12 dni z Xbox One - 20 rzeczy, które warto wiedzieć o nowym Xboksie

Jakub Zagalski
2014/09/08 11:00
9
0

Sprawdźcie, czy najnowsza konsola Microsoftu nie ma przed wami żadnych tajemnic.

12 dni z Xbox One - 20 rzeczy, które warto wiedzieć o nowym Xboksie

1. Skąd taka nazwa?
Oznaczanie trzeciej konsoli z rodziny Xbox numerem jeden może wydawać się zagadkowe i niezrozumiałe, jednak w gruncie rzeczy ma bardzo proste wytłumaczenie. Producent konsoli postanowił w ten sposób podkreślić wielofunkcyjność (all-in-one) urządzenia, służącego nie tylko do uruchamiania gier. Xbox One ma więc zapewniać rozrywkę nowej generacji, która łączy możliwość oglądania programów telewizyjnych, słuchania muzyki, przeglądania internetu, komunikowania się ze znajomymi i wiele innych funkcji, w różnym stopniu związanych z grami wideo.
2. Kiedy premiera?
Xbox One oficjalnie trafił do polskich sklepów 5 września 2014 roku, czyli blisko rok (22 listopada 2013) po premierze w Stanach Zjednoczonych i dwunastu innych regionach w tym Francji, Niemczech, Brazylii czy Wielkiej Brytanii. Tym samym Xbox 360 był oczkiem w głowie Microsoftu przez osiem długich, jak na generację konsol, lat. Xbox One w zestawie z Kinectem kosztował w dniu premiery 499 dolarów/euro.
3. Co pod maską?
Xbox One działa w oparciu o ośmiordzeniowy procesor x86-64 AMD "Jaguar" 1,75 GHz. W konsoli znajduje się karta graficzna AMD GCN 853 MHz o maksymalnej przepustowości 1.31 TFLOPS, 8GB DDR3 pamięci RAM, 8GB pamięci Flash i dysk twardy o pojemności 500GB. Dysku nie można wymienić na większy, ale istnieje opcja podłączenia dwóch zewnętrznych nośników danych, w razie gdyby ktoś narzekał na brak miejsca. W przeciwieństwie do poprzednika, który polegał na standardzie HD-DVD, Xbox One został wyposażony w odtwarzacz Blu-ray.
4. Wsteczna kompatybilność
Posiadacze kolekcji gier na konsolę Xbox 360 i pierwszego Xboksa niestety nie mogą uruchomić swoich ulubionych tytułów na nowym sprzęcie. Xbox One nie jest wstecznie kompatybilny, a tym samym odtwarza wyłącznie dedykowane oprogramowanie. Czy to się kiedyś zmieni? Producent niczego nie obiecuje, ale swego czasu wspomniał, że są rozważane możliwości uruchamiania starych gier na Xboksie One z wykorzystaniem chmury.
5. Kinect 2.0
Kinect, czyli "kamerka" rejestrująca ruchy i dźwięki wydawane przez gracza, za czasów Xboksa 360 była przede wszystkim świetnym akcesorium do gier imprezowych. Przed premierą Xboksa One Microsoft poinformował, że nowy Kinect będzie niezbędny do korzystania z konsoli, jednak z czasem zrezygnowano z tego wymogu. Tak czy inaczej nowy Kinect to o wiele doskonalsza wersja pierwotnego modelu, która charakteryzuje się większym o 60% kątem widzenia. Urządzenie potrafi teraz rejestrować ruchy sześciu graczy, wykrywać rytm bicia serca, mimikę twarzy etc. Kinect sprawdza się zarówno jako narzędzie do sterowania systemem bez użycia pada (gesty, komendy głosowe), komunikacji poprzez Skype i oczywiście gier w stylu Dance Central.
6. Xbox Live Gold
Microsoft w dalszym ciągu wspiera i rozwija usługę sieciową Xbox Live. Oznacza to funkcjonowanie na tych samych co w poprzedniej generacji zasadach, czyli dostęp do wszystkich możliwości usługi wymaga opłacenia abonamentu. Użytkownik z kontem Gold może się cieszyć z gry sieciowej, pobierać pełne wersje gier w ramach programu Games with Gold, edytować nagrane klipy z rozgrywki w Upload Studio, dzielić się wszystkimi korzyściami z posiadaczami innych kont na konsoli dzięki Home Gold etc. Xbox Live Gold przypisane do danego użytkownika obowiązuje zarówno na konsoli Xbox 360 jak i Xbox One. Nie trzeba więc dwukrotnie opłacać abonamentu, by móc korzystać z wszystkich możliwości, jakie oferuje ta usługa na platformach Microsoftu.
7. Osobowość i osiągnięcia
