Publicystyka

W samo południe spoglądając na pobojowisko

Lucas the Great
21

Dzisiejszy felieton miał mieć inny temat. Powinien dotyczyć odwagi deweloperów i poszukiwania nieszablonowych rozwiązań przy tworzeniu gier. Trudno, zmierzymy się z tymi zagadnieniami za tydzień. Dziś jednak cały świat żyje wczorajszą tragedią w Blacksburg. Nie unikniemy tego tematu, bo morderca miał 24 lata, za chwilę więc pojawi się grupa nawiedzonych analityków, którzy wyciągną na świat dzienny, iż chłopak grywał w jakieś gry. Był Chińczykiem, wyjechał do USA – to, że spędzał część swego czasu na wirtualnych rozrywkach jest niemal stuprocentowo pewne. Ale czy cokolwiek znaczy?

Z życia pieczarek SPEC 01_07

Michał Amielańczyk
0

Buożesz Ty mój! Byłem Ci ja w każdej chałupinie drewnianej i murowanej, każdej kamienicy i lepiance – i nic! Żaden z obecnych (a co gorsza, nieobecnych też) tu tubylców nie był w stanie wytłumaczyć mi, co też się wydarzyło tym razem, co mi czynić trzeba…

Biuletyn Przeglądowo-Poglądowo-Ogrodniczy gram.pl #2

Michał Amielańczyk
0

Witojcie w kolejnym, drugim już odcineczku naszego biuletyniku pełnego bezsensików! I tym razem zdzielę Was porcją niesprawdzonych, sensownych inaczej informacyj z gram.pl (i przyległości)! Łykamy Persen (lub inny Muchozol Lek) i jedziemy! Na starcik... parę newsików o giereczkach!

Fajna Cena - coś fajnego i wyścigowego

Mastermind
20

Gry wyścigowe od zawsze cieszyły się dużą popularnością, a seria ToCA zajmuje wśród nich miejsce szczególne. Z kolei Race Driver 3 to jedna z najbardziej kompleksowych ścigałek na rynku, dzięki której mamy możliwość wziąć udział w 35 typach mistrzostw. Jednym z nich (dostępnym także w trybie kariery) są wyścigi Formuły 1, która za sprawą Roberta Kubicy przeżywa w naszym kraju prawdziwy rozkwit. Warto zatem wiedzieć co nieco na temat technologii, która sprawia, że na torach te prawdziwe potwory pędzą z prędkością grubo ponad 200 km/h. Ot, tak by błysnąć w towarzystwie.

Fajna Cena - edycja: kwiecień 2007

Lucas the Great
0

Ukazywanie się gier w serii Fajna Cena to fajna okazja zarówno dla graczy, jak i redakcji gram.pl. Wy możecie uzupełnić swoje kolekcje o tanie egzemplarze ciekawych tytułów, wydane identycznie, jak w przypadku edycji premierowych. My mamy pretekst do uzupełnienia naszej bazy recenzji. W rozpoczynającym się właśnie tygodniu zaprezentujemy Wam, jak nasi autorzy ocenili osiem tytułów, które właśnie się ukazały w ramach tej serii wydawniczej. Recenzje - najpierw reedycji, później gier premierowych, będziemy publikować stopniowo, aż do przyszłego poniedziałku. Wykorzystując potencjał naszej redakcji i doświadczenia zebrane podczas tworzenia "Tygodni z..." dorzucimy też krótkie teksty na tematy związane z tematyką każdej z ośmiu pozycji. Jakie? O tym przekonacie się już wkrótce. Zaglądajcie tutaj co jakiś czas, by sprawdzić, czy właśnie nie ukazuje się kolejny tekst...

