GDC rezygnuje z przyznania nagrody Nolanowi Bushnellowi - współzałożycielowi Atari

Małgorzata Trzyna
2018/02/01 16:44
0
0

Powodem jest molestowanie przez Bushnella zatrudnionych w Atari kobiet.

GDC rezygnuje z przyznania nagrody Nolanowi Bushnellowi - współzałożycielowi Atari

Nolan Bushnell założył Atari wraz z Tedem Dabneyem w 1972 roku. Pierwszym produktem Atari była gra Pong, która odniosła spory sukces. Później powstało Atari 2600, jedna z pierwszych domowych konsol z grami wideo.

Game Developers Conference zamierzało wręczyć nagrodę Pioneer Award Bushnellowi za to, że dzięki niemu Atari zdobyło dominującą pozycję w świecie gier wideo. Po tym ogłoszeniu pojawiły się jednak protesty (w świetle startu kampanii #MeToo i Time's Up przeciw molestowaniu) - Bushnell nie zachowywał się w porządku względem kobiet zatrudnionych w firmie i dlatego nie powinien być w taki sposób uhonorowany. Ostatecznie zdecydowano, że nagroda nie zostanie wręczona nikomu.

W książce The Ultimate History of Video Games, autorstwa Steve'a Kenta, czytamy, jak jeden z pracowników Atari, Al Acorn, wspomina, że jedno z firmowych spotkań odbywało się w wannie, a Bushnell próbował nakłonić jedną z pracownic, by dołączyła. "Nolan potrzebował jakichś papierów i dokumentów, więc zadzwonił do biura i powiedział 'niech pani Taka-a-Taka je przyniesie'. Byliśmy w tej wannie, gdy kobieta przyszła, więc próbował nakłonić ją, by dołączyła."

Bushnell nazywał także wstępnie Pong "Darlene" - jak przyznał w rozmowie z Playboyem, tak nazywała się "cycata kobieta z najwęższą talią". Prototypowe automaty do gier nazywano według imion atrakcyjnych kobiet zatrudnionych w firmie.

GramTV przedstawia:

Kolejny przykład podaje Ray Kassar, niegdyś pracownica szczebla kierowniczego w Atari: "Gdy przyszłam do pracy pierwszego dnia, miałam na sobie oficjalny uniform biznesowy i krawat. Spotkałam Nolana Bushnella, w T-shircie z napisem 'I love to fuck'. To było moje pierwsze zetknięcie się z Atari."

Projektantka gier, Elizabeth Sampat, protestując przeciwko przyznaniu nagrody, napisała: "To nie jest właściwy rok na uczczenie człowieka, który nakłaniał pracownice do dołączenia do grupy w wannie topless czy takiego, któremu jako kryptonim dla Pong posłużyło imię najatrakcyjniejszej kobiety w biurze."

Pojawiły się też inne głosy protestu, oznaczone #notnolan. Gillian Smith, profesor nauk komputerowych w Worcester Polytechnic Institute, pisze: "Gdy inne gałęzie przemysłu odcinają się od napastliwych i seksistowskich zachowań wpływowych ludzi, GDC przyznaje jednemu z nich nagrodę."

W efekcie organizatorzy GDC postanowili nie przyznawać nagrody Bushnellowi. Sam Bushnell wydał następujące oświadczenie: "Pochwalam, że GDC stara się działać zgodnie z tym, co jest słuszne, zwłaszcza w kwestii tego, jak ludzie powinni być traktowani w pracy. A jeśli cena, jaką muszę zapłacić osobiście, to brak nagrody, pochwalam tę decyzję, skoro w ten sposób przemysł gier stanie się bardziej świadomy i bardziej wyczulony na te kwestie. Jeśli moje zachowanie czy zachowanie moich współpracowników obraziło kogoś w firmie albo sprawiło ból, szczerze za to przepraszam."

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!