Lata spędzone przed konsolą Xbox 360 to dla wielu graczy przywiązanie do wirtualnej osobowości, która przedstawia się Gamertagiem i Gamescorem. Microsoft ma tego świadomość i umożliwia przeprowadzkę do nowego lokalu (Xbox One) bez konieczności zaczynania wszystkiego od zera. Starzy wyjadacze mogą więc podbijać wynik GS osiągnięciami z gier na nowej konsoli, co jak powszechnie wiadomo, jest niesamowicie istotne dla achievementowych nałogowców.
8. Akcesoria
Xbox One to relatywnie młoda konsola, która nie doczekała się jeszcze wielu ciekawych akcesoriów. Miłośnicy wszelkiej maści gadżetów mogą więc póki co sięgać po pady w limitowanych wersjach kolorystycznych (Titanfall, Armed Forces), licencjonowane zestawy słuchawkowe od Turtle Beach i Polk, pilot do multimediów (Media Remote), kierownice Thrustmaster, zaś fanom bijatyk Mad Catz zadedykował arcade stick Tournament Edition 2 z motywem Killer Instinct. Jest też szereg stacji do ładowania padów, uchwyty dla Kinecta, ale na prawdziwy wysyp akcesoriów i specjalistycznych kontrolerów do Xboksa One trzeba jeszcze poczekać.
9. Aplikacje
Xbox One prezentowany jako urządzenie wielofunkcyjne nie skupia się wyłącznie na grach wideo, co widać wyraźnie po stale rosnącej liczbie dostępnych aplikacji. Twitch, Skype, Internet Explorer, Twitter czy YouTube są lub będą możliwe do pobrania na konsolę Microsoftu. Podobnie jak szereg aplikacji telewizyjnych i filmowych: MLB.tv, Netflix, Machinima, Amazon Instant Video i wiele innych, które niestety w większości przypadków nie zostaną udostępnione użytkownikom z Polski. Tym niemniej pozostaje nam liczyć, że Microsoft dostarczy nam jak najwięcej wartościowych aplikacji, czyniących z Xboksa One prawdziwie wielofunkcyjne urządzenie.
10. Gry używane
Po wczesnej prezentacji Xboksa One gracze złapali się za głowę na wieść o planowanych zabezpieczeniach, które miały ukrócić praktykę odsprzedawania, kupowania i pożyczania używanych gier. Producenta zalała fala krytyki i nie pomogły żadne wyjaśnienia i próby przekonania, że takie rozwiązanie jest w jakiejś mierze dobre dla graczy. Ostatecznie Microsoft wycofał się z wszystkich planowanych utrudnień, dzięki czemu korzystanie z używanych gier na Xboksie One funkcjonuje tak samo, jak na Xboksie 360. Ponadto nowa konsola została pozbawiona blokady regionalnej.
11. (Nie)zawsze online
Innym kontrowersyjnym pomysłem Microsoftu w kwestii planowanych zabezpieczeń był wymóg stałego podłączenia konsoli do Internetu. W praktyce oznaczałoby to między innymi konieczność logowania się do sieci co 24 godziny, by móc grać w jakąkolwiek grę - nawet w trybie offline. Na szczęście ten pomysł został bardzo szybko odrzucony, a połączenie z siecią jest teraz wymagane wyłącznie przy pierwszym uruchomieniu konsoli i konfiguracji systemu.
12. Zapis w chmurze
Serwery Xbox Live pozwalają posiadaczom konsoli zapisywać stany gry w chmurze, by móc kontynuować rozgrywkę na dowolnym Xboksie One podpiętym do sieci. Usługa ta jest dostępna dla każdego użytkownika z kontem Xbox Live, nawet jeżeli nie ma wykupionego abonamentu Gold.
13. Gry
Konsola bez gier podobnie jak samochód bez kół - daleko nie zajedzie. Lista tytułów dostępnych na Xboksie One nie jest jeszcze powalająca, ale zawiera kilka pociągających gier na wyłączność (Forza 5, Dead Rising 3), multiplatformowe przeboje (Battlefield 4, Fifa 14) i stale rosnący zestaw zapowiedzi. W tym wiele ciekawych projektów od twórców niezależnych, które powstają w ramach programu ID@Xbox. Inicjatywy mającej na celu rozwinięcie sceny indie na konsoli nowej generacji.
14. Co w pudełku