Michael Gregorio – „Krytyka zbrodniczego rozumu” - recenzja

Grimnir
8

„Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie” – to zdanie powinien rozpoznać każdy przeciętnie oczytany człowiek. Dawno, dawno temu (czyli w 1803 r.) żył sobie pan Immanuel Kant, filozof. I on to jest autorem owego zdanka, jak również znanych wówczas na całym świecie dzieł pt. „Krytyka czystego rozumu” i „Krytyka praktycznego rozumu”. Na świecie szerokim, tj. w Europie, działał sobie wówczas w najlepsze mikrego nader wzrostu jegomość, zwany przez niektórych „bogiem wojny”, Jego Cesarska Wysokość (jak karykaturalnie by to nie brzmiało) Napoleon Bonaparte. Zaś w rodzinnym mieście pana filozofa – Koenigsbergu, nam bardziej znanym jako Królewiec (teraz niestety Kaliningrad) na słowo Bonaparte reagowano atakami paniki. Tak, wredni, zaborczy Prusacy siedzieli wówczas cicho jak myszy pod miotłą i modlili się o cud, który uratuje ich przed gniewem Napoleona. Prowincjonalne miasteczko, którego jedynym „bogactwem” był Kant, miało jednak, według niejakiego pana Michaela Gregorio, jeszcze jeden problemik.

Neil Gaiman – „M jak Magia” - recenzja

Grimnir
8

Pan Neil Gaiman nie jest bynajmniej autorem nieznanym w Polsce, ba wręcz dorobił się on w naszym pięknym kraju całej rzeszy fanów. Nic dziwnego, że kolejne tomy jego twórczości wychodzą u nas z dużą regularnością. Z takiego obrotu rzeczy można się tylko cieszyć. Chwała i zyski za to dla wydawnictwa Mag. Ostatnim wydanym tomikiem jest „M jak Magia”. Właśnie tomikiem, gdyż jest to niewielka broszurka gruba na niewiele ponad 200 stron. Tytuł jak sam Autor przyznaje we wstępie jest trawestacją tytułów zbiorów opowiadań Raya Bradburego „K jak Kosmos” i „R jak Rakieta”. Nie będzie zatem niespodzianką fakt, iż do czynienia mamy takoż ze zbiorem opowiadań... W skład tomu wchodzi jedenaście tekstów. Dziesięć z nich to opowiadania, zaś jedenasty – wiersz – jest poetyckim podsumowaniem zbioru.

Za pięć północ kończąc co zacząłem

Hakken
17

Przez ostatni miesiąc Lucas wałkował temat równouprawnienia w grach komputerowych. Podszedł do niego od strony psychologicznej, społecznej, behawioralnej i kulturowej. Prawdę mówiąc niewiele zostało już do dodania w tym temacie, ale ponieważ to ja ten temat nieopacznie zacząłem to wypada mi go skończyć. Nie będę Was jednak zamęczał formatowaniem dziecięcych mózgów ani tym podobnymi eksperymentami z udziałem dzieci, w których lubują się psychologowie. Zamiast tego postanowiłem pokazać Wam, że istnieją miejsca, w których ludzie grają po równo, bez względu na płeć.

Tydzień z grą S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Lucas the Great
0

Uszkodzony reaktor w Czarnobylu... Zamknięta Zona, rodząca fenomeny wzorowane na powieści Strugackich Piknik na skraju drogi... Stalkerzy przemierzający zakazane, skażone obszary... Lata oczekiwania na grę, przerywanego kolejnymi doniesieniami o zmianie koncepcji i opóźnieniu premiery...

Tydzień z Test Drive Unlimited - dzień trzeci

Zaix
30

Apetyt rośnie w miarę jedzenia – kierując się tą maksymą, po zaprezentowaniu Wam wczoraj takich perełek jak Chrysler Me Four-Twelve, Ferrari Enzo czy Ford GT, dziś serwujemy drugie danie. Co na talerzu? Między innymi bardzo syte kąski w postaci Koenigsegg, McLaren F1, Pagani Zonda czy Saleen S7 Twin Turbo. Nie przedłużając zbytnio, życzymy smacznego.

Tydzień z grą Test Drive Unlimited

Hakken
0

Hawajska wyspa, piękne bryki i pełna swoboda w rozgrywce... O Test Drive Unlimited było głośno od dawna. Postanowiliśmy więc poświecić cały tydzień na przybliżenie Wam rozmaitych detali tej gry.

