logo

Pomoc Techniczna - Jak zaktualizować sterowniki

Aktualizacja sterowników karty graficznej

Prosimy o postępowanie zgodnie z poniższymi wskazówkami - zapewni to szybką oraz poprawną aktualizację sterowników w Twoim komputerze.

UWAGA: Instalacja najnowszych wersji sterowników karty graficznej zalecana jest przede wszystkim, przy problemach z wyświetlaniem grafiki lub z samym działaniem gier.
W przypadku starszych typów kart graficznych, instalacja najnowszych wersji sterowników może powodować kłopoty z prawidłowym działaniem niektórych gier.

 1. Upewnij się, że znasz typ swojej karty graficznej (np. GeForce 4, Radeon 9000 itp) i system operacyjny na którym pracujesz. MAM PROBLEM: NIE ZNAM TYCH DANYCH! Jeśli nie znasz tych danych, skorzystaj z poniższych opcji:

  Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak sprawdzić jaki typ karty graficznej posiadasz

  Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak sprawdzić jaki system operacyjny posiadasz

  Wejdź na stronę aktualizacji sterowników dla swojego typu karty (wybierz najbardziej podobny typ karty z poniższej tabeli):

  Typ karty (producent)Strona aktualizacji sterowników:
  GeForce (wszystkie), TNT2, TNT, Riva128 www.nvidia.pl
  Radeon (wszystkie), Rage 128, Ragewww.ati.com
  G200, G4XX, G550, G650, G750, Parheliawww.matrox.com
  SIS (wszystkie)www.sis.com
  Intel (wszystkie)www.intel.pl
  3dfx Voodoo (wszystkie)www.voodoofiles.com

  MAM PROBLEM: NA LIŚCIE NIE MA PRODUCENTA MOJEJ KARTY GRAFICZNEJ! W powyższej tabeli staraliśmy się umieścić adresy stron wszystkich znanych i najbardziej popularnych producentów układów kart graficznych. Upewnij się więc, że w poprzednim punkcie poprawnie określiłeś typ swojej karty. W razie wątpliwości, sprawdź instrukcję lub pudełko od karty (na pewno znajdziesz tam informacje o typie karty, a być może także adres strony producenta, na której znajdziesz sterowniki). W ostateczności powinieneś skontaktować się z firmą od której zakupiłeś kartę graficzną czy komputer.

 2. Sprawdź jaka wersja sterowników dostępna jest na stronie producenta Twojej karty graficznej (patrz punkt 1). Z reguły dostępna będzie to jedna, najnowsza wersja sterownika (tak jest na przykład w wypadku pierwszych dwóch stron podanych w powyższej tabelce). Pobierz ją - koniecznie zwróć uwagę dla jakiego systemu operacyjnego przeznaczony jest plik sterowników. W wypadku gdyby dostępnych było kilka wersji sterowników dla Twojej karty, porównaj daty tych sterowników i ściągnij ten najnowszy.
  MAM PROBLEM: NA STRONIE PRODUCENTA NIE MA STEROWNIKÓW DLA MOJEJ KARTY! Jeżeli nie możesz odnaleźć sterownika dla swojej karty, oznacza to, że najpewniej nie są one oferowane przez producenta karty. Taka sytuacja ma miejsce np. w wypadku kart graficznych Radeon Mobility montowanych w notebookach. W takim wypadku prosimy skontaktować się firmą od której zakupiłeś kartę/komputer lub z producentem komputera.

 3. Po zakończeniu pobierania sterowników, odinstaluj (usuń) poprzednie sterowniki i zainstaluj te pobrane. Uwaga: deinstalacja poprzedniej wersji sterowników jest bardzo ważna - zalecają ją producenci wszystkich sterowników, gdyż bez tego nowe sterowniki mogą nie zainstalować się poprawnie.
  MAM PROBLEM: NIE WIEM JAK ODINSTALOWAĆ STARE STEROWNIKI I ZAINSTALOWAĆ NOWE! Jeżeli nie wiesz jak dokonać deinstalacji starych sterowników i jak poprawnie zainstalować ich nową wersję, przygotowaliśmy poniżej szczegółowy opis krok po kroku poprawnej instalacji sterowników dla dwóch najpopularniejszych obecnie kart (Nvidia oraz Ati):

  Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak zainstalować sterowniki do kart graficznych firmy Nvidia (GeForce, TNT, Riva...)

  Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak zainstalować sterowniki do kart graficznych firmy Ati (Radeon, Rage...)

Jak oceniasz powyzsze rozwiazanie?

doskonale, rozwiazalo moj problem dobre, ale nie wszystko bylo jasne zle, nie rozwiazalo mojego problemu