W jakim kierunku podąży Nintendo pod wodzą nowego prezesa?

Patryk Purczyński
2015/09/27 12:30
2
0

Graczem nie jest, ale przepowiedział porażkę Wii U. Doskonale zna rynek amerykański, ale Nintendo pod jego rządami raczej uniknie rewolucji.

W jakim kierunku podąży Nintendo pod wodzą nowego prezesa?

Tatsumi Kimishima to nazwisko, które graczom nie musi mówić wiele. Nintendo kojarzone jest bowiem głównie z legendarnym projektantem Shigeru Miyamoto, szefem amerykańskiego oddziału Reggiem Fils-Aimem i oczywiście zmarłym w tym roku Satoru Iwatą. Warto jednak wiedzieć co nieco o człowieku, którzy bierze na swoje barki odpowiedzialność za jedną z najważniejszych firm w branży.

Nowo mianowany prezes Nintendo przez większość swojej kariery zawodowej związany był inną branżą - blisko trzy dekady spędził w Sanwa Bank. Do Nintendo dołączył w 2000 roku, przejmując rolę, jakżeby inaczej, dyrektora finansowego The Pokemon Company, firmy należącej do Wielkiego N. Już dwa lata później Kimishima stanął na czele Nintendo of America, a w czerwcu 2013 wrócił do Japonii jako dyrektor zarządzający. Od czerwca 2014 był odpowiedzialny za politykę kadrową firmy. Jak widać, w jego bogatym skądinąd CV brakuje styczności z samym programowaniem czy projektowaniem gier.

Nie sposób go pod względem pasji do przemysłu interaktywnej rozrywki porównać ze znamienitym poprzednikiem. - Na mojej wizytówce jestem korporacyjnym prezesem. W mojej głowie jestem twórcą gier. W sercu jestem graczem - w 2005 roku te słowa wypowiedział Satoru Iwata. Podobne deklaracje z ust Tatsumiego Kimishimy raczej nigdy nie padną, ale zgoła odmienna natura nowego prezesa Nintendo wcale nie musi działać na niekorzyść firmy. Zresztą, pierwsze wypowiedzi samego następcy Iwaty i analityków każą podejrzewać, że w firmie nie dojdzie do rewolucji.

- Nie nastąpią żadne zmiany dotyczące fundamentalnych celów i strategii prezesa Iwaty - zapowiadał Kimishima podczas swojej pierwszej konferencji w roli szefa Nintendo. Ciągłość polityki firmy na łamach Wall Street Journal przewidywał analityk Osamu Kamada z Tokai Tokyo Securities. - On (Tatsumi Kimishima - przyp. red.) uważnie obserwował pana Iwatę przez długi czas. Pan Kimishima jest bezpiecznym wyborem dla wdrożenia kroków podjętych już przez pana Iwatę - stwierdził.

Pole, na którym może dokonać się największa zmiana, to kwestie wizerunkowe. Z uwagi na fakt, że nowemu prezesowi Nintendo brakuje doświadczenia na polu produkcji gier, wskakiwanie w buty Satoru Iwaty, który słynął z niekonwencjonalnych pokazów, wypadłoby zapewne sztucznie i mogłoby zostać odebrane negatywnie. Można się zatem spodziewać, że Tatsumi Kimishima będzie bardziej tradycyjnym zarządcą, a rolę showmanów pozostawi Shigeru Miyamoto odpowiedzialnemu za pion kreacji, Genyo Takedzie, mającemu skupić się na kwestiach technologicznych, czy awansowanemu na szefa nowo utworzonej dywizji ds. planowania i rozwoju rozrywki Shinyi Takahashiemu.

- W swoich początkowych reakcjach, wielu fanów (zwłaszcza tych żyjących poza Japonią) wydawało się opisywać Kimishimę jako sztywniaka, typowy garnitur, któremu brak charyzmy do reprezentowania Nintendo. Trzeba jednak pamiętać, że Iwata również zachowywał się i roztaczał wokół siebie aurę bardzo poważnego japońskiego biznesmena. Wizerunek ten udawało mu się łączyć z przełamywaniem oczekiwań związanych z jego wystąpieniami. Choćby podczas Nintendo Direct był rozrywkowy i ironiczny. Iwata był jednak wyjątkową osobowością, której nie da się zastąpić w skali 1:1 - zauważa Serkan Toto, konsultant w Kantan Games, Inc.

GramTV przedstawia:

Zdaniem Lewisa Warda nie będzie jednak tak, że Tatsumi Kimishima całkowicie odsunie się w cień. - Tak, inni najważniejsi ludzie w Nintendo, jak pan Miyamoto, prawdopodobnie przejmą część blasku reflektorów, skupionego do tej pory na panu Iwacie. Kimishimie też nie jest to jednak obce. Jestem pewien, że już wkrótce przemówi swoim własnym językiem. Może nie będzie równie dziarski jak pan Iwata, ale podejrzewam, że jego osobowość rozbłyśnie podczas Nintendo Direct lub w ramach sesji zadawania pytań przez inwestorów. Byłbym zszokowany, gdybyśmy nie zobaczyli, jak pan Kimishima stawia wyraźny stempel na kierunku spółki przed końcem roku fiskalnego w marcu 2016 - ocenia.