Xbox One trafia na polski rynek niemalże z rocznym opóźnieniem w stosunku do amerykańskiego debiutu, co wbrew pozorom ma swoje zalety. Krótko mówiąc, oferta skierowana do graczy z Polski jest atrakcyjna zarówno cenowo jak i sprzętowo, co widać w dwóch dostępnych w dniu premiery zestawach. Pierwszy z nich zawiera konsolę z dyskiem twardym 500 GB, Kinect, bezprzewodowy pad, zestaw słuchawkowy z mikrofonem, kabel HDMI, zasilacz, dwa tygodnie Xbox Live Gold oraz kody na pobranie gier Fifa 15 i Dance Central: Spotlight. Taki zestaw został wyceniony przez producenta na 1999 zł. Tymczasem za konsolę bez Kinecta, ale z grami Fifa 15 i Forza Motorsport 5 przyjdzie nam zapłacić 1699 zł.
15. Xbox SmartGlass
Microsoft zaprezentował system Xbox SmartGlass na E3 w 2012 roku i od tego czasu sukcesywnie rozszerza jego znaczenie na różnych platformach. Podobnie jak w przypadku Xboksa 360, aplikacja SmartGlass pozwala łączyć smartfony, tablety i komputery z Xboksem One, by wykorzystać ekrany czy klawiatury tych urządzeń do sterowania konsolą. Oprócz podstawowych funkcji (poruszanie się po menu, zarządzanie multimediami, przeglądanie stron WWW etc.) SmartGlass ma również zastosowanie w grach Battlefield 4, Ryse: Son of Rome czy Dead Rising 3 i aplikacjach, na przykład Skype.
16. Nagrywanie
Dzięki funkcji Game DVR każdy posiadacz jest w stanie nagrać, odtworzyć, a następnie edytować wybrany fragment rozgrywki. Strzeliliście zjawiskowego gola? Zabiliście przeciwnika, który chował się na drugim końcu mapy? A może udało wam się wykręcić niesamowite combo, mając na pasku jeden procent życia? Game DVR pozwala natychmiastowo wrócić do ostatnich trzydziestu sekund rozgrywki i zapisać je na dysku. Główną funkcją tego narzędzia jest jednak nagrywanie maksymalnie pięciominutowych klipów w jakości 720p/30fps, które następnie można odpowiednio przycinać, wstawiać obrazki i dostosowywać do własnych potrzeb w programie Upload Studio.
17. Twitch
Xbox One nie mógł pozostać obojętny na ogromną wśród graczy popularność zjawiska, jakim jest transmitowanie własnej rozgrywki na żywo. Do niedawna sposób korzystania z serwisu Twitch przez użytkowników konsol był niezbyt komfortowy i wymagał posiadania zewnętrznych urządzeń do przechwytywania sygnału z gry. Nie zapominając o komputerze. W przypadku Xbox One nie ma już takich problemów, gdyż konsola otrzymała dedykowaną aplikację Twitch.tv. Wystarczy więc kilka kliknięć na padzie lub komenda głosowa "Xbox, Broadcast", by móc pokazać widzom z całego świata nasze popisy w danej grze. Oprócz tego aplikacja umożliwia oglądanie transmisji innych graczy, chatowanie, wysyłanie zaproszeń do wspólnej gry etc.
18. Xbox One po polsku
Posiadacze Xboksów 360 pamiętają, że przez długi czas Polska nie była wspierana przez Microsoft na równi z innymi krajami naszego regionu. Xbox One, oficjalnie niedostępny dla Polaków, dopiero kilka tygodni temu doczekał się aktualizacji, wprowadzającej do systemu menu w naszym języku. Jednocześnie należy pamiętać, że ustawienie polskiej wersji językowej wyłącza możliwość wydawania komend głosowych.
19. Sprzedaż Xboksa One
Szacuje się, że na całym świecie sprzedano już 5,1 milionów Xboksów One. Przy czym od listopadowej premiery do końca zeszłego roku gracze z trzynastu regionów (USA, Europa Zachodnia, Australia, Ameryka Południowa) kupili 3 miliony nowych konsol Microsoftu. Czy za jakiś czas uda się przebić wynik sprzedażowy Xboksa 360, który wynosi już 84 miliony egzemplarzy?
20. Wersje kolorystyczne
Standardowa wersja kolorystyczna Xboksa One to czerń z matowym i połyskliwym wykończeniem. Osoby szykujące wyjątkowych edycji mogą się skusić na białą konsolę w zestawie z grą Sunset Overdrive lub szaro-czarną ze złotymi motywami, która trafi do pakietu z Call of Duty: Advanced Warfare. Oprócz tego Microsoft przygotował dwa warianty kolorystyczne konsoli dla swoich pracowników: białą (w okolicach premiery) i z motywem Titanfall dla członków studia Respawn Entertainment po zakończeniu prac nad grą.

