Subnautica

Producent: Unknown Worlds Entertainment

Wydawca: Brak

Premiera: 23.01.2018

Gatunek: przygodowa, akcja, RPG

Wersja językowa: polskie napisy, w całości po polsku

Subnautica to survival z perspektywy pierwszej osoby, którego akcja rozgrywa się w podwodnym świecie. Gra autorstwa studia Unknown Worlds, odpowiedzialnego również za Natural Selection 2, została wydana na PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4.

Docelowym zadaniem gracza w grze Subnautica jest utrzymanie się przy życiu i odkrycie poszczególnych tajemnic skrywanych przez planetę, na której toczą się wydarzenia w kampanii fabularnej. W związku z tym kluczowym trybem zabawy jest Przetrwanie, gdzie poznajemy kolejne wątki opowieści, a także musimy dbać o zaspokojenie głody i pragnienia głównego bohatera oraz zająć się monitorowaniem poziomu energii kierowanej przez nas postaci.

Subnautica nie cechuje się stosunkowo wysokim poziomem trudności, ale jeśli szukamy ostatecznego wyzwania, to możemy skorzystać z Ekstremalnego wariantu rozgrywki, na którym śmierć oznacza koniec zabawy. Jeśli nie zamierzamy poznawać opowieści, ani tym bardziej dbać o odpowiedni poziom nawodnienia i pożywienie, możemy uruchomić tryb Kreatywny. Warto również wspomnieć o obecności swobodnej zabawy, gdzie elementy survivalowe nie są dostępne, ale mimo to osiągamy postępy w fabule.

Na początku możemy jedynie opuścić kapsułę ratunkową i wyruszyć w głąb oceanu na poszukiwania niezbędnych środków. Z czasem jednak zbudujemy maszynę ułatwiającą nam eksplorację, a nawet podwodną bazę. Skonstruujemy również specjalny kostium umożliwiający dotarcie do niedostępnych wcześniej lokacji, a także wiele innych przedmiotów, dzięki którym nie tylko utrzymamy się przy życiu, ale i poznamy tajemnice gry Subnautica.

system operacyjny Windows Vista SP2 lub nowszy (64 bit), procesor Intel Haswell 2 rdzenie / 4 wątki 2,5 GHz lub odpowiednik, 4 GB RAM, karta graficzna Intel HD 4600 lub nowsza, DirectX 11, 20 GB wolnego miejsca na dysku twardym