Przykładami wykorzystania PhysX mogą być realistycznie walące się ściany budynków, drzewa reagujące na wiatr czy realistyczne "poruszanie się" wody i dymu wokół obiektów.

Tytułów wykorzystujących to rozwiązanie jest, jak wspominałem, multum, ale ciekawymi przykładami mogą być Batman: Arkham Origins i wszechobecne płatki śniegu reagujące na wiatr, ruch czy choćby śmigła helikopterów, Call of Duty: Ghosts, gdzie system PhysX odpowiada za realistyczne efekty różnego rodzaju dymów czy The Bureau: XCOM Declassified, którego atrakcje widoczne są na poniższym filmiku.

HBAO+

Okluzja otoczenia (ang. ambient occlusion - AO) to metoda cieniowania powierzchni obiektów, która pozwala na relatywnie szybkie odwzorowanie realistycznego wyglądu ich powierzchni. Rezygnuje z zaawansowanych obliczeniowo algorytmów w miejsce szacowanego stopnia zacienienia danego miejsca.

Louis Bavoil, inżynier w firmie nVidia, postawił sobie za cel stworzenie takiej technologi AO, która łączyć będzie jakość obrazu z wydajnością. Pierwszym krokiem było HBAO (horizon based ambient occlusion) bez plusa, które zapewniało dobry obraz nawet w najwyższych rozdzielczościach, ale było zabójcze dla szybkości działania, co przy wymaganiach nowoczesnych gier było sporym problemem.

Wtedy przyszedł czas bibliotek DirectX 11 i plusa, które wspólnie dały nam HBAO+, czyli rozwiązanie łączące prędkość z urodą. Tak właśnie dzięki Louisowi możemy cieszyć się cieniami w takich grach jak Far Cry 4, Titanfall czy serii Assassin's Creed, z której właśnie jest filmik prezentujący technologię:

HairWorks

Jednym z graficznych elementów, które zawsze sprawiały sprzętowi duże kłopoty, były realistycznie wyglądające fryzury (i futro, jeśli mówimy o zwierzątkach). Animowanie tysięcy pojedynczych włosów jest oczywiście niezmiernie trudne, więc tradycyjnie wykorzystywano rozwiązania prostsze, ale wizualnie pozostawiające wiele do życzenia.

HairWorks stawia sobie za cel stworzenie realistycznie wyglądających włosów i sierści, które reagują na ruch postaci i czynniki zewnętrzne takie jak wiatr. Dodatkowo pojawia się też większa paleta kolorów do wykorzystania, a także bardziej dokładne reagowanie na światło i cień. Najciekawszym przykładem wykorzystania tej technologii jest pies z gry Call of Duty: Ghosts.

Kiedy widzieliśmy zwierzaka bez swojego ekwipunku, to ilość animowanych włosów w jego sierści sięgała 470 000, co w rezultacie dawało nam owczarka niemieckiego w wirtualnej formie, bardzo bliskiego wyglądem do swojego modelu ze świata rzeczywistego, co podziwiać można poniżej. Jednym z nowszych tytułów, które korzystają z tej technologii, jest bogaty w faunę Far Cry 4.

GramTV przedstawia:

DSR

Dynamic Super Resolution to funkcja, którą znajdziemy w najnowszych kartach serii GeForce - na przykład tej z zestawu Actina GameOn Tower G4. To rozwiązanie pozwala na generowanie grafiki w bardzo wysokiej rozdzielczości (na przykład 4K czyli 3840x2160), a potem skalowanie jej do rozmiaru, który jest możliwy do wyświetlenia przez nasz monitor (na przykład Full HD czyli 1920x1080).

Wyobraźcie sobie na przykład źdźbło trawy, które powiewa na wietrze. Nawet w rozdzielczości HD mogłoby ono być wyświetlane jako migoczące i nienaturalnie chyboczące się. Może to wynikać z tego, że na tak delikatny fragment wyświetlanej sceny jest po prostu za mało pikseli. Mnożąc je razy cztery w rozdzielczości 4K i skalując w dół, pozbędziemy się tego problemu.

