Final Fantasy XIV

Producent: Square Enix Wydawca: Cenega Poland Premiera: 27.8.2013 Gatunek: RPG, MMORPG Wersja językowa: EN Wydania tej gry: Final Fantasy XIV: A Realm Reborn (edycja premierowa), Final Fantasy XIV: A Realm Reborn - Edycja Kolekcjonerska (edycja premierowa), Final Fantasy XIV: A Realm Reborn - wersja cyfrowa (edycja premierowa), Final Fantasy XIV: A Realm Reborn - Digital Collectors Edition - wersja cyfrowa (edycja premierowa)

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn jest grą typu MMORPG, adresowaną nie do samotnych wilków, lecz do osób, które preferują zwiedzanie świata wspólnie z innymi poszukiwaczami przygód.


W Final Fantasy XIV: A Realm Reborn zwiedzimy krainę zwaną Eorzeą. Akcja toczy się po wydarzeniach z Final Fantasy XIV, w którym władcy krainy musieli połączyć siły i przygotować się do wojny z Imperium Garleaonu. Pod koniec gry pojawiło się nowe niebezpieczeństwo - starożytny smok, Bahamut, zdołał uciec ze swego więzienia znajdującego się na sztucznym księżycu, zapoczątkowując w ten sposób Siódmą Erę Umbral, co zwiastowało tylko jedno: zniszczenie Eorzei. Bohaterowi, którego poczynaniami pokierujemy w Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, udaje się przetrwać, ponieważ przenosi się on w czasie o pięć lat do przodu. Eorzeę trzeba odbudować, ale nasze zadanie jest inne: musimy zająć się zagrożeniem ze strony Imperium Garlean.


W grze możemy stworzyć własnego bohatera, wybierając jego imię, rasę, płeć, wygląd i specjalizację. W Final Fantasy XIV profesje podzielono na cztery Dyscypliny: Wojny, Magii, Ziemi i Dłoni, ale w A Realm Reborn na początku będziemy mieli do wyboru tylko dwie pierwsze z nich. Dyscyplina Wojny skupia się przede wszystkim na walce, zaś Dyscyplina Magii przeznaczona jest zarówno dla czarodziejów, jak i kapłanów specjalizujących się w leczeniu. Dyscyplina Ziemi przeznaczona jest dla tych, którzy chcą gromadzić surowce i trudnić się handlem, z kolei Dyscyplina Dłoni pozwala rzemieślnikom wykorzystywać zgromadzone zasoby i wytwarzać z nich rozmaite przedmioty.


Celem w Final Fantasy XIV: A Realm Reborn jest eksplorowanie świata, walka z potworami, wypełnianie zadań, zwiedzanie instancji w dungeonach wraz z innymi graczami i poszukiwanie skarbów. Nie brakuje także questów związanych z głównym scenariuszem. Zdobyte podczas rozgrywki punkty umiejętności posłużą do rozwoju naszego bohatera. Prócz PvE, gra oferuje możliwość zmierzenia się z innymi graczami.


W porównaniu z Final Fantasy XIV, w A Realm Reborn wprowadzono szereg poprawek: użyto nowego silnika graficznego, całkowicie od nowa stworzono lokacje, zmieniono system serwerów, zaprojektowano od nowa interfejs użytkownika, poprawiono mechanikę walki, dodano nowe tryby PvP, zadania poboczne, przedmioty i przeciwników. W wersji na PC do sterowania można używać dowolnej kombinacji kontrolera, klawiatury i myszy. Gracze mogą tworzyć własne makra, czyli ustalać kolejne akcje, które bohater powinien podjąć, a następnie wywoływać je w prosty sposób.

Final Fantasy XIV

gamescom 2012: line-up Square Enix ujawniony

Mateusz Stanisławski
0

Prezentacja gameplayu z Final Fantasy XIV: A Realm Reborn oraz dema takich gier, jak Tomb Raider, Sleeping Dogs i Hitman: Rozgrzeszenie to nie wszystkie atrakcje od Square Enix.