Serwis GamesIndustry Tatsumiego Kimishimę porównuje do Kaza Hiraia, dyrektora wykonawczego Sony. "Choć Kimishima może pod każdym względem wyglądać jak typowy japoński dyrektor wykonawczy, jego urzędowanie może okazać się zaskakująco postępowe w kwestii internacjonalizacji firmy. Porównania do Kaza Hiraia, który spędził wiele lat pracując poza Japonią, a teraz próbuje wdrożyć lekcje internacjonalizacji do swojej firmy, na pewno się pojawią. Tak jak Hirai, Kimishima obejmuje spółkę przechodzącą kryzys i będzie się od niego oczekiwało zdecydowanych posunięć, mających zapewnić dobrobyt. Posunięcia te mogą rozdrażnić zarówno grupy okopane w zarządzie firmy, jak również najbardziej oddanych i najgłośniejszych fanów" - analizuje redakcja branżowego portalu.

Nie ulega wątpliwości, że Nintendo wkracza w bardzo ważny dla siebie okres. Wcześniej wspomniane fundamenty, wylane przez Satoru Iwatę, to przede wszystkim odważne wejście ze swoimi grami w rynek urządzeń przenośnych, a także premiera nowej konsoli, znanej pod nazwą kodową Nintendo NX. Firma wkroczyła również w przemysł figurek interaktywnych amiibo. Z tych przedsięwzięć, choć mogą one zostać źle odebrane przez najbardziej zagorzałych fanów Nintendo, Tatsumi Kimishima na pewno się nie wycofa. Jak sugeruje GamesIndustry, nowy prezes firmy być może będzie musiał przyjąć na siebie gniew tych, którzy poczują się zdradzeni przesunięciem środka ciężkości na inne sektory, chroniąc tym samym Genyo Takedę i Shigeru Miamoto przed nadciągającą falą krytyki.

W kontekście nowej konsoli Nintendo warto przytoczyć pewną ciekawostkę związaną z Tatsumim Kimishimą. Przed premierą Wii U nie kto inny jak właśnie nowy prezes Wielkiego N był sceptycznie nastawiony do tej platformy i nie wróżył jej osiągnięcia sukcesu, a już na pewno nie takiego na miarę Wii. Podczas gdy poprzednia konsola była jego zdaniem rewolucyjna, jej następczyni w oczach Kimishimy była nazbyt podobna do poprzedniczki. Dziś wiemy, że za porażką Wii U stoi też kilka innych czynników, z burzliwie rozwijającym się rynkiem tabletów na czele, ale nie zmienia to faktu, że diagnoza była słuszna. Inna sprawa, że na wprowadzanie wielkich zmian w koncepcji Nintendo NX jest już zdecydowanie za późno i choć faza koncepcyjna konsoli trwała jeszcze pod rządami Satoru Iwaty, to już jego następca będzie zbierał laury lub cięgi za sukces platformy bądź jego brak.

Serkan Toto nie widzi w Tatsumim Kimishimie wieloletniego prezesa Nintendo - wprost mówi o nim jako o rozwiązaniu tymczasowym. - Prawdopodobnie będzie stanowił pomost pozbawiony większych wybojów, dopóki nie pojawi się "prawdziwy" sukcesor - przewiduje analityk. Nie zmienia to faktu, że Kimishima musi przeprowadzić Nintendo przez trudny okres. Na wzburzone morze statek ten wypłynął jeszcze z poprzednim kapitanem, pchany koniecznością przeprowadzenia sporych zmian i otworzenia się na nie. Z największymi falami będzie musiał poradzić sobie już jego następca. Na zdecydowaną zmianę kursu wydaje się być już za późno. Niech ta konkluzja nie będzie jednak mylnie odczytywana jako wizja Tatsumiego Kimishimy będącego jedynie żywym przedłużeniem myśli Satoru Iwaty. Z takim doświadczeniem nowy prezes Nintendo z pewnością będzie chciał zaznaczyć swój pobyt u steru, nie wywracając przy tym firmy do góry nogami.

Komentarze
2
pepsi
Redaktor
Autor
28/09/2015 08:26

> Prawda jest taka, że takiej osobowości jak Iwata nie zastąpi nikt. Ale sprawny, obdarzony> zmysłem biznesowym menadżer to może być dokładnie to, czego Nintendo w tym momencie potrzebuje.Muszę się zgodzić. Niemedialny fachowiec wydaje się dobrym rozwiązaniem. Powielanie tego, jaki był ś.p. pan Iwata nie ma najmniejszego sensu, bo wyszłaby z tego źle odbierana karykatura.

Aquma
Gramowicz
28/09/2015 00:34

Prawda jest taka, że takiej osobowości jak Iwata nie zastąpi nikt. Ale sprawny, obdarzony zmysłem biznesowym menadżer to może być dokładnie to, czego Nintendo w tym momencie potrzebuje.