Jednak zalet wyświetlanego obrazu w wyższej rozdzielczości jest dużo więcej. Od tekstur, przez cienie, efekty specjalne, anty-aliasing, okluzje otoczenia, aż po szczegółowość modeli postaci. Zauważymy to na pewno w takich produkcjach jak Far Cry 4, Assassin's Creed Unity czy Lords of the Fallen.


DSR
, Tydzień z Actina GameON: Dzień piąty - technologie dla gier

GameStream

Coraz popularniejsze staje się przesyłanie obrazu gier z dużego, mocnego systemu na rzeczy bardziej przenośne. Pozwala na to konsola PlayStation, wykorzystując swój przenośny odpowiednik jako odbiornik. Pozwala na to również oprogramowanie Steam, dając nam możliwość grania na słabszym i mniejszym laptopie.

Teraz można to robić również z kartami z serii GeForce oraz tabletem nVidia Shield. W domu czy poza domem przez połączenie Wi-Fi albo szybki komórkowy transfer danych możemy cieszyć się "dużymi" grami na małym ekranie. Nvidia zadbała również o to, by tytuły wykorzystujące myszkę i klawiaturę były grywalne także na tablecie, dzięki wspieraniu tych urządzeń w wersji bluetooth. Producent zapewnia też, że jego technologia pozwoli na zabawę bez lagów, przerw i spowolnień.


GameStream
, Tydzień z Actina GameON: Dzień piąty - technologie dla gier

Intel® HD Graphics oraz Hyper-threading

Firma Intel® wspiera granie, integrując ze swoim procesorem także kartę graficzną. Choć nie jest ona tak mocna jak te z serii Ge Force, to stanowi dla nich dość ciekawe wsparcie, a i sama potrafi sobie poradzić z tytułami, które nie wymagają aż tak wielkich pokładów mocy.

Zintegrowana grafika Intel®a to przede wszystkim ciekawe rozwiązanie do wyświetlania filmów, multimediów, zdjęć w jak najwyższej rozdzielczości. Rozwiązania producenta pozwalają na wyświetlanie obrazu w 3D, a także na bezprzewodowe przesyłanie obrazu chociażby do telewizorów, które mają podłączenie do internetu. Jednak takie tytuły jak Counter Strike: Global Offensive, Civilization V czy World of Warcraft można spokojnie grać, wykorzystując jedynie technologię Intel®a.


Intel® HD Graphics oraz Hyper-threading
, Tydzień z Actina GameON: Dzień piąty - technologie dla gier

W to wszystko wtrąca się także Hyper-threading, czyli rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie wydajności obliczeń prowadzonych równolegle. Choć jest to propozycja mająca na celu raczej wspieranie aplikacji wykonujących wiele obliczeń naraz, to na przykład seria Football Manager korzysta z tej opcji. Dzięki temu rozgrywanie kolejnych spotkań, analiza i przetwarzanie mnóstwa danych odbywa się dużo szybciej.

Komputery z serii Actina GameON w sklepie Gram.pl

*Tydzień z Actina GameOn jest wspólną akcją promocyjną Gram.pl i Actina

Komentarze
6
Usunięty
Usunięty
25/11/2014 16:31

Wszystkie gry są dobrze optymalizowane oprócz UBISOFT zwłaszcza Unity(Far Cry 4 już jest dobrze), to nie trzeba aż tak dobrego pc, aby pograć sobie z HBAO+ i innymi bajerami

Usunięty
Usunięty
25/11/2014 16:31

Wszystkie gry są dobrze optymalizowane oprócz UBISOFT zwłaszcza Unity(Far Cry 4 już jest dobrze), to nie trzeba aż tak dobrego pc, aby pograć sobie z HBAO+ i innymi bajerami

Usunięty
Usunięty
25/11/2014 11:52

Wszystko fajnie, tylko, żeby te wszystkie niesamowite rzeczy odpalić potrzebny jest komputer monstrum. :-( Dlatego coraz bardziej jestem zdecydowany na zakup konsoli.Tekst sporo wyjaśnia, czasami włączam coś w grze, nie wiedząc po co to w ogóle tam jest...




Trwa Wczytywanie