Felieton

League of Legends Championship Series EU - wiosna 2016 - niezbędnik kibica

Kamil Ostrowski, 13 stycznia 2016 14:00 3

Gotowi na nowy sezon League of Legends Championship Series? Jeżeli jeszcze nie, to mamy dla Was niezbędnik, który pomoże Wam się przygotować.

Pora przygotować się na nadchodzące miesiące. Po e-sportowym "sezonie ogórkowym" wracamy więc z niezbędnikiem kibica. Dzisiaj pod lupę bierzemy wiosenny sezon League of Legends Championship Series, a konkretnie region europejski, który startuje już jutro.

Czym jest League of Legends Championship Series Europe?

League of Legends Championship Series to najbardziej prestiżowa liga e-sportowa League of Legends w Europie i Ameryce. Bezpośrednio zaangażowane w tworzenie jej jest deweloper gry - firma Riot Games, która współpracuje blisko na tym polu z Turtle Entertainment (tymi od Intel Extreme Masters). W świecie MOBA To odpowiednik piłkarskiej Ligi Mistrzów, rzecz która skupia miliony fanów League of Legends z całegoś wiata. LCS to dwa regiony - europejski i amerykański (nad tym drugim pochylał się nie będę). W innych regionach pojawiają się rzecz jasna odpowiedniki LCS -Korea Południowa ma ligę LCK, Chiny LPL, itd. Zawodnicy biorący udział w europejskim LCS mają szansę na wywalczenie sobie bonusów i wejścia do światowych finałów, nie mówiąc o tym, że muszą zakończyć sezon wysoko w tabeli, aby nie wypaść z obiegu, ani nie musieć walczyć z ekipami aspirującymi, wcześniej uplasowanymi w niższych ligach, o przywilej grania w tej "ekstraklasie".

Format

W lidze bierze udział dziesięć drużyn, które będą mierzyć się ze sobą na zasadzie "podwójnego każdy-z-każdym" (ang. "double round-robin"). Na przestrzeni nieco ponad dwóch miesięcy zostaną rozegrane wszystkie spotkania i uformuje się tabela. Dalsze losy drużyny zależą od ich pozycji w rankingu.

Pierwsza i druga drużyna automatycznie dostają się do półfinałów play-offów danego sezonu, które rozgrywają się niedługo po zakończeniu pierwszej fazy rozgrywek ligowych. Drużyny od trzeciej do szóstej wygrywają sloty, które pozwolą im zagrać w ćwierćfinałach. Siódme miejsce gwarantuje spokojne przejście do sezonu letniego. Ósme i dziewiąte będą musiały powalczyć o możliwość gry w kolejnym sezonie LCS z drużynami, które uplasowały się jako drugie i trzecie w lidze Challenger Series (rodzaj "drugiej ligi" w świecie League of Legends). Dziesiąta drużyna zamienia się miejscami z najlepszą drużyną ze wspomnianego Challenger Series.

Wszystkie mecze w fazie "round-robin" są rozgrywane do jednego zwycięstwa. W fazie play-off każde spotkanie kończy się z kolei po uzyskaniu przez którąś z drużyn trzech punktów (ang. "best-of-five").

Kiedy?

Dwa dni w tygodniu, w czwartki i piątki, między godziną 18:00 a 23:00 rozgrywane jest po pięć meczy. Taki harmonogram utrzyma się przez kolejne dziewięć tygodni. Jedno spotkanie powinno trwać około godziny, jednak czas otwarcia pojedynków może ulec delikatnym zmianom - nie zawsze sposób przewidzieć ile będzie trwało starcie.

Sezon wiosenny zaczyna się czternastego stycznia 2016 roku o godzinie 18:00 czasu polskiego, a otworzy go spotkanie Fnatic (z Rekklesem na pokładzie) kontra Origen (aktualny team znanego pewnie Wam skądinąd "xPeke").

Uczestnicy

Wraz z nadejściem nowego sezonu czeka nas sporo zmian. SK Gaming, drużyna jeszcze niedawno kojarzyła się ze ścisłą czołówką, jeżeli chodzi o League of Legends, przegrało z Gamers2 Esports w walce o slot i spadło do Challenger Series. Kolejnym debiutantem jest duński team Splyce, dawniej znany jako Fellow eSports, a składający się z graczy Team Dignitas EU (były pewne zawirowania w związku z zasadami LCS odnośnie wprowadzania więcej niż jednej drużyny przez jedną organizację). Ostatnimi debiutantami są członkowie Vitality, którzy odkupili miejsce od organizacji Gambit Gaming, której team poradził sobie w poprzednim sezonie raczej średnio, nie mówiąc o tym, że rozpadł się niedługo później.

Wszyscy uczestnicy League of Legends Championship Series Europe Spring 2016:

  • Elements
  • Fnatic
  • GIANTS! Gaming
  • H2k-Gaming
  • Origen
  • Team Roccat
  • G2 Esports (nowa drużyna)
  • Splyce (nowa drużyna)
  • Vitality (nowa drużyna)

Jak oglądać?

Jeżeli chodzi o oglądanie kolejnych spotkań na żywo, to mamy kilka możliwości. Najprościej jest to zrobić, jak zawsze, wchodząc na stronę internetową poświęconą e-sportowej części League of Legends. Znajdziecie tam dostęp nie tylko do streamów, ale także powtórek, statystyk, dokładnego harmonogramu, itd. Riot Games publikuje też tam regularnie analizy, ciekawostki i tym podobne. To coś dla tych baaardzo wciągniętych w wirtualne zmagania.

Oczywiście możecie też wejść bezpośrednio na kanał Riot Games na Twitchu.

Drugą klasyczną opcją jest uruchomienie Twitcha polskiego oddziału ESL. Od długiego czasu oni, wraz z ekipą Cybersport.pl dostarczają przyzwoitego komentarza w polskim języku.

Trafienie Krytyczne #52. Dyskretny urok hierarchii
E-sport to taka sama patologia, jak robienie muzyki na komputerze
Trafienie Krytyczne #46. Drama skrzynkowa
Trafienie Krytyczne #44. Granie najlepsze
najnowsze

Co nowego w PlayLink?

Recenzja gier: Frantics, Wiedza to Potęga: Dekady, Szymparty i Planet of the Apes: Last Frontier.

Chwała Wodzowi! - recenzja Beholder 2

W Beholder 2 przenosimy się do totalitarnego państwa i zaczynamy karierę w Ministerstwie na samym dole urzędniczej drabiny - dokąd zajdziemy?