Informacje

Blokada regionalna bronią na "chińską bombę" negatywnych recenzji na Steamie?

...

Szef Funcomu porusza istotny temat recenzji na Steamie. Jego zdaniem dużym błędem jest, że na platformie Valve oceny podawane są globalnie.

Blokada regionalna bronią na "chińską bombę" negatywnych recenzji na Steamie? - obrazek 1

- Nie jestem zbyt szczęśliwy z tego, jak wygląda system oceniania na Steamie - przyznaje Rui Casais, dyrektor wykonawczy Funcomu. Zauważa on, że spośród liczących się platform na różnych systemach tylko ta stworzona przez Valve gromadzi recenzje z całego świata, nie dzieląc ich na poszczególne regiony. Uważa, że jest to szczególnie krzywdzące w przypadku gier multiplayerowych, gdzie nader istotną kwestią odbioru danego tytułu jest jakość połączenia z serwerem. Tymczasem ta może być całkowicie odmienna w różnych rejonach świata.

- Powiedzmy, że jestem w Nowej Zelandii i mam tragiczne połączenie z serwerami, ponieważ te znajdują się po prostu zbyt daleko. Dałbym grze kciuk w dół, ponieważ nie działa - i to sprawiedliwe. Jeśli jednak mieszkam w Niemczech, serwery są tuż obok, dzięki czemu będę miał znakomite doznania z grą i kliknę kciuk w górę. W Niemczech nie powinny mieć na mnie wpływu negatywne opinie osób, które akurat są daleko od serwerów - tłumaczy na przykładzie Conan Exiles.

Casais zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt braku podziału na regiony - chodzi o farmerów negatywynch recenzji, pochodzących głównie z Chin. Według szefa Funcomu, średnia ocen Conan Exiles na Steamie z ostatniego okresu wyniosła 7 proc., co ma spory wpływ na obniżenie ogólnej noty, widocznej we wszystkich regionach na świecie. "Sprzedaż gry w Państwie Środka stanowi zaledwie 2 proc. łącznego wyniku, tymczasem w puli negatywnych recenzji z ostatnich 30 dni aż 40 proc. pochodzi z Chin. To ogromna dysproporcja pomiędzy pieniędzmi, jakie zarabiamy w tamtym rejonie oraz skali opinii. Niezwykle ciężko tym zarządzać - żali się Rui Casais.

- W przypadku naszej chińskiej bomby receznji problem leży wyłącznie po stronie serwerów. To nie powinno wpływać na graczy z Zachodu, ponieważ oni takich problemów nie mają - dodaje.

Najnowsze
Lubisz nas?