Tydzień z Command & Conquer 3: Wojny o tyberium - dzień siódmy

Szary Płaszcz
20

Obcy w obcym (czy na pewno?) krajuPojawienie się Obcych w nowym Command & Conquer twórcy gry starali się przez jakiś czas trzymać w tajemnicy. Można powiedzieć, że na próżno. Miłośnicy serii doskonale kojarzyli, że z tyberium związana jest jakaś rasa przybyszy. Niektórzy zapamiętali rozbity statek kosmiczny z Tyberian Sun, a także nazwę Obcych – Scrinowie.

Za pięć północ, czyli grając w Irlandii

Hakken
21

Tak się złożyło, że cały poprzedni tydzień spędziłem w Dublinie i okolicach. Było cudownie, wiatr, deszcz i setki pubów. Polecam każdemu, kto lubi polskie miasta na obczyźnie. Niestety jednak Naczelny nie dał mi spokoju nawet w tak dalekich stronach i nakazał zbadanie miejscowego rynku rozrywki elektronicznej i sporządzenia na ten temat stosownego tekstu. Tak więc pomiędzy oglądaniem omszałych ruin, magicznych wzgórz i walki z wiatrem na klifach, musiałem przejść się po miejscowych sklepach, zobaczyć w co tam grają i za ile.

Relacja z turnieju AE Game Cup

gram.pl
6

8 marca 2007, Dzień Kobiet. Poznań. Stary Browar – miasto w mieście, które łączy komercję ze sztuką, historię ze współczesnością i niezwykłość z codziennością. W tym nadzwyczajnym miejscu za dosłownie kilka chwil rozpocznie się AE Game Cup – turniej gier komputerowych, który w zamierzeniu organizatorów ma być wstępem do stworzenia ogólnopolskiej, akademickiej ligi sportów elektronicznych.

Antologia „Niech żyje Polska. Hura!” - recenzja

Jacek Piotrowski
12

Biorąc do ręki pierwszy tom, zgodnie z oczekiwaniem autora wstępu, czułem się jak przed otwarciem pudełka czekoladek. Bombonierki są o tyle „bezpieczne”, że kiedy jakaś czekoladka nam nie posmakuje, to możemy jej nie jeść. Mankamentem jest jednak to, że gdy trafimy na wyjątkowo smakowitą - szybko skończymy się rozkoszować jedzeniem, bo to tylko odrobinka, żeby się rozsmakować.

Tydzień z grą Command & Conquer 3: Wojny o tyberium

Lucas the Great
0

Tak, tak, Czytelniczki i Czytelnicy - Kane powrócił! Command & Conquer, legendarna seria Westwood Studios ma swoją kontynuację. Na dodatek jest to kontynuacja fabularna, nie zaś doczepienie nowego pomysłu pod stary tytuł, jak to było w przypadku Generals.

Z życia pieczarek 04/07

Michał Amielańczyk
0

E... Tą razą nie obudziłem się w wygodnym łożu szpitalnym. Ze wszystkimi kończynami związanymi w jedną kiść (i mało atrakcyjną szmatą wypełniającą otwór gębowy), zalegałem w trzystopowym fragmencie rynsztoka miejskiego.

Biuletyn Przeglądowo-Poglądowo-Ogrodniczy gram.pl #1

Michał Amielańczyk
0

Dzień dobry wieczór Państwu, witam po raz pierwszy w Biuletynie Przeglądowo-Poglądowo-Ogrodniczym gram.pl. Zajmować się będziem szeroko pojętą agroturystyką, zielarstwem, sytuacją na gram.pl oraz zasiedleniem prowincyj na północy RPA – wszystko zawsze z sensem i wcale niechaotycznie, do rzeczy i do ludzi. Żeby nie przedłużać, przejdźmy do tego, co interesuje nas najbardziej: szatanistyczno-masońsko-przeciwgrzybicznych gier komputerowych.

Najnowsze
Lubisz nas?