Wiedźmin 3: Dziki Gon

Producent: CD Projekt Red Wydawca: CD Projekt/CDP.pl Premiera: 19.5.2015 Gatunek: RPG Wersja językowa: PL Wydania tej gry: Wiedźmin 3: Dziki Gon (edycja premierowa), Wiedźmin 3: Dziki Gon - Edycja Limitowana (pre-order) (edycja premierowa), Wiedźmin 3: Dziki Gon - wersja cyfrowa (edycja premierowa), Wiedźmin 3: Dziki Gon - Edycja Gry Roku (edycja premierowa)

Wiedźmin 3: Dziki Gon to finałowa część trylogii gier RPG polskiego studia CD Projekt RED opowiadających o przygodach Geralta z Rivii. Twórcy wprowadzili w niej szereg nowości i usprawnień w stosunku do poprzedniczek.


W trzeciej części Wiedźmina główny bohater, Geralt, nie cierpi już na zaniki pamięci. Protagonista tym razem opowiada się po stronie imperiów północy, które chcą odzyskać niepodległość. Aby tego dokonać, musi zmierzyć się z Dzikim Gonem. Oprócz tego poszukuje on utraconej miłości.


Wiedźmin 3: Dziki Gon ma do zaoferowania otwarty świat, którego pokonanie konno zajmuje od 30 do 40 minut – obszar jest o 40 razy większy niż w drugiej części serii. Podczas eksploracji (nie tylko na wierzchowcu, ale także pieszo lub łodzią) nie uświadczymy ekranów ładowania, a jeśli zechcemy przenieść się w wybrane miejsce, zrobimy to, korzystając z systemu szybkiej podróży.


Zadania, jakie przyjdzie nam wykonywać w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, można podzielić na dwie grupy: główne, wymagane do ukończenia głównego wątku fabularnego (na obszarach Skellige, Novigard i Ziemi Niczyjej), i poboczne. Niektóre zadania mogą zniknąć z dziennika, jeśli nie zajmiemy się nimi w odpowiednim momencie. Brak reakcji ze strony gracza ma wpływ na wygląd świata gry. Dostępne są również mini-gry o charakterze zręcznościowym oraz możliwość polowania na potwory i pozyskiwania surowców.


System walki w Wiedźminie 3 został przeprojektowany. Geralt tym razem dysponuje aż 96 różnymi animacjami ciosów, w przeciwieństwie do „dwójki”, gdzie było ich zaledwie 20. Ataki wiedźmina są bardzo szybkie, ale porusza się on wolniej niż w poprzedniej części – zamiast biegać, chodzi po świecie gry. W trakcie starcia z wrogiem można blokować ataki i robić uniki (przerywając cios w dowolnej chwili) pomimo braku staminy, aczkolwiek wtedy należy liczyć się z tym, że bohater straci równowagę. Ciosy można zadawać w czułe punkty przeciwnika, o ile je znamy. Nie brakuje także walk z bossami (jednym z nich jest lodowy gigant), które nie są oskryptowane, oraz sekwencji Quick Time Event.


Wiedźmin 3: Dziki Gon bazuje na technologii RED Engine 3, zdolnej do generowania wysokiej jakości grafiki oraz dynamicznych efektów pogodowych. Na uwagę zasługują wiernie odwzorowane prawa fizyki: przykładowo statki realistycznie reagują na fale.

Wiedźmin 3: Dziki Gon