12 dni z Xbox One to wspólna akcja promocyjna firm Microsoft oraz Gram.pl.

GramTV przedstawia:

Komentarze
9
MisioKGB
Gramowicz
09/09/2014 14:22

> Kupujesz lekka reka laptopa dla innej osoby, zastanawiasz sie nad nowym komputerem lub> PS4 tylko po to zeby zagrac w wiedzmina a potem mowisz ze nie stac cie na Edycje kolekcjonerska> wiedzmina ,bo zarabiasz zlotowki a nie euro. Most stupid komentarz everNie tylko dla Wiedźmina, lol2, a laptop niedrogi 2200. Dla mnie rzecz zbyteczna zawsze będzie za droga, a jest nią EK jakiejkolwiek gry.

trancefresh
Gramowicz
08/09/2014 23:14

Krótka korekta do podpunktu 11:Przymusowe bycie online za 1 razem jest wymagane i to prawda, ale przy każdej instalce nowej gry jest to wymagane dla własnego dobra, no chyba że ktoś chce mieć potem poważne problemy z grami (np. NFS Rivals instalowany offline NIE będzie zapisywał stanu gry).Także dla własnego dobra - jak ktoś jakimś cudem nie ma dostępu do netu to niech lepiej się 2x poważnie zastanowi przed zakupem.

Usunięty
Usunięty
08/09/2014 17:23
Dnia 08.09.2014 o 17:13, Night_Elf napisał:

W ogole na GRAM powinni zaczac oznaczac takie artykuły jako sponsorowane... chocby z przyzwoitosci...

Są oznaczone:"12 dni z Xbox One to wspólna akcja promocyjna firm Microsoft oraz Gram.pl."




Trwa Wczytywanie